Przyspiesza spalanie tłuszczu, tworzy tarczę dla wątroby i serca. Możesz dodawać do wszystkiego

2024-03-21 12:32

Wiosna przyszła na dobre, a czas, żeby zrobić "formę do lata" nagle drastycznie się skrócił. Jeśli szukasz sprzymierzeńców w walce o szczupłą sylwetkę, nie musisz szukać daleko i sięgać po niepewne suplementy. W pozbyciu się brzuszka pomoże przyprawa, którą na pewno masz w swojej kuchni. Co więcej, wspiera organizm na wielu innych płaszczyznach, więc warto po nią sięgać jak najczęściej.

Przyspiesza spalanie tłuszczu, tworzy tarczę dla wątroby i serca. Możesz dodawać do wszystkiego
Autor: Getty Images Przyspiesza spalanie tłuszczu, tworzy tarczę dla wątroby i serca. Możesz dodawać do wszystkiego

Ta przyprawa liczy sobie co najmniej 2500 lat. Nie bez powodu nazywana jest złotem Indii - chociaż ma piękny, złoty kolor, ceniona jest przede wszystkim za swoje imponujące właściwości prozdrowotne. Jedną z nich z pewnością docenią osoby, które muszą zrzucić zbędne kilogramy.

Kurkuma, czyli inaczej ostryż długi lub szafran indyjski króluje w daniach kuchni azjatyckiej. Na nasze stoły wdarła się przebojem, a Polacy cenią ją przede wszystkim za lekko ostry pieprzny smak i pomarańczową barwę, jakich dodaje potrawom. Warto ją jednak stosować nie tylko z tego powodu, lecz z uwagi na jej cenne właściwości zdrowotne.

Poradnik Zdrowie: przyprawy

Kurkuma ma szereg zalet

Wiele badań naukowych potwierdziło, że "złoto Indii" działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i antywirusowo oraz przeciwgrzybiczo. Ma również właściwości przeciwutleniające, przeciwnowotworowe i neuroprotekcyjne. Preparaty z jej dodatkiem wykorzystywane są w dolegliwościach układu pokarmowego, chorobach metabolicznych, czy chorobach sercowo-naczyniowych.

Ma zastosowanie w leczeniu chorób reumatycznych, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów, a także w leczeniu chorób zapalnych jelit i zapalenia trzustki, chroni serce i wątrobę, wspiera procesy trawienia, obniża też poziom glukozy we krwi.  

Składnikiem aktywnym, który nadaje jej potężną moc, jest kurkumina.

Kurkuma może sprzyjać odchudzaniu

Badania, których wyniki opublikowano w czasopiśmie Phytotherapy Research sugerują również, że kurkuma może pomóc w zrzuceniu tłuszczu z brzucha. Odkryto to niejako przy okazji - celem badania był wpływ kurkuminy na stłuszczenie wątroby. Zespół badawczy chciał sprawdzić, jak kurkumina może oddziaływać na masę ciała i obwód w talii osób, które cierpią na tę chorobę.

Naukowcy uwzględnili w analizie wyniki ośmiu randomizowanych badań, w których uczestniczyło 520 osób. Wszyscy mieli stłuszczenie wątroby, część przyjmowała preparaty z kurkumą (w dawce od 70 do 3000 mg/dzień przez 8-12 tygodni), pozostali zaś placebo.

Suplementacja kurkuminy znacznie zmniejszyła BMI i obwód talii. Badanie dotyczyło osób ze stłuszczeniem wątroby, i jak stwierdzili badacze w podsumowaniu, jego wyniki sugerują, że kurkuma może pozytywnie wpływać na tkankę trzewną i otyłość brzuszną związane z tym schorzeniem.

Nie było to jednak jedyne tego typu badanie. W innym, którego wyniki opublikowano w European Review for Medical and Pharmacological Sciences, stwierdzono, że kurkuma zażywana dwa razy dziennie korzystnie wpływa na redukcję tłuszczu z brzucha.

Chcesz stosować codziennie? Pij złote mleko

W każdym z badań wykorzystano suplementy kurkumy, a nie samą przyprawę. Warto ją jednak stosować na co dzień, dodając do dań lub, w większych dawkach, w postaci popularnego "złotego mleka",  którego najważniejszym składnikiem jest pasta z kurkumy.

Przygotowanie pasty jest proste: dwie łyżki kurkumy w proszku trzeba zalać połową szklanki wrzątku, a następnie gotować aż zgęstnieje (około 8-10 minut, czasem krócej). Taką pastę można po schłodzeniu przechowywać przez trzy tygodnie w lodówce i wykorzystywać do złotego mleka.

By je zrobić, wystarczy łyżeczkę pasty z kurkumy zmieszać z odrobiną oleju kokosowego (wystarczy pół łyżeczki) i rozpuścić w szklance ciepłego, ale nie wrzącego mleka. Tak przygotowany napój można do smaku dosłodzić miodem lub doprawić np. cynamonem.