Trójca najzdrowszych posiłków. Numer 1 na liście może zaskakiwać

2024-06-21 14:55

Zdrowe żywienie to co najmniej połowa sukcesu, jeśli chodzi o dbanie o zdrowie. Dlaczego połowa? Bo na liście czynników, które mają wpływ na nas, znajdują się również geny, których nie wybieramy, oraz czynniki środowiskowe, na które możemy nie mieć wpływu. Jednak warto zadbać o swoją „działkę” w tym zestawieniu i sięgać po te produkty, dzięki którym możemy zyskać zdrowie.

Trójca najzdrowszych posiłków. Numer 1 na liście może zaskakiwać
Autor: GettyImages Trójca najzdrowszych posiłków. Numer 1 na liście może zaskakiwać

Najzdrowsze jedzenie: bogate w błonnik i białko, o niskim indeksie glikemicznym 

Co jeść, żeby wzmocnić swoje zdrowie? Lista polecanych produktów jest długa, więc skupimy się na triadzie, która może szczególnie sprzyjać smukłej sylwetce i zdrowemu sercu.

Kluczowe są produkty o niskim indeksie glikemicznym. Sięganie po takie posiłki to sposób na utrzymanie właściwego poziomu glukozy we krwi, bez jej gwałtownych skoków.

To także przepis na utrzymanie uczucia sytości na dłużej. Unikamy w ten sposób napadów głodu, złego samopoczucia czy osłabienia, bo organizm ma stabilny poziom energii. Co ważne, produkty o niskim indeksie glikemicznym sprzyjają również utrzymaniu niskiego poziomu cholesterolu we krwi.

Fasola - rodzaje, właściwości i zastosowania kulinarne fasoli

Strączki - dla zdrowia serca i smukłej sylwetki

Wśród produktów o niskim indeksie glikemicznym są często zapominane i lekceważone strączki. Fasola, ciecierzyca, soczewica to doskonałe źródła białka.

Są polecane osobom na diecie wegańskiej i wegetariańskiej, dla których stanowią źródło białka zastępujące białka odzwierzęce.

Ponadto strączki są bogate w błonnik, który z kolei znany jest ze swojego korzystnego wpływu na trawienie.

Strączki to także sprzymierzeniec osób, które chciałyby nieco wysmuklić sylwetkę, bo właściwa podaż białka i błonnika pozwala korzystnie wpływać na obniżenie masy ciała. Strączki są też źródłem witamin i minerałów, które mają korzystny wpływ na ogólny stan zdrowia.

Pamiętajmy przy tym, że niektóre osoby mogą mieć pewne przeciwwskazania, jeśli chodzi o jedzenie fasolki szparagowej.

Wymienia się tu m.in. pacjentów z alergią na fasolki szparagowe, osoby uczulone na nikiel, pacjentów ze zbyt wysokim poziomem potasu, osoby ze schorzeniami nerek, a także pacjentów, którym towarzyszą różnego rodzaju dolegliwości trawienne. Po zjedzeniu fasolki objawy tego typu problemów mogą ulegać nasileniu.

Jagody - owoce, które pokocha twoje serce 

Kolejne superpożywienie to jagody, które są pełne pektyn. Dzięki nim poziom cukru we krwi utrzymywany jest na równym poziomie. Ponadto uważa się, że zarówno jagody, jak i borówki zbawiennie wpływają na pracę serca.

Zawierają również dużo substancji o właściwościach przeciwutleniających, a przez to wpływających m.in. na spowolnienie procesów starzenia, zmniejszenie ryzyka rozwoju szeregu chorób, w tym chorób nowotworowych.

Owsianka z orzechami - przepis na dobry początek dnia 

Na podium, za jagodami, znajdują się też płatki owsiane, które również mają wpływ na prawidłowy poziom cholesterolu i właściwy poziom glukozy we krwi. Owsianki są polecane także z powodu niskiego indeksu glikemicznego.

Nie bez powodu to jedno z najczęściej polecanych przez dietetyków śniadań, szczególnie że owsianki mogą być podawane na bardzo różne (a przy tym bardzo smaczne) sposoby.

Jedną z metod serwowania owsianki jest wzbogacenie jej o garść orzechów. Stanowią one dodatkową porcję błonnika, białka i zdrowych tłuszczów.

Orzechy są również znane z pozytywnego wpływu na pracę mózgu, a więc dodane do śniadania stanowią znakomity sposób, aby zacząć dzień w dobrym nastroju, uzyskując w czasie pracy czy nauki maksimum koncentracji.