Witaminy dla chorych na raka [Porada eksperta]

2017-02-15 18:35

Czy chorzy na raka powinni brać jakieś konkretne witaminy? Czytałam, że przy raku bardzo pomocne są witaminy z grupy B? A może choremu najlepiej podawać preparaty wielowitaminowe, żeby nie zabrakło żadnych witamin i minerałów w jego organizmie. Jakie jest Pani zdanie?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Dobry wieczór, o suplementacji zdecydowanie powinien decydować lekarz onkolog. To, co najważniejsze dla pacjenta to próba utrzymania masy ciała na stałym poziomie i nie dopuszczenie do rozwinięcia się niedożywiania podczas całego leczenia, a także podczas okresu rekonwalescencji. Czasami zdarza się, onkolodzy zlecają suplementację kwasami omega-3, witaminą D, witaminą B12 i innymi. Jest to jednak podyktowane konkretnym wskazaniem medycznym. Zachęcam do przygotowywania łatwostrawnych posiłków bogatych w naturalne witaminy, składniki mineralne. Najważniejsze jest jednak zadbanie o dostarczenie odpowiedniej ilości białka, węglowodanów i tłuszczu, co przekłada się na energetyczność diety, a co z tym związane - zapobiega niedożywieniu. Za zgodą lekarza można wprowadzić preparaty typu nutridrink, które pomagają utrzymać prawidłowy poziom odżywienia. Pozdrawiam

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Ewa Ceborska-Scheiterbauer

Dietetyk. Absolwentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji na specjalizacji dietetyka. Specjalista ds. żywienia w chorobach cywilizacyjnych. Odpowiada na pytania dotyczące diety i żywienia w trakcie leczenia nowotworów.