Czy bigos jest zdrowy? O tym lepiej wiedzieć przed świętami
Świąteczny bigos to danie, którego nie może zabraknąć na stołach większości Polaków. To pyszne i aromatyczne danie, króluje w świątecznym okresie. Już teraz część osób zabiera się za jego przygotowanie. Jednak czy bigos jest zdrowy?
Święta już coraz bliżej, więc wiele osób rzuca się w wir przygotowań. W końcu niektóre dania potrzebują trochę czasu, żeby się „przegryźć”.
Jednym z takich dań jest tradycyjny polski bigos. To pyszne danie w przygotowane jest z kapusty kiszonej, mięsa, grzybów i wielu innych składników.
Nic więc dziwnego, że wielu osób uznaje go za ciężkostrawny. Okazuje się jednak, że wcale nie musi taki być. Konieczne będzie jednak lekkie dostosowanie przepisu.
Ciężkostrawny bigos. Co się w nim znajduje?
Sam w sobie bigos nie jest przecież niezdrowy. Weźmy na przykład kapustę kiszoną. Jest ona nie tylko niskokaloryczna, ale również dobrze wpływa na procesy trawienia i układ pokarmowy.
Co więcej, zmniejsza poziom cholesterolu we krwi, pozytywnie wpływa na układ krążenia i serce, wzmacnia odporność, a przy tym może poprawiać kondycję naszej skóry.
W bigosie znaleźć powinny się również suszone grzyby. Te są cenione nie tylko za swoje walory smakowe, ale również wpływ na zdrowie. Zawierają bowiem antyoksydanty, które pomagają w walce z wolnymi rodnikami.
Mogą więc pomóc zmniejszyć ryzyko niektórych chorób przewlekłych. Co więcej, są również źródłem beta-glukanów, więc mogą pozytywnie wpływać na poziom cholesterolu i zdrowie serca. Sprawiają jednak, że bigos będzie ciężkostrawny.
Co dodać do bigosu, żeby był zdrowszy? O tym warto pamiętać
Kolejnym składnikiem bigosu jest oczywiście mięso. Wybiera się zazwyczaj takie rodzaje, jak wołowina, wieprzowina czy dziczyzna. Niestety, są to mięsa czerwone, które mogą być bardzo złe dla naszego zdrowia.
Zamiast tego o wiele lepiej będzie użyć mięsa z kurczaka, które z pewnością będzie o wiele zdrowszą alternatywą.
Do bigosu warto również dodać śliwki. Zawierają one bowiem bardzo dużą ilość błonnika pokarmowego, choć przy tym mają jednak całkiem sporo kalorii.
W bigosie ląduje również niemało przypraw. Majeranek, który pobudza wydzielanie żółci, podobnie z resztą jak kminek.
Jeśli chcemy by nasz bigos był zdrowszy możemy również dodać do niego goździków. Nie tylko ich smak idealnie będzie się komponował z daniem, ale również mogą one pomóc zapobiec problemom trawiennym związanym z ciężkostrawną dietą.
Co ciekawe, mogą nawet przynieść ulgę przy wymiotach i wzdęciach. Będą więc idealne dla tych z nas, którzy mają wrażliwsze żołądki.
Bigos sam w sobie jest wciąż ciężkostrawny, ale można dokonać kilka prostych zmian, które sprawią, że to danie będzie o wiele zdrowsze.