Nie chce ci się ćwiczyć zimą? Nie tylko tobie. Wszystko przez "tryb hibernacji"

2022-11-22 15:35

Okazuje się, że niechęć do uprawiania sportu w chłodnych miesiącach nie jest przypadkowa. Dla wielu z nas zima może skutecznie odebrać zapał, powodując, że mniej ćwiczymy i zmieniamy nasze nawyki żywieniowe. Psycholog wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje.

Mężczyzna uprawia jogging zimą
Autor: GettyImages Niechęć do uprawiania sportu w chłodnych miesiącach nie jest przypadkowa.

Wilgotna i mroźna aura nie zachęca do działania. Gdy nadchodzi zima, większość z nas ma problem ze znalezieniem motywacji, by zrobić coś pożytecznego. Nawet, jeśli na chwilę w głowie pojawi się pomysł, że ciało potrzebuje ruchu, finalnie i tak wygrywa ciepły koc, kanapa i książka.

Brak motywacji do ćwiczeń zimą

Z nowych badań wynika, że aż jedna piąta dorosłych odczuwa spadek aktywności fizycznej nawet o 37 proc. w miesiącach zimowych. 

Psycholog Andreas Michaelides wyjaśnia, dlaczego tak trudno jest znaleźć w sobie chęć do działania, gdy za oknem jest szaro i zimno. 

„Niezależnie od tego, czy powodem jest ciemność, zimno, stres czy zmęczenie, wiele czynników zewnętrznych może wpływać na podejmowanie decyzji o tej porze roku". 

W formie 24: jak schudnąć po 30-tce?

Zimowy tryb hibernacji

Psycholog wyjaśnia, że taki stan jest normalny i dotyczy dużej części społeczeństwa. Można to porównać do trybu hibernacji, kiedy zwyczajnie pragniemy przeczekać ulewy, śnieżyce i wichury w bezpiecznych, domowych warunkach.

"Dane wskazują, że „tryb hibernacji” włącza się u prawie jednej piątej z nas i często tracimy motywację do wykonywania naszych rutynowych czynności w porównaniu z miesiącami letnimi z powodu różnych barier, takich jak m.in. pogoda".

Zdaniem eksperta, kluczowe jest rozpoznanie, w jaki sposób wewnętrzne i zewnętrzne czynniki wpływają na ciebie i twoje wybory. Dzięki temu łatwiej będzie ci podejmować świadome decyzje przez cały rok.

Gdy już wiesz, że zimą twoja motywacja słabnie - zacznij planować. To pozwoli znacznie ograniczyć ryzyko, że porzucisz swój cel i drogę do jego realizacji.

Jak się nie dać?

Aby uniknąć porażki, wystarczy odrobina elastyczności. Lubisz biegać na zewnątrz, ale wciąż pada? Nie rezygnuj ze sportu z powodu pogody i znajdź alternatywę - spróbuj pobiegać na bieżni. Fantastyczną alternatywą dla tradycyjnego biegania są także grupowe zajęcia fitness, w czasie których intensywnie się zmęczysz, a być może także nawiążesz nowe znajomości.

Zima to bez wątpienia pora na pobłażanie, ale większość z nas bierze sobie te słowa stanowczo zbyt dosłownie do serca. W ankiecie, w której udział wzięło 2000 osób, ok. 40 proc. z nich przyznało, że spożywa w grudniu więcej jedzenia niż o jakiejkolwiek innej porze roku.

Ma to związek nie tylko z ujemnymi temperaturami i brzydką pogodą, które wynagradzamy sobie słodkimi kaloriami, ale także z uroczystościami związanymi ze świętami Bożego Narodzenia.

Aż 28 proc. osób przyznało w ankiecie, że o tej porze roku częściej sięga po czekoladę. Warto pamiętać o tym, że w grudniu nasze żołądki mają taką samą objętość, co w innych miesiącach, dlatego nie zapominajmy o uważności przy grudniowym podjadaniu.

Najważniejsze dla utrzymania zdrowych nawyków przez zimę jest wprowadzanie drobnych zmian, które - stosowane systematycznie i sumiennie - doprowadzą do długoterminowych, zrównoważonych zmian.

Jak utrzymać aktywność zimą?

Oto kilka podstawowych rad:

  1. Jeśli warunki pogodowe uniemożliwiają bieganie czy jazdę na rowerze, wybierz się na spacer.
  2. Pamiętaj o suplementacji witaminy D, która może pomóc uporać się obniżonym nastrojem i poziomem energii, które często wywołuje zimowa aura.
  3. Przebywaj przez około 20-30 minut na zewnątrz w ciągu dnia i ciesz się naturalnym światłem słonecznym.
  4. Zadbaj o zdrową dietę. 
  5. Spróbuj nowych sportów? Może tym razem snowboard lub narty albo joga przed telewizorem?
  6. Spaceruj, korzystając z nowych tras, odkrywaj nieznane miejsca.
  7. Zadbaj o zdrowy, regularny sen.