Dieta Tombaka - na czym polega oczyszczająca dieta Tombaka?
Dieta Tombaka to kuracja oczyszczająca i odchudzająca, dzięki której, przy pomocy prostych, naturalnych metod i bez specjalnych wyrzeczeń, pozbędziesz się toksyn i złogów, które zatruwają organizm, a dodatkowo stracisz kilka kilogramów. Mimo że niektóre z tych metod mogą budzić kontrowersje, dieta nie traci na popularności. Sprawdź, na czym polega dieta dr. Tombaka.
Spis treści
- Dieta Tombaka - zasady
- Dobre i złe połączenia produktów wg Tombaka - TABELA
- Dieta Tombaka - kasze podstawą codziennej diety
- Po drugie: warzywa w pięciu kolorach
- Dieta sokowa wg Tombaka - skuteczny sposób na oczyszczanie
- Dieta Tombaka - ile można schudnąć?
- Dieta Tombaka - lewatywy
Dieta Tombaka to kuracja oczyszczająco-odchudzająca, która jest przeznaczona dla każdego, kto żyje w stresie, czuje się ciągle zmęczony, zmaga się z bólem głowy i zaparciami. Jej twórca, prof. Michał Tombak - jeden z najbardziej znanych na świecie specjalistów od rosyjskiej filozofii leczenia naturalnego - przekonuje, że dieta przyniesie ulgę w tych dolegliwościach, a dodatkowo oczyści organizm z toksyn.
Dieta Tombaka - zasady
Dieta Tombaka to, podobnie jak dieta Montignaca, dieta niełączenia. W trakcie jej stosowania nie powinno się łączyć białka z węglowodanami. Z kolei białka i węglowodany można łączyć z produktami neutralnymi - tłuszczami i produktami "żywymi", takimi jak smalec, oleje, masło i inne, a także warzywa (prócz ziemniaków, które należą do grupy węglowodanów). Na przykład, jeśli wybieramy na obiad mięso, to należy je połączyć z dużą ilością zielonych warzyw. Jet to najlepsze połączenie.
Przerwa między posiłkiem węglowodanowym a białkowym powinna wynosić przynajmniej 2-3 godziny, przy czym posiłek na bazie węglowodanów najlepiej spożywać między godziną 9 a 13
Zdaniem prof. Tombaka, po zjedzeniu tradycyjnego obiadu: schabowy + ziemniaki, mogą wystąpić problemy trawienne. Jak przekonuje dr Tombak, dzieje się tak dlatego, że niewłaściwe łączenie produktów nasila procesy gnilne w przewodzie pokarmowym.
Zasada niełączenia dotyczy również produktów z poszczególnych grup. Każdy rodzaj białka czy węglowodanów należy jeść osobno. Na przykład, decydując się na posiłek białkowy, należy pamiętać, aby nie mieszać ze sobą różnych rodzajów białek, np. mięsa (najlepiej, aby było pieczone lub grillowane, a nie smażone) lub ryb nie można łączyć z warzywami strączkowymi, a jajek z mlekiem. Każdy rodzaj białka należy jeść osobno. Produkty zawierające ten składnik odżywczy najlepiej spożywać na kolację, nie później niż 2 godziny przed snem.
Podobna zasada dotyczy węglowodanów, tzn. nie należy mieszać w jednym posiłku różnych rodzajów węglowodanów (np. chleb z dżemem, owsianka z dżemem), gdyż spowoduje to wzrost apetytu.
Spożywając tłuszcze, należy zachować umiar. Limit to 25-30 g (2-3 łyżki) oleju roślinnego dziennie i 10-15 g (2-3 płaskie łyżeczki) masła śmietankowego.
