3 oznaki, że jesz za dużo cukru. Nie lekceważ ich
Cukier ukrywa się w wielu produktach – nie tylko w słodyczach, ale także w napojach gazowanych, słonych przekąskach czy żywności typu fast food. Szkodzi nie tylko sylwetce, ale przede wszystkim zdrowiu. Jeśli jesz za dużo smakołyków, to organizm wysyła wyraźnie sygnały. Dietetyczka wskazuje trzy objawy.
Niemal każdy z nas przepada za słodkimi smakołykami. Od czasu do czasu lubimy osłodzić sobie życie czekoladą lub kawałkiem ulubionego ciasta. Zgodnie z zaleceniem Światowej Organizacji Zdrowia należy spożywać do 50 g cukru dziennie (równowartość około 12 łyżeczek herbaty). Dlatego, że nadmiar cukru w diecie może mieć wiele niepożądanych skutków dla zdrowia.
Co dzieje się, gdy w naszym organizmie jest go za dużo? Warto zwrócić uwagę na te trzy sygnały.
Ciągła ochota na "coś słodkiego"
- Jeśli czujesz nieustanną potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego, może to oznaczać, że spożywasz za dużo cukru – ostrzega w rozmowie z portalem eatthis.com dietetyczka Amy Goodson. Jej zdaniem dzieje się tak dlatego, że "wysokie spożycie cukru może prowadzić do napadów wilczego głodu i nadmiernej konsumpcji słodkości z powodu wahania poziomu glukozy we krwi".
Produkty, które mają wysoki indeks glikemiczny (np. pączki, babeczki, napoje gazowane), są szybko trawione i wchłaniane w przewodzie pokarmowym, a co za tym idzie, odpowiadają za gwałtowne zwiększenie poziomu cukru we krwi. To z kolei pogłębia uczucie głodu, a w rezultacie wzmaga sięganie po tzw. "puste kalorie". Dlatego tak ważne jest, aby dieta obejmowała pełnowartościowe produkty m.in. obfitujące w błonnik i wiele innych składników odżywczych.
Brakuje ci energii
Zjedzenie posiłku lub przekąski o wysokiej zawartości cukru (bez białka i zdrowego tłuszczu) szybko podnosi poziom cukru we krwi. Organizm pracuje na pełnych obrotach, aby to przetworzyć i w związku z tym poziom energii sukcesywnie spada. Pojawia się ospałość i rozdrażnienie.
- Dieta bogata w cukier może prowadzić do skoków i spadków energii. Jeśli doświadczasz częstych wahań energii, uczucia nadpobudliwości, a później nagłego zmęczenia, może to być spowodowane nadmiernym spożyciem cukru – wyjaśniła ekspertka.
Goodson podkreśliła, że białko i błonnik, w które obfituje soczewica, ma wpływ na stabilizację poziomu glukozy we krwi. Jej spożycie zmniejsza apetyt i jednocześnie przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.
Bolą cię zęby
Jeśli masz problemy ze zdrowiem jamy ustnej, to winowajcą może być cukier. –Stanowi główną przyczynę rozwoju próchnicy, więc jeśli zmagasz się z bólem zębów, może to być oznaka, że jesz za dużo cukru – wskazała dietetyczka.
Napoje słodzone (owocowe, energetyczne, gazowanie) zawierają sporą ilość cukru i kwasów nasilających dodatkowo erozję szkliwa. Proste węglowodany (cukry) są pożywką dla bakterii. Jeśli za dużo spożywasz słodkości, zwiększasz kwasowość płytki nazębnej i nasilasz demineralizację szkliwa.