Tego nie łącz z grzybami. Może doprowadzić do katastrofy
Sezon na grzyby trwa już w pełni. Przygotowujemy z nich dania główne, zupy, sosy i przetwory. Nie każdy jednak wie, że grzybów nie powinno się łączyć z niektórymi rzeczami. Istnieje cała lista rzeczy, których powinniśmy unikać.
Jesień to bez wątpienia czas grzybów. Wiele ludzi wybiera się wówczas na grzybobranie, by pozbierać te leśne skarby i wykorzystać je w swojej kuchni. Nic dziwnego, różne rodzaje oferują ciekawe zapachy i walory smakowe.
Co więcej, są również bardzo zdrowe. Choć w 70-90 procentach składają się z wody, to są również wypełnione błonnikiem, naturalnymi antyoksydantami, białkiem, potasem, wapnie, żelazem, fosforem i witaminami z grupy B.
Z czym nie łączyć grzybów? Te dodatki mogą zaszkodzić
Nie każdy jednak wie, że grzybów nie powinno się łączyć z niektórymi rzeczami. Te leśne skarby są bowiem ciężkostrawne.
Grzybów nie powinniśmy łączyć przede wszystkim z alkoholem. Taki duet może bowiem obciążyć żołądek i doprowadzić nawet do ciężkiego zatrucia w niektórych przypadkach. Wszystko dlatego, że grzyby, jak czernidłak pospolity i borowik krępy, zawierają koprynę. W połączeniu z nią alkohol zmienia się w kwas octowy, który może być dla nas toksyczny. Wywołuje bowiem objawy zatrucia, bóle głowy, nudności czy przyspieszone tętno.
Grzybów nie powinno się również łączyć z potrawami ciężkostrawnymi, jak na przykład warzywami strączkowymi. Jest to bowiem bardzo ciężkostrawne połączenie. Nie powinniśmy również grzybów smażyć, ponieważ szybko wchłaniają one tłuszcz, a tym samym zwiększa to ich kaloryczność.
Kto nie powinien w ogóle jeść grzybów? O tym lepiej pamiętać
Choć grzyby świeże są co prawda beztłuszczowe i niskokaloryczne, to zawierają one toksyczny kwas agarycynowy. Zaleca się więc spożywanie grzybów po obróbce termicznej i w ograniczonych ilościach.
Grzyby bowiem po zjedzeniu przez długi czas zalegają w żołądku, powodując tym samym uczucie dyskomfortu i pełności. Co więcej, mogą również powodować bóle brzucha i wątroby.
Niektóre osoby w ogóle powinny unikać jedzenia tych leśnych skarbów. Do tej grupy zaliczają się:
- osoby mające częste problemy z układem pokarmowym – ze względu na ich ciężkostrawność;
- osoby starsze – wpływ toksyn na osłabiony organizm może być groźny w skutkach;
- dzieci – powinny zacząć przygodę z jedzeniem grzybów leśnych po 12 roku życia ze względu na bardziej wrażliwy układ trawienny;
- kobiety ciężarne i karmiące – toksyny zawarte w grzybach leśnych mogą przenikać przez łożysko i szkodzić dziecku, dostają się również do mleka matki;
- osoby, u których zdiagnozowano choroby wątroby, nerek, trzustki czy woreczka żółciowego – wątroba może nie poradzić sobie z oczyszczeniem krwi z toksyn, zbyt obciążone nerki mogą ulec uszkodzeniu;
- osoby na nie uczulone – alergia pokarmowa na grzyby często dotyka osoby uczulone na ich zarodniki.