Skąd bierze się zmęczenie po napojach energetycznych? Oto 5 kluczowych przyczyn
Po napoje energetyczne sięgamy, gdy potrzebujemy szybkiego zastrzyku energii i poprawy koncentracji. Choć ich działanie bywa natychmiastowe, wiele osób zauważa, że po początkowym pobudzeniu pojawia się silne uczucie zmęczenia i ospałości. Dlaczego się tak dzieje?

Zmęczenie po energetykach
Napoje energetyczne cieszą się dużą popularnością wśród osób potrzebujących szybkiego zastrzyku energii. Obiecują natychmiastowe pobudzenie i poprawę koncentracji. Jednak po początkowym efekcie pobudzenia często pojawia się uczucie zmęczenia, osłabienia, a nawet senności.
Ten nieoczekiwany efekt może być dla wielu zaskakujący, zwłaszcza gdy spodziewają się utrzymania energii na wysokim poziomie przez dłuższy czas. Poniżej przedstawiamy pięć najczęstszych przyczyn tego zjawiska.
Odwodnienie
Napoje energetyczne ze względu na dużą zawartość kofeiny mogą prowadzić do odwodnienia organizmu. Wówczas utrata wody i płynów przewyższa ich spożycie.
Do objawów łagodnego odwodnienia należy:
- ciemny kolor moczu,
- suchość w jamie ustnej,
- uczucie zmęczenia,
- ból głowy,
- skurcze mięśni,
- wzmożone pragnienie.
Czterysta miligramów (mg) kofeiny dziennie jest uważane za bezpieczne dla większości zdrowych dorosłych, a American Heart Association zaleca nie więcej niż 25-36 gramów dodanego cukru dziennie. Możesz doświadczyć niepożądanych skutków ubocznych na długo przed osiągnięciem tych limitów
- powiedział dietetyk Jamie Johnson.
Polecany artykuł:
Spadek poziomu cukru
Większość napojów energetycznych zawiera znaczne ilości cukrów, takich jak fruktoza, glukoza czy syrop kukurydziany. Badania pokazują, że po ich spożyciu następuje gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi.
Ten nagły skok cukru może prowadzić do reaktywnej hipoglikemii, czyli stanu, kiedy stężenie glukozy we krwi gwałtownie spada niedługo po spożyciu dużej ilości węglowodanów. Objawy tego zjawiska to między innymi zmęczenie, problemy z koncentracją i uczucie niepokoju.
Tolerancja kofeiny
Ponieważ kofeina ma właściwości uzależniające, z czasem organizm się do niej przyzwyczaja. Oznacza to, że osoby, które regularnie sięgają po napoje energetyczne mogą potrzebować coraz większych dawek, by utrzymać oczekiwany poziom energii.
Ta rozwinięta tolerancja często skutkuje uczuciem senności, trudnościami z koncentracją oraz ogólnym zmęczeniem. Może zdarzyć się też tak, że napoje energetyczne mogą przestać działać pobudzająco.
Zaburzenia cyklu snu
Choć napoje energetyczne mogą chwilowo pomóc obudzić się po zarwanej nocy, ich długotrwałe stosowanie często negatywnie wpływa na jakość snu. Regularne spożywanie kofeiny w większych ilościach może prowadzić do problemów ze snem, takich jak senność w ciągu dnia, trudności z zasypianiem, częste nocne wybudzenia oraz ogólne pogorszenie jakości snu. W efekcie zmęczenie i ospałość nasilają się, utrudniając codzienne funkcjonowanie.