PIWO - wartości odżywcze i walory lecznicze. W jakie witaminy i minerały jest bogate piwo?

2015-07-11 18:45

Piwo to najstarszy i najczęściej spożywany napój alkoholowy. Obecnie obok wody i herbaty jest najbardziej popularnym napojem na świecie. Mimo powszechnej opinii, że piwo sprzyja nadwadze i przyczynia się do powstania tzw. piwnego brzucha, wielu dietetyków i naukowców uważa, że piwo jest napojem bogatym w proteiny, witaminy i minerały, który jednocześnie leczy, orzeźwia i wybornie smakuje. Sprawdź, jakie wartości odżywcze posiada piwo, który gatunek najmniej szkodzi zdrowiu oraz czy piwo rzeczywiście przyczynia się do powstawania otyłości.

PIWO - wartości odżywcze i walory lecznicze. W jakie witaminy i minerały bogate jest piwo?
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl

Spis treści

  1. Rodzaje piw w Polsce
  2. Piwo lepsze na ból głowy niż paracetamol?
  3. Piwo na... zdrowe serce
  4. Piwo może uchronić przed demencją?
  5. Piwo ułatwia zasypianie?
  6. Piwo - pozostałe właściwości odżywcze piwa
  7. Piwo źródłem przeciwutleniaczy
  8. Które piwo jest najbardziej korzystne dla naszego zdrowia?
  9. Piwo a odchudzanie
  10. Piwo po treningu
  11. Czy zimne piwo zaspokoi pragnienie w czasie upałów?
  12. Piwo a popęd seksualny
  13. Piwo niepasteryzowane ma właściwości podobne do probiotyków

Piwo to pienisty napój o różnej zawartości alkoholu, otrzymywany przez fermentację ze słodu jęczmiennego, chmielu, drożdży i wody. Jego produkcja składa się z wielu etapów, takich jak: produkcja słodu i brzeczki, fermentacja, dojrzewanie, filtracja oraz rozlew piwa.

Rodzaje piw w Polsce

O przynależności piwa do danego gatunku decyduje wiele czynników: rodzaj fermentacji (górna lub dolna), aromat, smak, rodzaj słodu, ilość i rodzaj dodanego chmielu, zawartość ekstraktu brzeczki nastawnej i alkoholu, goryczka, barwa, piana, nasycenie, składniki dodatkowe oraz metoda i miejsce warzenia piwa.

  • bezalkoholowe - nie zawiera więcej niż 0,5% alkoholu
  • lekkie (jasne) - w jego składzie przeważa słód jęczmienny. Jasny, złocisty kolor jest wynikiem słabego wypieczeniu słodu, w związku z tym ma delikatniejszy, mniej słodki smak. Piwo jasne zawiera niewiele więcej kalorii niż piwo ciemne. Zawartość alkoholu w piwie jasnym waha się między 2 a 5%
  • pełne - zawiera od 10 do 13% brzeczki słodowej przy maksymalnie 6,2% obj. / 4,65% wag. alkoholu
  • mocne - posiadają stężenie brzeczki ponad 13% zawartości ekstraktu i ponad 6,2% obj. alkoholu

Piwo lepsze na ból głowy niż paracetamol?

Tak twierdzą naukowcy z londyńskiego Uniwersytetu Greenwich. Ich zdaniem dwa kufle piwa, czyli około 0,8 promila to dawka idealna, by zmniejszyć dokuczliwy ból nawet o 25 proc. Co więcej, przekonują, że piwo ma silniejsze działanie na organizm niż większość leków przeciwbólowych zawierających paracetamol¹.

Badania zostały przeprowadzone na grupie 400 osób. naukowcy podawali im różne ilości alkoholu. Badacze ustalili, że spożycie dokładnie 1 litra piwa najskuteczniej walczy z bólem, łagodząc nieznośne dolegliwości lub całkowicie je usuwając.

Mniejsze lub większe ilości trunku nie przyniosły już takich rezultatów. Naukowcy w eksperymencie wykorzystali również inne rodzaje alkoholu, ale tylko piwo zadziałało jak lekarstwo.

