Zapomniany olej obniża poziom cukru i cholesterolu. Wystarczy łyżka dziennie

2023-12-11 9:14

Cukrzyca to choroba XXI wieku. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ta choroba również go dotyczy. Brak objawów w początkowej fazie może być zabójczy w przyszłości. Dlatego warto zmierzyć poziom cukru we krwi na czczo i zmienić nawyki żywieniowe. Dodanie do codziennej diety pewnego oleju poprawi także wyniki cholesterolu.

Zapomniany olej obniża poziom cukru i cholesterolu. Wystarczy łyżka dziennie
Autor: Fot. Getty Images

Profilaktyka jest wciąż niedocenianą formą wspierania zdrowia. Dość często reagujemy dopiero gdy coś nam dolega, ale wówczas może być już za późno. Choroba wkracza w fazę przewlekłą i do końca życia musimy brać leki. Można tego uniknąć, wystarczy regularnie wykonywać badania oraz dbać o właściwą dietę. Cukrzyca typu 2 jest tego najlepszym przykładem.

Cukrzyca, cichy zabójca

Jak obniżyć cukier? Koniecznie wypróbuj ten olej

Zbyt wysoki cukier na czczo powinien wzbudzić naszą czujność. Zgodnie z normami o poranku, przed jedzeniem wynik nie powinien przekraczać 99 mg/dl. Lekarze jednak coraz częściej zwracają pacjentom uwagę, że kiedy glukoza zaczyna wkraczać w tę górną granicę i wynosi od 90 md/dl wzwyż to warto przeanalizować codzienną dietę. 

Dzięki temu mamy szansę uniknąć stanu przedcukrzycowego, który stwierdza się już od 100 do 125 mg/dl. Dobrym rozwiązaniem jest sięganie po naturalną żywność, która ma zdolność regulowania poziomu cukru we krwi. Przykładem jest olej z krokosza.

Badania opublikowane na łamach British Journal of Nutrition udowodniły, że spożywanie oleju z krokosza ma pozytywny wpływ na regulację poziomu cukru we krwi. Naukowcy przeprowadzili eksperyment na szczurach. 

Samce karmiono samą sproszkowaną karmą (510 g tłuszczu/kg)  lub karmą uzupełnioną w kwas oleinowy (Omega-9) obecny w oleju z krokosza. Badania trwały od 5 do 30 tygodnia życia. Następnie w wieku 25 i 30 tygodnia życia gryzoni wykonano doustny test tolerancji glukozy i hiperinsulinemiczną klamrę euglikemiczną.

Suplementacja kwasem oleinowym wiązała się ze znacznie zwiększoną odpowiedzią insulinową na doustną glukozę. Odnotowano odwrotną korelację między wychwytem glukozy a poziomem triacylogliceroli w osoczu i objętością tłuszczu w jamie brzusznej.

Oznacza to, że ze względu na wysoki poziom nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwas oleinowy, olej z krokosza może być stosowany w zapobieganiu stanu przedcukrzycowego i cukrzycy typu 2.

Olej z krokosza na cholesterol. Zmniejsza ryzyko udaru

Krokosz barwierski wyglądem przypomina nieco oset, ponieważ należy do tej samej grupy roślin. Różni się jednak rodzajem kwiatostanu, łodyga i liście także są dość charakterystyczne. Pomarańczowo-żółty odcień kwiatów sprawia, że krokosz bywa określany mianem łąkowego szafranu. Ekstrakt z płatków wykorzystuje się w kuchni oraz w celu barwienia tkanin. 

Prozdrowotne właściwości rośliny skrywają się nie tylko w kwiatach, ale również w nasionach krokosza. Wytłaczany na zimno olej zachowuje to co najcenniejsze dla naszego zdrowia. Naukowcy zaznaczają, że w oleju znajduje się duże stężenie witaminy E i A oraz nienasycone kwasy tłuszczowe takie jak kwas linolowy, czy oleinowy oraz fitosterole.

Tak bogaty skład sprawia, że włączenie oleju z krokosza do codziennej diety pomaga obniżać poziom złego cholesterolu (LDL), a to przekłada się na poprawę funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Spada ryzyko wystąpienia miażdżycy, udaru mózgu, czy zawału serca.