Ogórki małosolne - z czym je kisić?

2020-07-20 15:21

Ogórki małosolne robi się najczęściej od czerwca do sierpnia. Jak Polska długa i szeroka, do ogórków małosolnych dodaje się różne dodatki. Najpopularniejsze to chrzan, koper i czosnek, ale są też mniej oczywiste, jak np. liść porzeczki, wiśni czy dębu. Co jeszcze warto dodać do ogórków małosolnych, aby były smaczne?

Ogórki małosolne - z czym je kisić?
Autor: Getty Images

Ogórki małosolne to bardzo smaczny i zdrowy dodatek do dań i kanapek dostępny za niewielkie pieniądze. Co ważne, smak ogórków może być za każdym razem inny, w zależności od tego, jakie składniki do nich dodamy, w jakiej proporcji i jak długo będziemy je kisić. Sezon na ogórki małosolne rozpoczyna się już w czerwcu, ale trwa w najlepsze również w lipcu.

Czym ogórki małosolne różnią się od ogórków kiszonych? Tylko i wyłącznie czasem fermentacji - w przypadku małosolnych trwa on 2-3 dni, a ogórki kiszone możemy przechowywać nawet do następnego sezonu. Za sprawą krótszego kiszenia ogórki małosolne są dodatkowo bardziej kruche i delikatniejsze w smaku. Do spożycia nadaje się również sok z takich ogórków.

Spis treści

  1. Ogórki małosolne - przepis krok po kroku
  2. Ogórki małosolne - co jeszcze można do nich dodać?
  3. Ogórki małosolne - mniej znane przepisy
  4. Ogórki małosolne - czego unikać?
  5. Ogórki małosolne - właściwości odżywcze

Ogórki małosolne - przepis krok po kroku

Do przygotowania ogórków małosolnych, podobnie jak kiszonych, używa się ogórków gruntowych. Najlepsze są te mniejsze, podobnej wielkości, o gładkiej skórce i najlepiej niedawno zerwane z grządki (są wtedy najbardziej jędrne).

Najlepiej robić je w glinianym naczyniu lub w szklanym słoiku, przykryte talerzem lub gazą, tak by umożliwić ulatnianie się gazów. Ważne też, by kiszonka była w całości pokryta zalewą, bo dostęp powietrza może spowodować rozwój pleśni.

Do przygotowania ogórków małosolnych w podstawowej wersji potrzebujemy:

  • 1,5-2 kg niewielkich ogórków
  • ok. 2 l wody
  • liść chrzanu lub kawałek korzenia
  • gałązka kopru
  • 2 główki czosnku
  • sól (1,5-2 łyżki na 1 l wody)

Ogórki upychamy na sztorc i w powstałe przerwy wciskamy korzeń chrzanu oraz czosnek. Całość przykrywamy liściem chrzanu oraz koprem, a następnie zalewamy przegotowaną, osoloną wodą, najlepiej ostudzoną!

Tak przygotowane ogórki małosolne odstawiamy w ciepłe miejsce (18-25°C), ale z daleka od źródła światła, na 2-3 dni, a po tym czasie wstawiamy do lodówki, by przerwać proces fermentacji. Wtedy ogórki są już gotowe do spożycia i z każdym kolejnym dniem mają inny, coraz bardziej intensywny smak.

Aby przyspieszyć nieco kiszenie, można uciąć końcówki ogórków - wtedy będą gotowe znacznie szybciej.

Czytaj też:

Ogórki małosolne - co jeszcze można do nich dodać?

Oprócz wymienionych produktów, które są niezbędne do procesu fermentacji, do ogórków małosolnych można również dorzucić różne dodatki, które poprawią ich smak. Co jeszcze można dodać? Mogą to być na przykład:

Ogórki małosolne - mniej znane przepisy

Ogórki małosolne po rosyjsku (na sucho)

Ogórki przekładamy do torebki foliowej, dorzucamy do środka wszystkie przyprawy, posypujemy solą, potrząsamy woreczkiem, by wszystkie składniki dobrze się wymieszały, a następnie zamkniętą torebkę umieszczamy w lodówce na 3-4 godziny. Po tym czasie wyjmujemy torebkę z lodówki i pozostawiamy ją na mniej więcej dobę w temperaturze pokojowej. Jak się okazuje, również w ten sposób można osiągnąć smak ogórków małosolnych, i to w znacznie krótszym czasie. 

Ogórki małosolne we wrzątku

Umyte ogórki wraz z dodatkami umieszczamy w kamionce lub słojach. Całość zalewamy wrzątkiem z solą. Po 4-5 dniach ogórki są gotowe do spożycia.

Ogórki małosolne - czego unikać?

Ogórki małosolne najlepiej jeść wykonane samodzielnie. Do tych sklepowych dodaje się często ocet, który ma przyspieszyć proces fermentacji i zapobiegać ich gniciu. Aby ogórki małosolne się udały, warto wybierać do kiszenia jedynie zdrowe egzemplarze i w całości zalewać je wodą.

Czytaj też:

Ogórki małosolne - właściwości odżywcze

Ogórki małosolne, podobnie jak kiszone, są cennymi probiotykami. Swoje niezwykłe właściwości odżywcze zawdzięczają procesowi fermentacji beztlenowej, który zachodzi dzięki obecności bakterii kwasu mlekowego.

Dzięki temu procesowi ogórki małosolne mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie:

Co ważne, proces fermentacji rozpuszcza substancję zawartą w świeżych ogórkach, która jest odpowiedzialna za rozkład witaminy C.

Kiszenie ogorków - czy znasz zasady?

Pytanie 1 z 15
Jak nazywa się ogórki przeznaczone do kiszenia?
Kiszenie ogórków