Idealne jajko trzeba gotować 32 minuty! Wtedy jest najzdrowsze i optymalnie miękkie

2025-02-15 6:55

Białko jajka ścina się w temp. 85 st. C, a żółtko w temperaturze 65 st. C. Gotujemy jajka zwykle w stu stopniach, ryzykując, że albo żółtko będzie zbyt ścięte, albo białko glutowate. Włoscy naukowcy znaleźli sposób, by obie części miały idealną konsystencję. Technikę możesz zastosować w domu, jeśli tylko uzbroisz się w cierpliwość.

Idealne jajko trzeba gotować 32 minuty! Wtedy jest najzdrowsze i optymalnie miękkie
Autor: GettyImages

Może konsystencja składowych jajka po ugotowaniu nie należy do największych problemów współczesnego człowieka, jednak kwestia ta spędza sen z powiek nie tylko mistrzom sztuki kulinarnej.

Z pomocą przyszli naukowcy z włoskiego Institute for Polymers, Composites and Biomaterials (Instytut Polimerów, Kompozytów i Biomateriałów), którzy opracowali nową, unikalną metodę gotowania jajek na twardo, nazywając ją "metodą okresową".

Możesz wypróbować we własnej kuchni, najlepiej w weekend, gdy masz dość czasu, by jajkom poświęcić swoją uwagę na ponad pół godziny.

Jajka – zdrowie w skorupce

Dlaczego tak trudno ugotować idealne jajko na twardo?

Jajko idealne? Albo żółtko zbyt ścięte, albo białko się rozpada, zawiera gluty. Chcielibyśmy wstrzelić się w punkt i mieć ścięte, ale wciąż miękkie żółtko, a zarazem dogotowane białko. Okazuje się, ze tradycyjnymi metodami to właściwie niemożliwe do osiągnięcia.

Tradycyjne gotowanie w temperaturze 100 st. C całkowicie ścina żółtko i może doprowadzić do przegotowania białka. Z kolei gotowanie za pomocą metody sous vide, czyli pozostawienie jajek w wodzie o temperaturze 60-70 st. C przez godzinę, może sprawić, że żółtka nie przegotujemy, ale białko pozostanie wciąż niedogotowane. Na takie jajka długo czekamy, a efekt i tak rozczarowuje.

Czas gotowania można skrócić o połowę, ale o ile godzinne gotowanie, po ustawieniu odpowiedniej temperatury, nie wymaga już naszego zaangażowania, o tyle "gotowanie okresowe" wymusza regularną aktywność co 2 minuty.

Metoda okresowa gotowania jajek

Po wielu próbach, obliczeniach i analizach, włoscy naukowcy znaleźli idealne warunki do dochodzenia do właściwej konsystencji zarówno białka, jak i żółtka.

Opracowana metoda polega na przenoszeniu jajka między wrzącą wodą o temperaturze 100 st. C, a chłodniejszą wodą o temperaturze 30 st. C. Jajka należy przekładać co dwie minuty przez łączny czas 32 minut. Naukowcy twierdzą, że dzięki przenoszeniu jajka między garnkami z wrzątkiem a chłodniejszą wodą, temperatura żółtka nigdy nadmiernie nie wzrasta, a białko powoli dochodzi do celu.

Dlaczego to ma działać?

Żółtko ścina się przy stałej temperaturze 67 stopni Celsjusza, a to średnia wartość między temperaturą rondla z wrzącą wodą a rondlem z letnią wodą. Białko natomiast reaguje w oczekiwany sposób na temperatury w zakresie 100-87C i 30-55 C podczas gorących i zimnych cykli

- tłumaczył AFP Pellegrino Musto, jeden z autorów badania, dyrektor ds. badań w Narodowej Radzie ds. Badań Naukowych włoskiego Instytutu Polimerów, Kompozytów i Biomateriałów.

Zobacz także: produkty roślinne bogate w białko

Jajko gotowane 32 minuty, przenoszone z rondla do rondla - po co to wszystko?

Ponoć cały ten zamęt przy gotowaniu jaj ma sens. Badacze twierdzą, że jajka gotowane okresowo smakują wybornie. Żółtko jest miękkie, ale nie płynne, białko ścięte, bez glutów, w każdej warstwie i części jajka.

Okazuje się, że walory smakowe to nie wszystko. Podczas tradycyjnego gotowania tracimy sporo przeciwutleniaczy zawartych w żółtkach, a te są bezcenne w profilaktyce chorób układu krążenia.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:
poradnikzdrowie.pl - DOBRZE POSŁUCHAĆ. Drogowskazy Eska Rock
Michał Wrzosek: „zdrowe życie zamiast restrykcyjnej diety”. DROGOWSKAZY