– Znaleźliśmy silne dowody na to, że alkohol jest skutecznym środkiem przeciwbólowym. Można go porównywać z lekami opioidowymi, takimi jak np. kodeina, a efekt jego działania jest silniejszy niż w przypadku paracetamolu – twierdzi kierujący zespołem badawczym dr Trevor Thompson.¹

Nie wiadomo jednak, w jaki sposób piwo łagodzi lub niweluje ból głowy, a dr Thompson przestrzega, aby nie sięgać zbyt często po piwo na ból głowy. Może to doprowadzić do alkoholizmu.

Piwo na... zdrowe serce

Piwo może mieć też korzystny wpływ na serce, o czym informują naukowcy na łamach "European Journal of Epidemiology". Zbadali oni związek między spożyciem wina, piwa i mocniejszych alkoholi a zdarzeniami sercowo-naczyniowymi jak na przykład zawał serca.

Okazało się, że ochronny wpływ na serce ma nie tylko wino, o czym świadczy wiele badań, lecz także... piwo. 13 badań wykazało, że najzdrowsza jest dzienna dawka 21 gramów alkoholu, czyli jeden półlitrowy kufel.²

Jednak nie można jednoznacznie stwierdzić, czy ochronne działanie wina i piwa ma związek z obecnymi w tych napojach polifenolami, czy też z samym alkoholem.

Ponadto piwo z dużą zawartością chmielu zawiera związki polifenoli, które pomagają obniżyć cholesterol i zapobiegać miażdżycy.

    Zdaniem eksperta: Czy alkohol tuczy?
    To ci się przyda

    Wartości odżywcze piwa

    Według danych Instytutu Żywności i Żywienia piwo pełne w 100 g zawiera:

    49 kcalbiałko ogółem - 0,5 gtłuszcz - 0,0węglowodany przyswajalne - 3,8 g

    Według danych United States Department of Agriculture, piwo pełne niepasteryzowane w 100 g zawiera:

      Witaminy

      tiamina (wit B1) - 0,005 mgryboflawina (wit B2) - 0,025 mgniacyna (wit B3, PP) - 0,513  mgwitamina B6 - 0,046 mgkwas foliowy - 6 μgwitamina B12 - 0,02 μg

        Minerały

        wapń - 4 mgżelazo - 0,02  mg magnez - 6 mgfosfor - 14 mgpotas - 27 mgsód - 4 mgcynk - 0,01 mg

        Ważne! Piwa, które zostały poddane pasteryzacji, czyli procesowi niszczenia drobnoustrojów przez ogrzewanie do temp. 60 stopni Celsjusza, mają niższą zawartość witamin i minerałów.

        Piwo może uchronić przed demencją?

        Do takich wniosków doszli badacze z hiszpańskiego Uniwersytetu Alcalá de Henares.³ Podkreślają oni dobroczynne działanie piwa na pamięć: konsumenci tego trunku są w mniejszym stopniu narażeni na choroby takie jak Alzheimer czy demencja. Wszystko to z racji zawartości krzemu, który hamuje wchłanianie przez organizm aluminium podejrzewanego o przyczynianie się do wielu chorób neurodegeneracyjnych.

        Piwo ułatwia zasypianie?

        Piwo wypite wieczorem może wywoływać senność i tym samym ułatwiać zasypianie. Takiego odkrycia dokonali hiszpańscy naukowcy (University of Seville Medical School, Avda). Ich zdaniem ten złocisty trunek zawiera sporą dawkę melatoniny, czyli tzw. „hormonu snu”. Melatonina z jednej strony ułatwia zasypianie, a z drugiej natomiast wykazuje potencjał antyoksydacyjny.

        Piwo może ułatwiać zasypianie, ale nie wypływa pozytywnie na jakość i ilość snu. Piwo - podobnie jak inne alkohole - może też wywoływać/nasilać zaburzenia oddychania w czasie snu – substancja ta redukuje napięcie mięśni, w tym mięśni gardła, co sprzyja chrapaniu i zwiększa ryzyko wystąpienia bezdechu sennego (lub zaostrzeniu objawów u osób, u których zespół ten już występuje).

