Potrzebujesz skupienia i dawki energii? Zamiast po energetyka, sięgnij po... przyprawy

2024-06-17 9:24

Jedzenie, tak jak życie, wcale nie powinno być mdłe. W tym pierwszym z pomocą przychodzą nam najróżniejsze przyprawy. Nie tylko poprawią smak potraw, ale mogą być również kluczem do zdrowego i długiego życia. O tych warto pamiętać, kiedy potrzebujemy skupienia i energii.

Potrzebujesz skupienia i dawki energii? Zamiast po energetyka, sięgnij po... przyprawy
Autor: fot. Getty Images Potrzebujesz skupienia i dawki energii? Zamiast po energetyka, sięgnij po... przyprawy

Tę przyprawę ma w domu niemal każdy. Może świetnie wpłynąć na zdrowie

Przyprawy są nie tylko sposobem, by nadać naszym daniom smaku. Wiele z nich jest ważnymi składnikami, które pomogą nam utrzymać zdrowy organizm. Niektóre przyprawy mogą być niezwykle pomocne, ponieważ zapewniają mózgowi konieczne korzyści. Poprawią pamięć, koncentrację i funkcje poznawcze, przy okazji podnosząc poziom energii. 

Doktor Brandon Crawford, neurolog specjalizujący się w zdrowiu mózgu w rozmowie z serwisem SheFinds podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat kilku z najbardziej popularnych i korzystnych dla nas przypraw.

Na pierwszy ogień poszedł pieprz czarny. Jest to jedna z najpopularniejszych przypraw, która znajduje się w niemal każdym domu. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że pieprz czarny może być pomocny jeśli chodzi o poprawianie pamięci i funkcji poznawczych. Wszystko to dzięki piperynie, która zwiększa aktywność neuroprzekaźników w mózgu. Co więcej, wspomaga również wchłanianie przez organizm innych składników odżywczych.

Specjalista wytłumaczył, że połączenie czarnego pieprzy z na przykład kurkumą, może być "podwójną bombą" zdrowotną dla naszego organizmu. Jak mówi, piperyna może zwiększyć wchłanianie kurkuminy nawet o 2 tysiące procent. Dzięki temu wzmocni korzyści kurkuminy dla mózgu, poprawić trawienie i wchłanianie składników odżywczych.

Poradnik Zdrowie - przyprawy

Po te przyprawy warto sięgać każdego dnia. Mogą wpłynąć na nasz mózg

Jeśli już o kurkuminie mowa, to jest ona zawarta w korzeniu rośliny znanej jako ostryż długi. Kurkumina jest bogata we właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Na tym jednak jej korzyści się nie kończą. Kurkuma jest idealnym wsparciem dla wątroby - którą detoksykuje - i może być wykorzystywana jako naturalny środek przeciwbólowy.

Kurkuma broni również mózg przed czynnikami stresogennymi, które mogą prowadzić do pogorszenia funkcji poznawczych. Doktor Crawford wyjaśnił, że kurkumina zwiększa poziom hormonu mózgowego BDNF (neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego). Dzięki temu zwiększa się wzrost nowych neuronów i zwalcza procesy zwyrodnieniowe w mózgu.

Kolejna pod lupą znalazła się gałka muszkatołowa, która jest pełna związku znanego jako mirystycyna. Jest ona znana ze swoich właściwości neuroprotekcyjnych. Oznacza to, że poprawia przywoływanie pamięci i zapobiega zwyrodnieniu ścieżek nerwowych. 

Specjalista podkreślił również, że ma działanie poprawiające nastrój, a co za tym idzie może przyczynić się do podniesienia skupienia i ogólnego stanu psychicznego.

Kolejny na liście znalazł się cynamon. Pomaga on nie tylko zrównoważyć poziom cukru we krwi, zwiększając wrażliwość na insulinę, ale jak uważa doktor Crawford, optymalizuje funkcjonowanie mózgu w ciągu dnia.

Ostatni na liście znalazł się imbir, którego właściwości znane są od tysięcy lat. Obecne w nim składniki aktywne mają działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Jak tłumaczy, imbir może poprawiać funkcje poznawcze i zmniejszyć stres oksydacyjny. Co więcej, pomoże również w utrzymaniu równowagi neuroprzekaźników, która jest niezbędna do skupienia i sprawności poznawczej.

Quiz Czy wiesz co to za przyprawy? W naturalnym środowisku wyglądają zupełnie inaczej!

Pytanie 1 z 10
Na początek rozgrzewka… i to dosłownie! To ciepłolubna bylina o rozgałęzionych kłączach, pochodzi z południowej Azji. Mowa o przyprawie ze zdjęcia.
Imbir