Dobre i złe połączenia produktów wg Tombaka - TABELA
nazwa produktu | najlepsze połączenie | najgorsze połączenie |
mięso (wszystkich rodzajów) | zielone warzywa |
mleko, skrobia, słodycze, inne białka, kwaśne owoce, olej, masło śmietankowe, śmietanka |
skrobia (chleb, ziemniaki) | zielone warzywa, tłuszcze zwierzęce i roślinne | wszystkie białka, wszystkie owoce, cukry, kwasy |
zielone warzywa | wszystkie białka wszystkie produkty skrobiowe | mleko |
orzechy (większość rodzajów) | zielone warzywa, kwaśne owoce | mleko, skrobia, słodycze, inne białka, masło śmietankowe, olej roślinny |
jajka | zielone warzywa | mleko, skrobia, słodycze, inne białka, kwaśne produkty, olej roślinny |
mleko | spożywać oddzielnie, można z kwaśnymi owocami | wszystkie białka, zielone warzywa, produkty skrobiowe |
tłuszcze zwierzęce | wszystkie rośliny zbożowe | wszystkie białka, |
melon | zawsze spożywać oddzielnie | wszystkie produkty |
rośliny zbożowe (pszenica, żyto, owies) | zielone warzywa | wszystkie białka, wszystkie słodycze, kwaśne owoce, mleko |
rośliny strączkowe | zielone warzywa | wszystkie białka, wszystkie słodycze, owoce (wszystkie rodzaje), masło śmietankowe, śmietanka |
owoce niekwaśne i średnio kwaśne | kwaśne mleko | kwaśne owoce, skrobia, białka, mleko |
Źródło: Tombak M., Jak żyć długo i zdrowo, Wydawnictwo Galaktyka
Dieta Tombaka - kasze podstawą codziennej diety
Tombak uważa, ze kasze powinny być podstawą codziennej diety. Za najzdrowsze uważa gryczaną, pszenną, kukurydzianą, jęczmienną, jaglaną, a także ryż. Powinny być ugotowane na „gęsto", bez dużej ilości wody i stanowić 1/3 codziennych posiłków. Poleca też specjalny sposób gotowania kasz. Najpierw trzeba kaszę przepłukać, następnie moczyć 3-4 godziny i w tej samej wodzie gotować 3-5 minut. Po tym czasie do kaszy wsypujemy posiekaną cebulę i zawijamy, np. w koc, by nie traciła ciepła i „dochodziła” 15-30 minut. Przed zjedzeniem dodajemy trochę masła lub oleju.
Po drugie: warzywa w pięciu kolorach
Ważne miejsce w jadłospisie powinny też zajmować sałatki warzywne. Najlepiej przyrządzić je z kapusty, marchwi, buraków, kopru, pietruszki, soli i ziołowych przypraw. Sałatka powinna być prosta, a najlepiej, gdy zawiera warzywa w pięciu kolorach. Trzeba je jeść przed każdym posiłkiem bogatym w węglowodany i białka, wówczas ich trawienie będzie łatwiejsze.
Dieta sokowa wg Tombaka - skuteczny sposób na oczyszczanie
Tombak proponuje kilka sposobów oczyszczania organizmu. Jednym z nich jest dieta sokowa. Ma w krótkim czasie przynieść efekty w postaci detoksu i utraty paru zbędnych kilogramów. Tombak poleca ją szczególnie osobom bardzo aktywnym, ale przemęczonym i przeciążonym obowiązkami. Przy okazji działa na dolegliwości z tym związane: bóle głowy i zaparcia, a można ją stosować przy hemoroidach oraz wrzodach żołądka.
Dieta sokowa składa się z kilku etapów i trwa sześć dni. Polega na codziennym wypijaniu wody z solą gorzką (siarczanem magnezu). W ciągu dnia, by zapobiec odwodnieniu i dostarczyć organizmowi witamin i składników mineralnych, należy pić mieszankę soków cytrusowych. Po zakończeniu kuracji przynajmniej na 2 miesiące należy wyłączyć z jadłospisu produkty zawierające biały cukier i białą mąkę, a także dżemy, słodycze, produkty konserwowane. Spróbuj do minimum ograniczyć jedzenie tłustych i smażonych potraw. Jedz mniej masła, sera, ryb, jajek, mięsa. Z nabiału dozwolony jest biały tłusty ser (nie więcej niż 50 g dziennie) i zsiadłe mleko (szklanka dziennie). Zrezygnuj z mleka świeżego. Podstawą twojego menu niech będą sałatki, kasze, warzywa, owoce i świeżo wyciśnięte soki.
6-dniowa dieta sokowa wg Tombaka
DZIEŃ 1-3 Rano, od razu po przebudzeniu wypij szklankę ciepłej wody z rozpuszczoną w niej łyżką gorzkiej soli. Następnie przygotuj mieszankę soków: wyciśnij 900 ml (ok. 3,5 szklanki) soku z grejpfrutów, dodaj 900 ml soku ze świeżych pomarańczy, 200 ml soku z cytryn i 2 litry wody. Wymieszaj i odstaw do lodówki. Co pół godziny wypijaj po 100 ml mieszanki. Gdy poczujesz głód, możesz sięgnąć po pomarańcze albo grejpfruty. Tuż przed snem wypij napar z ziół przeczyszczających (np. kruszyny lub gotowej mieszanki ziołowej).
DZIEŃ 4-5 Postępuj niemal tak samo, jak do tej pory, ale zamiast mieszanki cytrusowej możesz pić sok z jabłek lub marchwi (możesz łączyć w dowolnych proporcjach, według uznania). Gdy poczujesz głód, jedz owoce i warzywa.
