Dla nerek, serca, lepszej talii. Jesteś 60+? To jedz takie śniadania
Śniadanie powinno być królewskie, mówi nam popularne porzekadło. Sporo w tym racji, bo trzeba dobrze zacząć dzień, ale co to dokładnie znaczy dla seniora? Według nauki kluczowe jest właściwe zbilansowanie pierwszego posiłku. Wtedy można dłużej cieszyć się zdrowiem i dobrą formą. Czyli?
Jak donosi "The Journal of Nutrition, Health, and Aging", naukowcy zbadali wpływ jakości diety i spożycia energii podczas śniadania na zdrowie serca i metabolizm wśród osób starszych.
Stwierdzono, że zarówno osoby, które jedzą śniadania wysokoenergetyczne, jak i niskoenergetyczne, kiepskiej jakości, mają problem z cholesterolem, trójglicerydami i nadwagą, a także z nerkami.
To co działa? Złoty środek.
Idealne śniadanie dla serca i przemiany materii
Wiadomo, że śniadanie ma kluczowe znaczenie w codziennym odżywianiu, dostarczając zwykle 20-25% całkowitego spożycia energii. Pomijanie śniadania wiąże się ze zwiększonym ryzykiem różnych chorób metabolicznych, otyłości i cukrzycy.
Generalnie osoby regularnie spożywające śniadania zwykle stosują ogólną dietę lepszej jakości, dbają o lepsze żywienie. Skutki to mniejsze ryzyko nadciśnienia, zespołu metabolicznego, chorób układu krążenia i otyłości.
Przekrojowe badania sugerują, że pożywne śniadanie powinno być bogate w warzywa, zdrowe tłuszcze, owoce i produkty pełnoziarniste, jeśli ma poprawiać stan układu krążenia i przemianę materii.
ALE
Wciąż brakuje szczegółowych wytycznych dotyczących tego, co składa się na śniadanie "wysokiej jakości". Żadne prospektywne badania nie analizowały wpływu spożycia kalorii i jakości śniadania na długoterminowe wyniki kardiometaboliczne.
Analiza naukowców związanych głównie z Hospital del Mar Research Institute (IMIM) ma to zmienić.
Polecany artykuł:
Wpływ śniadania na otyłych seniorów
Naukowcy skoncentrowali się na ustaleniu, w jaki sposób udział dziennej dawki energii spożywanej przy śniadaniu i jakość śniadania wpływa na konkretne wskaźniki zdrowia, jak wskaźnik masy ciała (BMI), ciśnienie krwi, trójglicerydy i czynność nerek u osób starszych z zespołem metabolicznym.
Badanie było częścią większej analizy wpływu diety śródziemnomorskiej i aktywności fizycznej na choroby sercowo-naczyniowe u dorosłych z zespołem metabolicznym. Badaniem objęto osoby wieku od 55 do 75 lat.
Analiza dotycząca śniadań dotyczyła wyłącznie osób otyłych, starszych, z zespołem metabolicznym i wysokimi czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego. Okazało się, że osoby z takimi problemami jedzą różne śniadania, mniej i bardziej kaloryczne, ale z pewnością nie są to posiłki zbilansowane (kalorii jest albo bardzo mało, albo za dużo).
Uczestnicy badania z niskim lub wysokim spożyciem energii przy śniadaniu wykazywali większe BMI i obwód talii w porównaniu z grupą referencyjną. Za dużo, jak i za mało kalorii przy śniadaniu wiązało się z wyższym poziomem trójglicerydów i za niskim poziomem dobrego cholesterolu HDL.
Zobacz także: 12 najzdrowszych produktów na śniadanie
Ile kalorii na śniadanie należy zjeść? Wnioski z badania
20-30 proc. kalorii powinniśmy spożyć podczas śniadania. Czyli, przykładowo, jeśli twoje zapotrzebowanie kaloryczne (wynikające z wieku, płci, rodzaju aktywności fizycznej) wynosi 2000 kcal, to na śniadanie należy pochłonąć 400-600 kcal.
Ale uwaga, nie przekraczaj tych 30 proc. Królewskie śniadanie jednak nie oznacza przejadania się. Obecne badanie wykazało, że nadmierne spożycie energii przy śniadaniu również sprzyja otyłości.
Badani, którzy spożywali 20-30% zapotrzebowania kalorycznego podczas pierwszego posiłku, doświadczyli poprawy profilu lipidowego, z niższymi trójglicerydami i wyższym poziomem cholesterolu HDL. Wysokiej jakości śniadanie bogate w składniki odżywcze, takie jak białko i węglowodany, wiązało się z niższym obwodem talii, wyższym poziomem cholesterolu HDL i lepszą funkcją nerek.