Dieta śródziemnomorska zapobiega chorobom sercowo-naczyniowym - wyniki badań PREDIMED
Powszechnie wiadomo, że produkty stosowane w kuchniach krajów śródziemnomorskich wpływają dobrze na zdrowie, wygląd i samopoczucie. Wyniki ostatnich badań potwierdziły, że dieta śródziemnomorska, wzbogacona oliwą oraz migdałami, orzechami laskowymi i włoskimi, nawet o 30% zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych chorób sercowo-naczyniowych, np. wylewu czy zawału.
Dieta śródziemnomorska zyskuje sobie rosnące grono zwolenników na całym świecie, w tym także i w Polsce. Poza walorami smakowymi dań kuchni włoskiej, hiszpańskiej czy greckiej, przyrządzonych na bazie oliwy z oliwek, coraz więcej mówi się o roli, jaką odgrywają w profilaktyce chorób serca i krążenia, które są przyczyną niemal połowy zgonów zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Potwierdzają to szczegółowe badania, m.in. badanie PREDIMED przeprowadzone we współpracy z Instytutem Zdrowia im. Carlosa III oraz pod patronatem hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia. Jego wyniki zostały opublikowane w „New England Journal of Medicine”. Wyniki badania potwierdziły, że dieta śródziemnomorska wzbogacona oliwą z oliwek i orzechami nawet o 30% zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych chorób sercowo-naczyniowych.
DIETA ŚRÓDZIEMNOMORSKA a CHOROBY SERCOWO-NACZYNIOWE
Badania PREDIMED „Rola diety śródziemnomorskiej w pierwotnej prewencji chorób sercowo-naczyniowych” (International Nut and Dried Fruit www.nutfruit.org) zostały przeprowadzone przy współpracy wielu grup badawczych z różnych uniwersytetów i szpitali w Hiszpanii. Udział w nich wzięła też Grupa Borges Mediterranean, producent oliwy z oliwek, orzechów i suszonych owoców, znany w Europie i Polsce pod nazwą Borges. Wyniki badania zostały opublikowane w „New England Journal of Medicine” przez Massachusetts Medical Society, jednym z czołowych czasopism branży medycznej na świecie.
Na czym polegały badania PREDIMED?
Badanie PREDIMED to wieloośrodkowe, randomizowane i kontrolowane badanie kliniczne, obejmujące okres ponad 5 lat. W badaniu uczestniczyło ogółem 7447 osób w wieku od 55 do 80 lat, w tym 57% kobiet. U żadnej z tych osób nie wystąpił wcześniej incydent sercowo-naczyniowy, ale u wszystkich występowało wysokie ryzyko wystąpienia choroby układu krążenia. Uczestnicy zostali losowo przyporządkowani do grup, które stosowały jedną z trzech diet: śródziemnomorską uzupełnioną oliwą z oliwek, śródziemnomorską wzbogaconą mieszanką orzechów oraz zwykłą dietę niskotłuszczową. Uczestnicy regularnie brali udział w indywidualnych i grupowych warsztatach edukacyjnych na temat stosowanej diety oraz, w zależności od grupy dietetycznej, otrzymywali bezpłatnie produkty uzupełniające stosowaną dietę – oliwę z oliwek lub mieszanki orzechów (migdałów, orzechów laskowych i włoskich), a także dodatkowo drobne upominki.
Najzdrowsza - dieta bogata w orzechy
W ciągu średnio pięciu lat obserwacji poważny incydent sercowo-naczyniowy wystąpił u 288 uczestników. Wśród osób stosujących dietę śródziemnomorską bogatą w oliwę z oliwek odnotowano 96 takich przypadków, w grupie uczestników stosujących dietę śródziemnomorską wzbogaconą orzechami - 83 przypadki, natomiast w grupie stosującej zwykłą dietę niskotłuszczową - aż 109 przypadków. To oznacza, że ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych zmniejszyło się o 30% w przypadku osób spożywających orzechy oraz 28% w przypadku osób spożywających oliwę z oliwek. W okresie badania nie zaobserwowano wzrostu wagi lub innych niekorzystnych skutków stosowanej diety. Powyższe wnioski stanowią część badania PREDIMED, długoterminowego projektu zrealizowanego przez 16 grup badawczych w 7 regionach Hiszpanii w okresie od 2003 do 2011 r. w celu oceny wpływu diety śródziemnomorskiej w pierwotnej prewencji chorób sercowo-naczyniowym u osób wysokiego ryzyka.
Jordi Salas: „W przyszłości należy zweryfikować zalecenia dietetyczne”
Zdaniem Jordiego Salasa, prezesa Światowego Forum INC ds. Badania i Upowszechniania Zdrowego Żywienia, „po raz pierwszy stwierdzono w ramach badania naukowego, że stosowanie diety śródziemnomorskiej zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, oraz pokazano, że zachorowalność i śmiertelność w przypadku chorób układu krążenia jest niższa u osób stosujących dietę śródziemnomorską, wzbogaconą orzechami, w porównaniu z osobami stosującymi dietę niskotłuszczową”. W opinii Jordiego Salasa „głównym przesłaniem tego badania jest to, że osoby spożywające oliwę z oliwek i orzechy są w mniejszym stopniu narażone na choroby układu krążenia lub zgon z przyczyn sercowo-naczyniowych. W związku z tym w przyszłości należy zweryfikować zalecenia dietetyczne, aby uwzględnić nowe dane”.
Źródło: materiały prasowe Grupy Borges Mediterranean
Materiały prasowe