        Z pewnością istnieją bezpieczniejsze i skuteczniejsze metody radzenia sobie z bezsennością.

        Piwo - pozostałe właściwości odżywcze piwa

        • układ pokarmowy - piwo zawiera witaminę B1, która przyspiesza proces trawienia, szczególnie węglowodanów i tłuszczów. Dzięki szyszkom chmielu piwo ma właściwości izotoniczne, czyli wyrównuje ciśnienie międzykomórkowe i hipotoniczne, ułatwiające organizmowi przyjmowanie substancji odżywczych;
        • układ nerwowy - w szyszkach chmielu znajdują się żywice, lupulina i humulina, które są wykorzystywane w medycynie przy leczeniu nerwic oraz bezsenności. Dzięki temu piwo redukuje stres i odpręża psychicznie;
        • układ odpornościowy - piwo jest źródłem tetracykliny - antybiotyku produkowanego w sposób naturalny przez bakterie ze szczepu Streptomyces. Dzięki temu wspomaga pracę układu immunologicznego i zapobiega infekcjom;
        • układ moczowy - piwo niskoprocentowe może być w niewielkich ilościach (ok. 250 ml) zalecane przez lekarzy w celu leczenia schorzeń przewodu moczowego, w stanach przed- i pooperacyjnych pęcherzyka żółciowego, a także w celu zapobiegania tworzenia się kamieni nerkowych

        Piwo źródłem przeciwutleniaczy

        Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtona odkryli, że ciemne piwo zawiera więcej przeciwutleniaczy niż jego jasny odpowiednik i tyle samo antyoksydantów, co czerwone wino. Antyoksydanty neutralizują wolne rodniki, które przyczyniają się do rozwoju wielu chorób.

          Które piwo jest najbardziej korzystne dla naszego zdrowia?

          Najbardziej korzystne dla naszego zdrowia są piwa niepasteryzowane i niefiltrowane, których okres ważności jest nie dłuższy niż 3 tygodnie. Posiadają one osad drożdżowy, który jest źródłem dużej ilości witamin, a zwłaszcza tych z grupy B.

          Piwo a odchudzanie

          • piwo, podobnie jak inne alkohole, jest bardzo kaloryczne. Piwo zawiera 3-7% etanolu, a więc niewiele, jednak jeśli walczysz z nadwagą, dietetyk z pewnością odradzi spożywanie tego trunku. Ilość kalorii w piwie zależy od zawartości alkoholu. 100 ml to od 43 kcal (piwo jasne) do 60 kcal (piwo ciemne). Na litr piwa przypada więc od ok. 450 kcal do 600 kcal, z czego 2/3 kcal pochodzi z alkoholu.
          • piwo ma bardzo wysoki indeks glikemiczny (110) będący wynikiem zawartości maltozy (węglowodanu). Oznacza to, że poziom cukru we krwi po wypiciu piwa rośnie szybciej niż po spożyciu czystej glukozy. Niestety, podobnie jak w przypadku fast foodów czy słodyczy, równie szybko dochodzi do jego spadku, co powoduje napady wilczego apetytu.
          • chmiel, alkohol i węglowodany zawarte w piwie wzmagają apetyt, szczególnie na tłuste potrawy. A te w połączeniu ze słodem jęczmiennym zawartym w piwie tworzą bombę kaloryczną. Jednak zdaniem szwajcarskich naukowców z Politechniki Federalnej w Lozannie, którzy przeprowadzili badania na myszach, piwo zawiera rybozyd nikotynamidu - substancję, która zapobiega otyłości.

