Chemioterapia i sterydy a tycie [Porada eksperta]

2010-04-18 1:02

Witam, leczę się na ziarnicę złośliwą. Podczas przyjmowania chemioterapii dostaję sterydy, od listopada do dzisiaj przytyłam około 8-9 kg. Chciałam się dowiedzieć czy są jakieś sposoby, żeby tyle nie tyć? Od jakiegoś czasu czuję że ma to wpływ na moje samopoczucie i samoocenę... Co powinnam jeść a czego unikać? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Dzień dobry, niestety leczenie onkologiczne często wiąże się ze wzrostem masy ciała. Warto zadbać o to, aby codzienna dieta była dobrze zbilansowana od strony kalorycznej, białkowej itd. Warto także reagować różnymi dietetycznymi interwencjami na określone potrzeby np. zwiększone łaknienie powinno być związane z obniżeniem gęstości energetycznej potrawy, czyli mówiąc prościej - w przypadku wilczego głodu wprowadzamy do diety produkty niskokaloryczne np. lekkie zupy z warzyw, zapiekanki warzywne, zapiekane warzywa, chudszy nabiał itd. Warto także zadbać o regularność posiłków i nie dopuszczać do narastania głodu - 5-6 posiłków ustawionych w odstępach co 3-4 godziny to na pewno ułatwi utrzymanie diety. Zachęcam także do sprawdzenia czy pojawiające się uczucie głodu nie jest pragnieniem. Może wystarczyłoby się napić wody, ciepłej rozgrzewającej herbaty czy nawet kawy zbożowej z odrobiną mleka/mleka roślinnego. Pozdrawiam ciepło

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Ewa Ceborska-Scheiterbauer

Dietetyk. Absolwentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji na specjalizacji dietetyka. Specjalista ds. żywienia w chorobach cywilizacyjnych. Odpowiada na pytania dotyczące diety i żywienia w trakcie leczenia nowotworów.