Tapioka - co to jest? Właściwości odżywcze tapioki

2021-06-24 12:01

Tapioka to kasza wyrabiana z egzotycznej rośliny o nazwie maniok. Właściwości odżywcze tapioki od dawna doceniają mieszkańcy Ameryki Południowej, skąd pochodzi. Nic dziwnego - jest lekkostrawna i pożywna. Poza tym nie zawiera glutenu i jest hipoalergiczna. Sprawdź, jakie wartości odżywcze ma tapioka i wypróbuj przepisy na dania z tapioką.

TAPIOKA
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Co to jest tapioka?
  2. Gdzie kupić tapiokę?
  3. Jak gotować tapiokę?
  4. Jak przechowywać tapiokę?
  5. Tapioka dla alergików i osób chorych na celiakię
  6. Tapioka dla osób z wrażliwym żołądkiem
  7. Co można zrobić z tapioki?
  8. Przepis na deser z tapioką i musem z mango
  9. Przepis na rosół z tapioką

Co to jest tapioka?

Tapioka to rodzaj kaszy wytwarzanej ze skrobi (mączki), która jest pozyskiwana z bulw rośliny o nazwie maniok jadalny.

Właściwości manioku od dawna doceniają mieszkańcy Ameryki Południowej, skąd pochodzi. Obecnie w rejonach uprawy (Brazylia, Gujana, a także w Azji - Jawa, Singapur) stanowi element codziennej diety i wyrabia się z niego nie tylko tapiokę.

Warto wiedzieć

Maniok to egzotyczna roślina, której bulwy stanowią w kuchni Ameryki Południowej i Afryki podstawę żywienia (podobnie jak u nas ziemniaki).

Bulwy manioku je się po ugotowaniu (w stanie surowym są trujące - zawarty w nich glikozyd manihotoksyna łatwo przechodzi w kwas pruski) lub otrzymuje się z nich (po wysuszeniu) mąkę skrobiową (kassawa), z której wypieka się chleb, placki i wytwarza alkohol o nazwie masato. Z bulw manioku otrzymuje się także kaszę o nazwie attike.

Z kolei lekko tarte i smażone (w celu zakonserwowania) w oleju palmowym bulwy manioku to gari, a mieszanka wody z kassawą to fufu (foufou). W Polsce największą popularnością cieszy się tapioka.

Gdzie kupić maniok?

Bulwy manioku bardzo trudno znaleźć na sklepowych półkach czy na straganach. Oferują je jedynie niektóre sklepy internetowe. Cena za 1 kg to ok. 15-25 zł.

Gdzie kupić tapiokę?

Tapioka jest dostępna w postaci różnej wielkości kulek (o średnicy od 1 do 8 milimetrów) lub mąki.

Cena 400 g kuleczek wynosi ok. 10 zł.

Warto wiedzieć

Wartości odżywcze suchej tapioki (w 100 g)

Wartość energetyczna - 358 kcal

Białko ogółem - 0.19 g

Tłuszcz - 0.02 g

Węglowodany - 88.69 g (w tym cukry proste 3.35)

Błonnik - 0.9 g

Witaminy

Tiamina – 0.004 mg

Witamina B6  - 0.008 mg

Kwas foliowy -  4 µg

Minerały

Wapń – 20 mg

Żelazo - 1.58 mg

Magnez - 1 mg

Fosfor - 7 mg

Potas - 11 mg

Sód – 1 mg

Cynk - 0.12 mg

Kwasy tłuszczowe

nasycone - 0.005 g

jednonienasycone - 0.005 g

wielonienasycone - 0.003 g

Źródło: USDA National Nutrient Database for Standard Reference

Jak gotować tapiokę?

Przed spożyciem tapiokę trzeba ugotować (samą lub w potrawie). Kulki są gotowe do jedzenia, gdy staną się niemal przezroczyste. 

Mniejsze kulki należy gotować około 40 minut. Te większe zazwyczaj są już przetworzone i trzeba tylko zalać je gorącą wodą, doprowadzić do wrzenia i gotować 5 minut. Po ugotowaniu warto przelać je zimną wodą.

Z kolei przed wykorzystaniem kuleczek tapioki zaleca się je namoczyć.

Polecamy
jesz co lubisz kulinaria

Autor: Time S.A

Zbilansowane dieta to klucz do zdrowia i lepszego samopoczucia. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online Poradnika Zdrowie. Wybieraj spośród tysięcy przepisów na zdrowe i smaczne dania z wykorzystaniem dobrodziejstw natury. Ciesz się indywidualnie dobranym menu, stałym kontaktem z dietetykiem i wieloma innymi funkcjonalnościami już dziś!

Jak przechowywać tapiokę?

Tapiokę należy przechowywać w szczelnym słoiku. Wówczas można jej używać nawet 2 lata.

Poznaj mniej znane produkty bez glutenu

Tapioka dla alergików i osób chorych na celiakię

Tapioka jest hipoalergiczna (nie powoduje uczulenia) i nie zawiera glutenu, w związku z tym mogą po nią sięgać osoby zmagające się z celiakią, alergią na gluten lub inną alergią pokarmową. Warto wiedzieć, że glutenu nie zawierają też ryż, kukurydza, soja, proso, gryka, amarantus, teffquinoa (komosa ryżowa), chleb świętojański, mąka z orzechów.

Jednak tapioka - w odróżnieniu od innych kasz bezglutenowych - charakteryzuje się symboliczną zawartością białka (ok. 0,20 proc.) i sporą ilością węglowodanów (składa się z nich w niemalże 90 proc.).

Tapioka dla osób z wrażliwym żołądkiem

Tapioka jest lekkostrawna, dlatego można włączyć ją do diety dzieci i osób w wieku podeszłym, a także tych, które zmagają się z wrzodami i innymi kłopotami żołądkowymi lub w okresie rekonwalescencji po zabiegach operacyjnych.

Co można zrobić z tapioki?

Tapioka jest stosowana także do wyrobu słodkich potraw mącznych podawanych jako deser, a więc naleśników, racuchów, omletów, sufletów, musów, galaretek, budyniu itp. Jednak w Polsce tapioka zyskała największą popularność dzięki bubble tea, czyli napojowi przygotowywanemu na bazie herbaty z dodatkiem aromatów owocowych lub mleka oraz umieszczonych na dnie kulek tapioki.

Kulki te można namoczyć w soku z cytrusów lub w syropie owocowym, dzięki czemu uzyska się ciekawy dodatek do drinków. Tapioka może być też zamiennikiem makaronu, np. w tradycyjnym rosole. Sprawdzi się także w sałatce zamiast kuskusu.

Przepis na deser z tapioką i musem z mango

Przepis na rosół z tapioką

Czy rozpoznasz rodzaj kaszy po zdjęciach? [QUIZ]

Pytanie 1 z 9
Quinoa to inaczej
Zdjęcie