          Piwo po treningu

          W trakcie intensywnego wysiłku fizycznego mocno się pocimy, tracimy płyny z organizmu, a wraz z nimi cenne elektrolity. Piwo działa moczopędnie, w związku z tym wypicie go po treningu przyczyni się do jeszcze większego odwodnienia. Ponadto nadmierny wysiłek fizyczny sprzyja zakwaszeniu organizmu, a alkohol posiada także właściwości zakwaszające organizm. Aby przywrócić równowagę kwasowo-zasadową i uzupełnić niedobór płynów w organizmie po treningu, należy pić wodę wysokozmineralizowaną. Jednak niektórzy naukowcy przekonują, że jedna butelka ciemnego, bezalkoholowego piwa na bazie źródlanej wody, z magnezem, potasem, sodem, cukrami słodowymi i witaminami grupy B doskonale uzupełni wszelkie niedobory powstałe podczas treningu. Są także zdania, że przeciwutleniacze zawarte w piwie odbudowują i wzmacniają mięśnie.

            Piwo - przeciwwskazania

            Niestety jednak, piwo nie jest wskazane dla każdego.  Piwa nie powinny pić także osoby chore na:

            Nie można go pić także w dowolnych ilościach.

            Czy zimne piwo zaspokoi pragnienie w czasie upałów?

            Osoby pijące alkohol podczas upałów narażają się na poważne konsekwencje zdrowotne, ze względu na moczopędne (a tym samym odwadniające) właściwości piwa. W związku z tym podczas gorących dni najlepiej sięgnąć po wodę wysokozmineralizowaną lub po sok pomidorowy.

            Czytaj więcej: Czy zimne piwo rzeczywiście chłodzi i gasi pragnienie?

            Piwo a popęd seksualny

            Piwo rozluźnia, tym samym powoduje rozszerzenie naczyń tętniczych w całym ciele, także tych doprowadzających krew do penisa, co oznacza lepszą erekcję. Ponadto w piwie znajduje się bardzo dużo antyoksydantów - związków poprawiających potencję. Zawarta w chmielu lupulina działa uspokajająco i nasennie, w związku z tym jedynie piwo wypite z umiarem podwyższy poziom libido.

            Piwo niepasteryzowane ma właściwości podobne do probiotyków

            Według Światowej organizacji zdrowia probiotyk to "żywe drobnoustroje, które podane w odpowiedniej ilości wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza". Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego, a szczególnie jelit, ponieważ ich odpowiednia flora bakteryjna podnosi naszą odporność i pomaga walczyć z chorobotwórczymi bakterii i grzybami. Te "dobre" i "zdrowe" bakterie można znaleźć w kiszonych i fermentowanych produktach, np. piwie niepasteryzowanym (nie mylić z niefiltrowanym!).

            W procesie produkcyjnym piwo przechodzi kilka etapów: od słodowania przez fermentację po filtrację i stabilizację. Dopiero wtedy producent decyduje, czy piwo będzie pasteryzowane. Pasteryzacja to proces podgrzania piwa do temperatury ok. 70 stopni Celsjusza, podczas którego giną wszystkie bakterie, zarówno szkodliwe dla zdrowia, jak i  "dobre". Dzięki temu piwo ma dłuższy termin przydatności do spożycia. Tymczasem piwo niepasteryzowane zawiera wszystkie witaminy i minerały, a także żywe kultury bakterii, które po dostaniu się do organizmu pozytywnie oddziałują na układ pokarmowy: pomagają m.in. w dolegliwościach trawiennych, wzdęciach i zatwardzeniach.

            Źródło:

            1. Two pints of beer better for pain relief than paracetamol, study says, http://www.newsweek.pl/wiedza/zdrowie/piwo-lekiem-na-bol-glowy-tak-twierdza-brytyjscy-naukowcy,artykuly,420187,1.html

            2. A Beer a Day Keeps the Cardiologist Away, https://www.livescience.com/17089-beer-heart-health-benefits.html

            3. Role of beer as a possible protective factor in preventing Alzheimer’s disease, https://www.researchgate.net/publication/6141397_Role_of_beer_as_a_possible_protective_factor_in_preventing_Alzheimer%27s_disease

            Wirtualny alkomat - skorzystaj z kalkulatora promili

            Krok 1 z 3, podaj swoje informacje

            18-99 lat
            cm
            kg