KUCHNIA HOLENDERSKA warzywami stoi

2012-01-16 13:46

W kuchni holenderskiej najpopularniejsze są warzywa z naszej strefy klimatycznej – marchew, pomidory, cebula, por, sałata, kalafior, brukselka, a ponadto cykoria i szparagi. Pojawiają się one na stołach nie tylko jako dodatki, ale także jako dania główne, w formie zapiekanek, tart i niezwykle pożywnych, gęstych zup.

KUCHNIA HOLENDERSKA warzywami stoi
Autor: thinkstockphotos.com W kuchni holenderskiej najpopularniejsze są warzywa z naszej strefy klimatycznej – marchew, pomidory, cebula, por, sałata, kalafior, brukselka, a ponadto cykoria i szparagi. Kuchnia holenderska, por, przepisy kulinarne, tarty, warzywa, zapiekanki

O kuchni holenderskiej wiemy z reguły tylko tyle, że słynie z doskonałych żółtych serów. Tymczasem opiera się ona na wielu wartościowych produktach, więc warto z niej czerpać pomysły na zdrowe odżywianie. Jeszcze 20 lat temu tradycyjny holenderski obiad tak naprawdę niewiele różnił się od polskiego – popularne były proste, pożywne potrawy, oparte na mięsie i ziemniakach. Ale nawet już wtedy holenderska kuchnia była o wiele bogatsza od naszej w warzywa, a dzisiaj są one podstawą holenderskiego jadłospisu. Nic w tym dziwnego – Królestwo Niderlandów jest przecież jednym z głównych producentów i eksporterów warzyw w Europie.

Por stabilizuje poziom cukru

Na szczególną uwagę zasługuje por, w Holandii uznawany za warzywo narodowe, w Polsce natomiast często niedoceniany. Zawiera on wiele cennych dla organizmu witamin i minerałów, przede wszystkim witaminy C, B6, A i E, a także mangan, potas, wapń, fosfor i magnez. Wspomaga układ odpornościowy, stabilizuje poziom cukru we krwi oraz ma właściwości bakteriobójcze. Zalecany jest również w profilaktyce chorób układu krążenia i nerek. Dlatego warto sięgnąć do kuchni holenderskiej właśnie po przepisy z porem w roli głównej, takie jak pory duszone lub zapiekanka z porów. Jest on także jednym ze składników najpopularniejszej holenderskiej zupy z grochu, tzw. erwtensoep.

Cykoria poprawia trawienie

Bardzo popularnym w Holandii warzywem, które wciąż jeszcze dość rzadko pojawia się na polskich stołach, jest cykoria. Pochodzi ona właśnie z krajów Beneluksu, a skrywa w sobie bogactwo wartościowych składników odżywczych i jednocześnie jest niskokaloryczna. Ważąca ok. 150 g główka cykorii zawiera jedynie 30 kcal! Ta sama główka dostarczy nam również zastrzyku witaminy A i C, kwasu foliowego, manganu oraz błonnika. Ze względu na wysoką zawartość witaminy A, która jest silnym przeciwutleniaczem i chroni oraz wspomaga odbudowę błon komórkowych skóry, cykoria ma doskonały wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Dodatkowo, dzięki zawartości manganu, poprawia metabolizm i usprawnia przemianę tłuszczów. Pobudza również wydzielanie soków żołądkowych i ogólnie poprawia trawienie, jest więc polecana jako składnik najróżniejszych diet.
Cykoria ma charakterystyczny gorzkawy smak, który należy bardzo umiejętnie wykorzystać w przygotowywanych potrawach. W kuchni holenderskiej znajdziesz wiele przepisów na dania z tym warzywem, przede wszystkim na sałatki, zapiekanki i tarty.
Cykorię bez trudu można kupić w polskich sklepach od listopada do kwietnia. Pamiętajmy, że wybierając dorodne główki, musisz zwrócić uwagę, czy jest biała i czy jej liście nie mają brązowego zabarwienia – jeśli tak, jest to oznaka nieświeżości. Warto też wiedzieć, że im główka cykorii jest mniejsza, tym ma bardziej intensywny smak.

