Wzmocnią twoje serce, wspomogą trawienie. Uwaga, sezon na te owoce minie błyskawicznie!

2024-07-10 15:47

Te małe owoce są dobrze znane chyba każdemu miłośnikowi przetworów i ciast. Wielu nie wie jednak o tym, że jagody są nie tylko smaczne, ale niosą ze sobą mnóstwo korzyści dla zdrowia.

Dlaczego warto jeść jagody?
Autor: Getty Images Dlaczego warto jeść jagody?

Jagody to niemal synonim wakacji. To właśnie w tym czasie dojrzewają i czernią się na leśnych polanach. Można je znaleźć w lasach liściastych, iglastych, a nawet na wrzosowiskach. Większość z nas pamięta z dzieciństwa zbieranie jagód i – czego nie powinno się robić! - jedzenie ich prosto z krzaka.

Choć dziś już mamy świadomość, że zebrane owoce należy myć w trosce o zdrowie, ale często z kolei zapominamy o ich zdrowotnych właściwościach. Zupełnie niesłusznie, ponieważ porcja jagód może zapewnić pokaźną dawkę witamin i minerałów. Jagody – czyli jagody leśne, czarne jagody, borówki czernice lub z angielskiego blue berries (to „blue” jest ważne, bo choć w języku polskim jagody są czarne, to z kolei black berries to jeżyny) – mają zdrowe owoce i… liście.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 12 Witamina B

Jak myć jagody?

Sezon na jagody zbiega się z wakacjami, czyli trwa od czerwca do sierpnia, choć w tym ostatnim miesiącu jest ich niewątpliwie mniej. Chociaż świeże smakują najlepiej, to jednak niosą za sobą ryzyko groźnej, a nawet niekiedy śmiertelnej choroby – bąblowicy. Aby uniknąć spotkania z larwami tasiemca bąblowcowego, należy starannie umyć owoce lub wykorzystać obróbkę termiczną. Do pozbycia się jaj tego pasożyta niezbędna jest temperatura powyżej 60 stopni Celsjusza.

Jagody - właściwości

Co takiego kryje się w jagodach, dlaczego warto po nie sięgać? To źródło witamin: witamina A korzystnie wpływa na stan skóry i paznokci, witamina C odżywia organizm i wzmacnia odporność, witamina K bierze udział w procesach krwiotwórczych i odpowiada za prawidłowe krzepnięcie krwi.

Witaminy z grupy B, zawarte w jagodach, czyli tiamina, ryboflawina i niacyna, korzystnie wpływają na układ nerwowy, mogą pomagać redukować uczucie zmęczenia. Bogactwo antocyjanów sprawia, że jagody mają właściwości przeciwutleniające, a więc zmniejszają ryzyko chorób serca i układu krążenia czy ryzyko rozwoju nowotworów.

Uważa się, że antyoksydanty także mogą spowalniać procesy starzenia komórek. Ponadto niektóre badania wskazują, że mogą spowalniać procesy starzenia mózgu, usprawniając procesy myślowe.

Z kolei zawarte w jagodach minerały, jak cynk, fosfor, potas, mangan czy żelazo mają szereg prozdrowotnych właściwości: zmniejszają ryzyko anemii, korzystnie wpływają na stan mięśni, wzmacniają też układ kostny, włosy i paznokcie. Natomiast obecna w jagodach luteina jest niezbędna dla prawidłowego widzenia.

W medycynie ludowej od lat znane i wykorzystywane są właściwości jagód, związane z ich wpływem na prawidłowe trawienie. W tym celu można także zaparzać herbatkę z liści jagód. Łagodzi ona objawy biegunki i skurcze jelit. Jedząc jagody, można więc wyglądać pięknie, czuć się zdrowo i… prezentować się szczupło, ponieważ jagody mają tylko 51 kcal w 100 g.

Co zrobić z jagód?

Jeśli chcemy zachować smak lata na dłużej, warto przygotować przetwory z jagód. Świetnie smakują dżemy, konfitury, frużeliny. Z jagód można również przygotować smaczne i zdrowe soki. Ponadto stanowią doskonałe nadzienie do pierogów, które można zamrozić i przechowywać aż do nadejścia zimy.

Jagody smakują też jako dodatek do ciast, słynnych drożdżówek-jagodzianek, babeczek, naleśników. Jagody można jeść z makaronem, ze śmietaną, jogurtem lub maślanką. Można dorzucać ich garść do porannej maślanki, urozmaicając jej smak. Lista dań z jagodami zdaje się nie mieć końca! Mogą być też składnikiem zdrowych koktajli i zupy owocowej, która jest flagową potrawą każdego lata.