DZIEŃ 6 Postępujesz tak samo, ale dietę możesz wzbogacić o kaszę, ryby i jajka w niewielkich ilościach.
Polecany artykuł:
Dieta Tombaka - ile można schudnąć?
Czy dzięki diecie prof. Tombaka można stracić nadprogramowe kilogramy? Jak zapewnia autor – tak. Ale w pierwszej, najważniejszej fazie nie są to kilogramy pochodzące z tkanki tłuszczowej, ale zalegające w jelitach, nagromadzone przez lata złogi. Tworzą masę – jak ocenia profesor – od 7 do 15 kg. Zatruwają organizm i są przyczyną najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Dopiero gdy proces oczyszczania się zakończy, organizm zaczyna pracować (a więc i trawić) prawidłowo i zrzuca to, co widzimy w postaci fałdek tłuszczu.
Należy pamiętać, że nie ma wyjaśnienia naukowego, które potwierdzałoby zasadność stosowania diety niełączenia. Poza tym według naukowców z Instytutu Żywności i Żywienia, każdy posiłek powinien być urozmaicony, zawierać wszystkie potrzebne składniki odżywcze, tj. białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy i sole mineralne w odpowiednich dla funkcjonowania organizmu ilościach.
Dieta Tombaka - lewatywy
Ważnym elementem diety Tombaka są lewatywy. Zapewniają one prawidłową pracę jelit i oczyszczają organizm ze zbędnych produktów przemiany materii. Jednak osoba, która wypróżnia się regularnie i bez problemów, nie potrzebuje lewatyw. W takim przypadku może dojść do niepotrzebnego rozleniwienia jelita, co może doprowadzić do zaparć.
Ponadto lewatywy mogą być pomocne w usuwaniu kamieni kałowych. Jak przekonuje prof. Tombak, w jelicie grubym znajduje się od 8 do 15 kg kamieni kałowych, które człowiek dźwiga przez całe życie. Z wiekiem jelito grube jest tak bardzo wypełnione tymi kamieniami, że wypiera ze swoich miejsc inne organy, a tym samym zaburza ich pracę. Owszem, kamienie kałowe występują w ciężkich postaciach zaparcia. Wówczas dochodzi do odwodnienia mas kałowych do tego stopnia, że stają się one niezwykle twarde i przypominają kamienie. Jednak ich waga z pewnością nie jest tak duża. Poza tym tak długotrwałe zaparcia zwykle się nie zdarzają. Kamienie kałowe są jak najszybciej usuwane, by nie doszło do groźnych powikłań (np. do wypadania odbytnicy).
Inne sposoby na detoks wg Tombaka
- sposób 1 - 10 dni z kaszą
Przez 10 dni jedz różne jej rodzaje – jednego dnia możesz zjeść do 7 rodzajów kasz, z wyjątkiem manny. Możesz dodawać tylko zieleninę. Kaszę gotuj na wodzie, bez soli. Stosując się ściśle do zaleceń, można schudnąć od 5 do 7 kg. Tombak zaleca ograniczenie ilości płynów, ale zalecamy, by jednak wypijać ok. 2 litrów wody.
- sposób 2 - pomarańcze + jajka
W pierwszym tygodniu detoksu na śniadanie, obiad i kolację jedz po 2 pomarańcze i 3 jajka na twardo. W drugim tygodniu jedz to samo, ale bez ograniczeń jedz też warzywa i owoce.
- sposób 3 - sok ze świeżej kapusty
Pij codziennie, rano i wieczorem, sok ze świeżej kapusty po 3/4 szklanki. Najlepiej przez 2-3 tygodnie, potem miesiąc przerwy.
- sposób 4 - kuracja pokrzywowa
50 g nasion pokrzywy zmiel w młynku do kawy lub blenderze. Włóż do szklanego naczynia, dodaj 50 g wódki. Dokładnie wymieszaj, zakryj i odstaw na 7 dni w ciemne miejsce. Następnie odcedź. Trzymaj w lodówce i wypijaj po 25 kropli 3 razy dziennie.
Kim jest Michał Tombak?
Michał Tombak jest biochemikiem. Ukończył studia na wydziale biologii i chemii w Moskwie, przez wiele lat był dyrektorem Naukowego Centrum Zdrowia. Jest też absolwentem Amerykańsko-Rosyjskiej Szkoły Hipnozy i Bioenergoterapii. Znany jako autor tłumaczonych i wydawanych w wielu krajach poradników, m.in.: „Czy można żyć 150 lat?”, „Jak żyć długo i zdrowo?”, „Droga do zdrowia” i „Uleczyć nieuleczalne”. Jako zwolennik naturalnych metod leczenia propaguje zdrowe odżywianie się i umiar.