WĘDLINA: jak ją przechowywać, aby długo była świeża
Zwykle wędlina - czy to szynka, czy zwykła kiełbasa - po kilku dniach w lodówce nie nadaje się do jedzenia. Jest sucha, bez smaku, pleśnieje. Jak dobrze przechowywać wędlinę i jak wybrać tę, która dłużej zachowa świeżość?
Najdłużej świeżość zachowują wędliny suszone i podsuszane (zawierają najmniej wody) – nawet nieowinięte mogą poleżeć w lodówce do miesiąca, następne są wędzone oraz peklowane.
Jaką wędlinę wybrać w sklepie, jeśli zamierzamy ją dłużej przechowywać
Jeśli rzadko robisz zakupy, wybieraj kiełbasy suche, kabanosy, salami, wyroby typu kindziuk i szynki długo dojrzewające (np. parmeńska). Trwalsza jest wędlina w naturalnej osłonce. Może poleżeć w lodówce 3 dni, zaś ta w sztucznej osłonce – dzień krócej. Dla wszystkich wyrobów wędliniarskich optymalna temperatura to 2–7°C. Znacznie dłuższą trwałość mają wędliny w kawałku. Gdy wolisz kupować wędlinę pokrojoną w plastry, wybierz paczkowaną i zjedz ją w ciągu 2 dni po otwarciu. Krojoną w sklepie kupuj w porcjach do zjedzenia na jeden raz. Jeśli ma być na kilka razy, podziel na porcje do jednokrotnego zużycia, każdą odpowiednio opakuj. Przede wszystkim wędlinę trzeba wyjąć z woreczka, do którego spakowano ją w sklepie.
Jak przechowywać wędlinę w lodówce
Niezwykle rzadko wędliny pakowane są w pergamin. A to właśnie pergamin jest idealnym opakowaniem. Nawet cienka folia spożywcza (kurczliwa) sprawdza się znacznie gorzej, ponieważ odcina dostęp powietrza. Folię aluminiową można stosować jako wierzchnie opakowanie, i to na krótko. Jest to bowiem zbyt doskonała izolacja. Ponieważ nie przepuszcza powietrza ani pary wodnej, zawinięte w nią wilgotne wędliny mogą pleśnieć. Świetnym sposobem przechowywania zarówno wędlin w kawałku, jak i w plastrach są pojemniki próżniowe.
miesięcznik "Zdrowie"