Zioło zakazane dla osób, które leczą depresję. Dla pozostałych to skarbnica zdrowia

2024-06-28 14:57

Ciekawie smakuje, orzeźwiająco pachnie. Robi wrażenie nawet na osobach, które regularnie sięgają po inne napary i zioła. Dlaczego szałwia lekarska to ważna dla organizmu roślina? Jak działa na nasze ciała? Czy prawdą jest – i jeśli tak, to dlaczego – że nie każda osoba może sięgać po szałwię?

Zioło zakazane dla osób, które leczą depresję. Dla pozostałych to skarbnica zdrowia
Autor: GettyImages Zioło zakazane dla osób, które leczą depresję. Dla pozostałych to skarbnica zdrowia

Szałwia lekarska - zioło o wielu możliwościach zastosowań

Szałwia lekarska - Salvia officinalis – zawiera szereg substancji bioaktywnych. Znajdziemy w niej alkaloidy, polifenole, saponiny i nie tylko.

Dlatego szałwię można wykorzystywać wewnętrznie, pijąc napar z szałwii czy dodając ten składnik do jedzenia, albo zewnętrznie – jako składnik kosmetyków lub robiąc okłady z naparu z szałwii, czy też przemywając szałwią skórę. Ale po kolei.

Jak przyciągnąć miłość? Zioła, z których stworzysz magiczny eliksir

Szałwia - jak stosować i na co 

Szałwia współcześnie bywa składnikiem tabletek lub kapsułek, ale najlepsza i najzdrowsza wydaje się podstawowa wersja, czyli napar. Szałwię, kupioną w sklepie albo samodzielnie zebraną i ususzoną, parzy się przez ok. 15 minut pod przykryciem, po czym można korzystać z jej właściwości.

Szałwia to źródło witamin i minerałów, m.in. znajdziemy w niej witaminę K, bardzo istotną jeśli chodzi o procesy prawidłowego krzepnięcia krwi.

Sądzi się, że substancje zawarte w szałwii mogą zmniejszać ryzyko rozwoju niektórych nowotworów. Nie wyklucza się również ich korzystnego wpływu na procesy myślowe, koncentrację czy poprawę pamięci.

Niektóre gatunki szałwii uważa się za pomocne w łagodzeniu objawów chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroby Alzheimera.

Szałwia zwalcza bakterie, dba o włosy i skórę 

Szałwia słynie z przeciwbakteryjnego działania. Przydaje się więc do płukania jamy ustnej. Może redukować stany zapalne gardła, ale również choroby przyzębia. Przypisuje jej się działanie redukujące płytkę nazębną.

Z kolei przemywanie skóry szałwią sprzyja redukcji niedoskonałości, wyprysków czy trądziku. To również zasługa przeciwbakteryjnego wpływu szałwii.

Szałwię można pomocniczo stosować w chorobach skóry, jak m.in. łuszczyca albo grzybica. Ponadto szałwia pozytywnie wpływa na włosy, zwłaszcza mające skłonność do przetłuszczania.

Szałwia - leczenie infekcji dróg oddechowych 

Szałwię można stosować pomocniczo w trakcie infekcji dróg oddechowych. Może też zwiększać możliwości szybkiego uporania się z przeziębieniem. Szałwia działa nie tylko przeciwbakteryjnie, ale też przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie.

Sądzi się, że szałwia może działać regulująco na poziom cukru we krwi, a także sprzyjać regulowaniu poziomu cholesterolu we krwi. Aktywnie wspiera też pracę żołądka i układu pokarmowego.

Kto nie może używać szałwii? Skutki uboczne szałwii

Szałwia lekarska, mimo szeregu zalet, nie przez wszystkich może być stosowana. Uważa się, że szałwia może wchodzić w interakcje z lekami antydepresyjnymi i lekami przeciwdrgawkowymi. To istotna informacja, bo współcześnie coraz więcej osób zmaga się z zaburzeniami depresyjnymi. 

W obu opisanych przypadkach szałwia może sprzyjać osłabieniu działania leków. Kolejną grupą osób, której odradza się sięganie po szałwię, są osoby w ciąży. Istnieją również doniesienia wskazujące na negatywny wpływ szałwii na laktację. U niektórych osób szałwia powoduje objawy alergii, jak duszności, wysypki, opuchlizna.

Z kolei inny gatunek szałwii, szałwia biała - Salvia apiana, zwana też „ceremonialną”, bywa wykorzystywana w tradycyjnych rytuałach mających oczyszczać przestrzeń ze złej energii. Nie sposób zweryfikować empirycznie, jak się sprawdza w tym zadaniu, ale na pewno przyjemnie pachnie.

Z kolei szałwia wieszcza - Salvia divinorum – zawiera substancje psychoaktywne i jest w Polsce zabroniona, zarówno jeśli chodzi o uprawę, jak i posiadanie suszu.

Listen on Spreaker.