Na kaszel, wątrobę i zdrowe jelita. Jedne z najpiękniejszych kwiatów to hit domowej apteczki
Lilaki, często nazywane (błędnie) bzem, są uwielbiane z uwagi na piękne kwiaty, które w dodatku niezwykle atrakcyjnie pachną. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że te atrakcyjne rośliny mają szereg właściwości, dzięki którym mogą korzystnie wpływać na zdrowie. Poznaj zalety syropów i herbat z lilaka pospolitego.
Lilak a bez - różnice
Lilak pospolity bywa nazywany bzem, ale oczywiście nie powinno się go mylić z czarnym bzem, który też ma szereg właściwości korzystnych dla zdrowia. Lilak, bez lilak, bez turecki, to piękne drzewo, które może dorastać do 10 m. Ma duże, pachnące kwiatostany: białe, różowe, fioletowe. Owoce lilaka nie są jadalne, podczas gdy owoce czarnego bzu – owszem.
CZYTAJ TEŻ: CZARNY BEZ na PRZEZIĘBIENIE: herbata i sok z czarnego bzu
Lilak - właściwości prozdrowotne kwiatów
Najcenniejszymi częściami lilaka są kwiaty. Jednak to nie koniec prozdrowotnych możliwości tej rośliny - w celach leczniczych wykorzystuje się również liście oraz korę. Składniki bioaktywne obecne w lilaku to m.in. fenolokwasy, flawonoidy, garbniki, glikozydy, kumaryny, olejki eteryczne.
Syringina to jeden z głównych składników aktywnych lilaka. Jak ustalono, wykazuje działanie wspierające funkcje wątroby, m.in. poprawiając jej zdolności detoksykacyjne, ponadto działa ochronnie na tkankę wątrobową. Może też sprzyjać prawidłowemu trawieniu, regulując funkcjonowanie jelit.
Lilak na trawienie, przeziębienie i przeciw pasożytom
To dlatego stosowanie lilaka jest zalecane m.in. w przypadku osób doświadczających niestrawności, tendencji do wzdęć czy problemów z wypróżnianiem.
Jak się okazuje, lilak ma również wiele zalet w przypadku m.in. przeziębień. Napar z kwiatów lilaka ma również właściwości wykrztuśne, co sprawia, że jest on pomocny w leczeniu infekcji dróg oddechowych.
Dodatkowo lilak charakteryzuje się działaniem przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym oraz przeciwpasożytniczym. Wykazuje również moczopędny i napotny wpływ na organizm.
Stosowanie okładów z lilaka - działanie na skórę
Dobrym pomysłem jest też podane zewnętrzne na skórę naparu z kwiatów lilaka. Takie działanie przynosi korzyści m.in. w przypadku takich problemów skórnych jak łojotok, nasilone objawy trądziku czy stany zapalne skóry.
Ponadto zauważono, że lilak przyspiesza gojenie drobnych uszkodzeń skórnych, działa antyseptycznie oraz poprawia elastyczność skóry. Efekt? Niektóre osoby podkreślają, że lilak może nawet zmniejszać widoczność zmarszczek przy regularnym stosowaniu.
Przygotowanie naparu z lilaka - przepis
Czy lilak może mieć wady? Minusem jest fakt, że proces przygotowania liści lilaka na napar jest czasochłonny. , ale przynosi korzyści w postaci aromatycznej herbaty o karmelowym smaku. Zbiory zaleca się w słoneczny, suchy dzień. Kwiaty powinny być oddzielone od gałązek i upychane ciasno w słoikach.
Potem umieszczamy je w piekarniku nagrzanym do ok. 40 stopni Celsjusza. Czas suszenia w piekarniku szacuje się na ok. godzinę. W tym czasie tracą charakterystyczny kolor. Następnie otwórz piekarnik na około 2 godziny, pozostawiając w środku kwiaty, które będą mogły doschnąć. Gotowy produkt przechowuj w miejscu chłodnym i ciemnym.
Aby uzyskać napar z lilaka, należy dwie łyżeczki przegotowanych liści zalać gorącą, lecz nie wrzącą wodą, aby nie zniszczyć aktywnych składników. Napar należy parzyć pod przykryciem przez 5-10 minut. Dla wzmocnienia smaku można dodać miód lub odrobinę soku z cytryny. Zalecane jest spożywanie dwóch filiżanek takiego naparu dziennie.