Masło czy margaryna - co jest zdrowsze? Nowe badanie daje ważną podpowiedź
O to, co w końcu jest lepsze masło czy margaryna trwają od lat spory. Co rusz pojawiają się nowe badania, które raz chwalą jedno, a raz drugie. Jednak czy teraz w końcu spór dobiegnie końca? Nowe badania, twierdzą, że już wiadomo.
Masło czy margaryna, to pytanie z podobnej kategorii, jak co było pierwsze jajko czy kura? Wiele osób uznało już, że nie doczekamy się odpowiedzi na to pytanie. To jednak nie koniecznie musi być prawda.
Czym smarować kanapki? Trwa o to odwieczny spór
Ostatnie badanie opublikowane w czasopiśmie Nature Medicine, które zostało przeprowadzone przez zespół naukowców z Chalmers University of Technology w Szwecji, Niemieckiego Instytutu Żywienia Człowieka w Niemczech i kilku innych uniwersytetów, pokazuje, że istnieje możliwość dokładnego zmierzenia zmian tłuszczu we krwi zawiązanych z dietą. Co więcej, można je również bezpośrednio powiązać z ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy typu 2.
Jak można się dowiedzieć, zmiana diety z bogatej w nasycone tłuszcze zwierzęce na bogatą w nienasycone tłuszcze roślinne, wpływa na skład tłuszczu we krwi, co z kolei ma wpływ na długoterminowe ryzyko chorób.
Badanie to było w stanie z jeszcze większą pewnością potwierdzić korzyści zdrowotne diety bogatej w nienasycone tłuszcze roślinne, takiej jak dieta śródziemnomorska. Jak podkreśla Clemens Wittenbecher, kierownik badań na Chalmers University of Technology i starszy autor badania, może ono pomóc w zapewnieniu umiarkowanych porad dietetycznych, tym, którzy odnieśliby największe korzyści ze zmiany nawyków żywieniowych.
Które tłuszcze są dla nas lepsze? Nowe badanie podpowiada
WHO już od dawna podkreślała znaczenie, jakie ma zdrowa dieta w zapobieganiu chorobom przewlekłych. DLatego zalecane jest zastępowanie kwasów tłuszczowych nasyconych, kwasami nienasyconymi pochodzenia roślinnego. Zmniejsza to bowiem ryzyko kardiometaboliczne. Pewność tych wytycznych jest jednak umiarkowana ze względu na ograniczenia istniejących badań.
Nowe badanie rozwiązuje jednak to ograniczenie, dzięki dokładnej analizie tłuszczów we krwi, zwanych również jako lipidy, za pomocą metody zwanej lipidomiką. Dzięki tym niezwykle szczegółowym pomiarom lipidów, badacze mogli powiązać dietę i choroby w innowacyjnej kombinacji różnych typów badań.
Jak udało się ustalić, wysokie spożycie nienasyconych kwasów roślinnych i niskie spożycie nasyconych kwasów zwierzęcych może pomóc w osiągnięciu pozytywnego wyniku wielolipodowego (MLS).
Badanie sprawdziło również, czy osoby z niskim poziomem wielolipidowego wyniku mogły skorzystać na zmianie diety. Według naukowców, zapobieganie cukrzycy było rzeczywiście najbardziej widoczne u osób z niskim poziomem MLS na początku badania.
Jaka jest więc odpowiedź na odwieczne pytanie?
Jeśli zastąpimy masło margaryną składającą się z nienasyconych tłuszczów roślinnych, nasze zdrowie może na tym mocno skorzystać. Warto więc czytać składy, kiedy w sklepie szukamy czegoś do smarowania kanapek.