Dieta po usunięciu tarczycy [Porada eksperta]

2011-05-25 9:29

Jestem matką 17-latki, która przeszła operację usunięcia tarczycy po obu stronach i leczenie jodem. Przepisane leki przyjmuje i w tej chwili ma niewielką niedoczynność. Przed operacją hormony były w normie. Proszę o poradę w sprawie diety dla niej - zaczynam się martwić, jest blada, wykazuje brak koncentracji i wypadają jej włosy. Słyszałam o diecie białkowej - czy będzie dla niej dobra?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Na pewno warto zgłosić Pani obserwacje lekarzowi prowadzącemu. Być może należałoby coś zmienić w farmakoterapii. Jeśli chodzi o dietę, to nie zastosowałabym diety białkowej, ale zwiększyłabym odrobinę ilość białka w codziennej diecie. Oprócz tego bardzo ważna jest ilość żelaza, cynku, a także innych składników w jadłospisie. Warto byłoby przez kilka dni zapisywać, co dokładnie i w jakich ilościach córka spożywa i sprawdzić, czy nie ma także niedoborów pokarmowych. Konieczne jest dostosowanie energetyczności diety córki do jej aktywności - zarówno szkolnej, jak i fizycznej. Zwróciłabym także uwagę na to, czy produkty w diecie córki są pełnowartościowe. Jadłospis powinien być oparty o pełnoziarniste produkty zbożowe, z dużą ilością warzyw, a także z dużym ograniczeniem cukru i słodkich produktów (np. słodkich płatków śniadaniowych, słodkich jogurtów i deserów mlecznych).

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Ewa Ceborska-Scheiterbauer

Dietetyk. Absolwentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji na specjalizacji dietetyka. Specjalista ds. żywienia w chorobach cywilizacyjnych. Odpowiada na pytania dotyczące diety i żywienia w trakcie leczenia nowotworów.