Zbawienne dla jelit, chroni mózg i oczu. Polskie warzywo z czasów PRL to samo zdrowie
Wznoszona na piedestały za czasów PRL, była bohaterką kilku wierszy. Dziś mało kto o niej pamięta - a szkoda, bo ma właściwości poprawiające pracę jelit, dlatego jest m.in. dobra dla osób cierpiących na zaparcia. Substancje zawarte w tym warzywie nadają mu właściwości chroniące oczy. Korzystnie wpływa na pracę narządów i jakość widzenia. Dodatkowo chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB, które prowadzi do powstawania wolnych rodników.
Jedzenie kalarepy może poprawić funkcjonowanie układu odpornościowego. Ma także właściwości przeciwzapalne. Dzieje się tak za sprawą witaminy C, której zawartość w 100 gramach warzyw sięga aż 62 mg. Dzięki temu kalarepa ma również właściwości przeciwutleniające. Warzywo to może spowolnić proces starzenia i zapobiec stresowi oksydacyjnemu czy wystąpieniu chorób takich jak choroba Alzheimera.
Właściwości kalarepy
Kalarepa ma także właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Dlatego zaleca się spożywanie tego warzywa osobom chorym na Helicobacter pylori. Tym samym zapobiegnie rozwojowi wrzodów żołądka i dwunastnicy. Regularne spożywanie kalarepy pozytywnie wpływa na pracę układu nerwowego. Pomoże złagodzić dyskomfort lub depresję. Poprawi efektywność procesów myślowych i pamięci.
Kalarepa a cukrzyca
Kalarepa ma indeks glikemiczny równy 20, więc ma bardzo niski. Dlatego kalarepa jest bezpieczna dla diabetyków. Ponadto warzywa mogą również regulować wchłanianie cukru w pożywieniu. Zapobiega zatem nagłym skokom poziomu cukru we krwi po jedzeniu.
Ile kalorii jest w kalarepie? Kalarepa i odchudzanie
Kalarepa jest doskonałym produktem podczas odchudzania. W 100 gramach warzywa jest tylko 27 kalorii. Jest to więc bardzo niskokaloryczne jedzenie. Kalarepa może sprawić, że poczujesz się pełny pomimo niskiej zawartości kalorii. Dzieje się tak za sprawą zawartości błonnika i dużej ilości wody. Dlatego jest bardzo skuteczny u osób odchudzających się i jedzących mniej.
Czy kalarepa jest zdrowa?
Liście kalarepy polecane są osobom cierpiącym na anemię. Produkt ten jest bogaty w żelazo, które może uzupełniać niedobory żelaza i pomagać w leczeniu anemii.Kto powinien unikać kalarepy?
Kalarepy nie powinny spożywać osoby cierpiące na problemy z wątrobą i niestrawność. Jedzenie tego warzywa może pogorszyć objawy nietrzymania moczu, a także może powodować wzdęcia.
Jak jeść kalarepę? Sposoby na kalarepę
Kalarepę można spożywać na surowo i jest najzdrowszą formą tego warzywa. Świetnie smakuje solo i nie wymaga żadnych dodatków. Najsmaczniejsze są młode okazy, które są słodkie i chrupiące, a których skórki nie trzeba obierać. Surowe można dodawać do koktajli warzywnych, koktajli i soków warzywno-owocowych.
Jeśli kalarepa jest starsza, stanie się twarda. Warto wtedy ją obrać i poddać obróbce cieplnej, upiec lub ugotować. Kalarepę można dodawać do różnych potraw - gulaszy, gulaszy, zup. Świetnie sprawdzi się jako do sałatek. Można ją również wykorzystać do zrobienia frytek.