Szparagi wspomagają pamięć

Szparag jest warzywem, które zajmuje szczególne miejsce w kuchni holenderskiej – nazywany tu jest nawet białym złotem. Pierwsze zbiory szparagów są co roku niecierpliwie wyczekiwane, a na półkach w księgarniach znajdziemy książki kucharskie tylko i wyłącznie im poświęcone. To uważane za delikates warzywo jest nie tylko smaczne, ale też bardzo zdrowe. Niskokaloryczne, bogate w witaminy B, C i K, a także żelazo, fosfor i potas, ma również właściwości oczyszczające i moczopędne. Zawiera kwas asparaginowy, który wspomaga pamięć i zdolność koncentracji, uczestnicząc w metabolizmie tkanki nerwowej. Szparagi są też szczególnie zalecane dla kobiet w ciąży lub planujących potomstwo, ponieważ są bogatym źródłem kwasu foliowego.
Chociaż w książkach kucharskich można znaleźć wiele, czasem bardzo wymyślnych przepisów ze szparagami, najpopularniejsza wśród Holendrów jest zupa-krem albo gotowane szparagi podane z jajkiem i plastrami szynki lub kawałkami pieczonego łososia.

Warzywa gotowe podane na tacy

Jednym z najczęściej kupowanych produktów w holenderskich supermarketach są gotowe mieszanki sałat. Sprzedawane są w specjalnie do tego przeznaczonych foliowych woreczkach oraz w różnych wariantach kompozycyjnych. Jedna porcja składa się z reguły z mieszanki kawałków kilku lub kilkunastu rodzajów sałat, gotowych do podania jako dodatek do śniadania, obiadu bądź kolacji. Znajdziemy tu m.in. sałatę masłową, rzymską, dębową, lodową, odmiany bordo, gładkie, kędzierzawe i wiele innych. Sałata jest warzywem nie tylko niskokalorycznym – w 90 proc. składa się z wody – ale też bardzo zdrowym. Jest dla organizmu źródłem cennych składników, m.in. witamin A, E, C i D oraz minerałów – żelaza, potasu, magnezu i wapnia. Świeże listki sałaty są bogate w antyoksydanty, które chronią skórę przed wolnymi rodnikami. Dzięki zawartości błonnika i celulozy wspomaga także układ trawienny i przemianę materii.
Oprócz mieszanek sałat półki holenderskich supermarketów pełne są innych gotowych do użycia, specjalnie opakowanych warzyw. Niezwykle popularne są różnego rodzaju mieszanki warzywne na zupę i do dań z woka, składające się z już umytych, obranych i pokrojonych kawałków, wymieszanych w odpowiednich proporcjach. Są one dużym ułatwieniem dla osób, które nie mogą poświęcić wiele czasu na gotowanie.

Przysmaki z krewetek

Ze względu na nadmorskie położenie kraju kuchnia holenderska od zawsze bogata była w potrawy z ryb i innych owoców morza. W ostatnich latach najbardziej popularne stały się wszelkiego rodzaju dania z krewetek. Zdecydowanie warto wprowadzić je do naszego jadłospisu, ponieważ są bogate w białko i niskokaloryczne, dostarczają witamin z grupy B, selenu, miedzi, magnezu, potasu i fosforu.
Krewetki są też łatwe i szybkie do przygotowania – można je smażyć na woku lub patelni, gotować, podpiekać na grillu, a nawet marynować. Holendrzy lubują się przede wszystkim w sałatkach, daniach z woka oraz zapiekankach z krewetkami, a także już w nieco mniej zdrowych krokietach przyrządzanych z krewetek smażonych w głębokim tłuszczu.