Jakie suplementy przy chemioterapii? [Porada eksperta]

2017-02-15 10:52

Mój mąż jest w trakcie chemioterapii. Jest osłabiony, nie ma apetytu. Chciałabym jakoś wzmocnić jego organizm. Czy suplementy diety to dobry pomysł? Czy są jakieś witaminy, które mu pomogą?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Dzień dobry, w przypadku osłabienia warto dbać przede wszystkim o dostarczenie odpowiedniej ilości energii, białka, węglowodanów i tłuszczu. Odpowiedni stan odżywiania będzie tu kluczowy. Nie pisze Pani nic o rodzaju nowotworu, więc trudno mi się odnieść konkretnie do przypadku Pani męża. Zakładając jednak, że przewód pokarmowy działa w miarę sprawnie to warto, aby próbować przemycić w jadłospisie więcej kalorii, w mniejszej objętości samego posiłku. Idealnie sprawdzają się tu wszelkiego rodzaju gęste zupy (z drobną kaszą, gotowanym mięsem), dodatki typu masło, mleko kokosowe, jaja, oleje roślinne, płatki zbożowe itd. Często łatwiej jest spożyć potrawę płynną, półpłynną niż stałą. Bardzo pomocne w przypadku braku apetytu jest podawanie maleńkich porcji bardzo często - nawet co godzinę. Ważne jest jednak, aby nie zmuszać pacjenta do jedzenia - mąż na pewno zdaje sobie sprawę z tego, że jedzenie jest bardzo ważne. Ponadto zachęcałabym do wzbogacenia diety w preparaty typu nutridrink. Warto porozmawiać z lekarzem jaki konkretnie preparat byłby odpowiedni dla męża, aby mu realnie pomógł. Preparaty te można miksować i łączyć np. z kaszą jaglaną, płatkami owsianymi itd. Pozdrawiam

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Ewa Ceborska-Scheiterbauer

Dietetyk. Absolwentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji na specjalizacji dietetyka. Specjalista ds. żywienia w chorobach cywilizacyjnych. Odpowiada na pytania dotyczące diety i żywienia w trakcie leczenia nowotworów.