Żurawina jest świetna dla serca i układu moczowego. Niektórym osobom może poważnie zaszkodzić

2024-10-30 11:28

Żurawina to pyszny jesienny przysmak, który słynie ze swoich zdrowotnych właściwości. Wspiera układ moczowy, serce i krążenie, a do tego doskonale wzbogaca smak wielu potraw. Mimo licznych zalet, żurawina nie jest jednak dla każdego. Sprawdź, komu może zaszkodzić i dlaczego warto zachować ostrożność, sięgając po te małe, czerwone owoce.

Żurawina jest świetna dla serca i układu moczowego. Niektórym osobom może poważnie zaszkodzić
Autor: GettyImages Żurawina jest świetna dla serca i układu moczowego. Niektórym osobom może poważnie zaszkodzić

Żurawina - zalety, zastosowania i przeciwwskazania 

Żurawina – smak prawdziwej jesieni. Cieszy się dużą popularnością nie tylko ze względu na swój wyjątkowy, słodko-kwaśny smak, ale również wszechstronność zastosowań w kuchni.

Doskonale doprawia dania mięsne, świetnie komponuje się z serami, wzbogacając ich aromat, a także znakomicie uzupełnia smak sałatek, owsianek i deserów.

Możemy sięgać po zdrowe batoniki z żurawiną, samodzielnie przygotować ciasteczka z żurawiną albo wypić zdrową herbatę żurawinową.

Żurawina to smakołyk, który kojarzy się z okresem jesienno-zimowym, ale – mimo swojego dobroczynnego wpływu na zdrowie – nie wszyscy mogą sięgać po nią bez obaw. Warto sprawdzić, kto powinien zachować ostrożność przy jej spożywaniu.

WIĘCEJ O ŻURAWINIE PRZECZYTASZ TUTAJ: Wspiera odchudzanie i pracę serca, zbawienny dla pęcherza. Jedz garść dziennie

W formie 24: owoce i warzywa najbardziej skażone pestycydami

Żurawina - dla zdrowia serca i układu moczowego

Żurawina od wieków była ceniona za swoje właściwości prozdrowotne, a współczesne badania potwierdzają jej korzystny wpływ na organizm.

Przede wszystkim wspiera zdrowie układu moczowego, pomagając w zapobieganiu i leczeniu infekcji dróg moczowych.

Wspiera naturalną odporność, co jest szczególnie istotne w chłodniejszych miesiącach, gdy organizm może być bardziej podatny na infekcje.

Dodatkowo żurawina pozytywnie wpływa na serce i układ krążenia – antyoksydanty zawarte w jej owocach pomagają zwalczać wolne rodniki, zmniejszając ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Koktajl z 3 składników przyspieszy twoje odchudzanie. Już po kilku dniach odczujesz różnicę

Owoce jagodowe - dlaczego warto je jeść

Kto nie powinien jeść żurawiny i dlaczego

Niemniej jednak istnieją pewne grupy osób, które powinny podchodzić do spożywania żurawiny z rozwagą. Nadmiar tego owocu może wywoływać problemy żołądkowe, takie jak biegunki, bóle brzucha czy inne dolegliwości trawienne – nawet u osób zdrowych. 

Szczególną ostrożność przy spożywaniu żurawiny zaleca się osobom cierpiącym na kamicę nerkową. W owocach żurawiny występują bowiem szczawiany – związki chemiczne, które przyczyniają się do powstawania kamieni nerkowych.

Szczawiany mogą odkładać się w nerkach, co sprzyja formowaniu złogów, zwłaszcza u osób już podatnych na tę przypadłość.

Kolejną grupą osób, które powinny ograniczyć spożywanie żurawiny, są pacjenci, a zwłaszcza pacjentki (bo to kobiety częściej zapadają na tę chorobę) z osteoporozą.

Dzieje się tak, ponieważ żurawina utrudnia wchłanianie wapnia, co może dodatkowo osłabiać już i tak narażony na ubytki kości układ kostny.

Spożywanie żurawiny w nadmiarze może pogłębiać problemy z niedoborem wapnia, co dla osób z osteoporozą stanowi poważne ryzyko.

Na żurawinę powinny także zwrócić uwagę osoby z zaburzeniami krzepnięcia krwi, które stosują leki przeciwzakrzepowe zawierające jako substancję czynną warfarynę.

Substancje zawarte w żurawinie mogą dodatkowo wpływać na rozrzedzenie krwi. W połączeniu z lekami, u pacjenta może dojść do nadmiernego rozrzedzenia krwi, a w efekcie rośnie ryzyko krwotoków.

Dlatego pacjenci przyjmujący leki przeciwzakrzepowe powinni skonsultować się z lekarzem, zanim sięgną po żurawinę, zwłaszcza w formie koncentratów lub przetworów.

Wykrycie raka nie oznacza bezrobocia. "Praca ma działanie terapeutyczne. Zakotwicza w życiu" | GADAJ ZDRÓW
Gadaj zdrów