Wegetariańska Wielkanoc. Podpowiadamy, czym zastąpić mięso na świątecznym stole
Jesteś wegetarianką i chcesz przygotować wegetariańską Wielkanoc? A może chcesz ograniczyć mięso w wielkanocnym jadłospisie? Proponujemy Wielkanoc z zieleniną. Inspiracje na kolorowe dania główne, przystawki i ciasta.
Spis treści
- Czym można zastąpić mięso na wielkanocnym stole?
- Kolory wielkanocnych potraw
- Zamiast mięsa dużo ciast i wielkanocnych wypieków
Wegetariańska Wielkanoc może być kolorowa i pełna witamin. Właściwości odżywcze mięsa zastępuje się m.in. soją, szpinakiem i ciemnym ryżem. Jakie potrawy znajdą się na stole wegetarian?
Czym można zastąpić mięso na wielkanocnym stole?
Zastąpienie smaku mięsa w diecie wegetariańskiej najlepiej wychodzi przy wykorzystaniu soi. Sojowe kotlety, gulasz, tofu świetnie zastępują mięso w tradycyjnych potrawach. Ugotować można żurek wielkanocny, a zamiast wieprzowej białej kiełbasy podsmażyć kiełbaski lub parówki sojowe. Na Wielkanoc nie powinno zabraknąć też pasztetu. Zamiast mięsa królika podaj pasztet ze zmielonych ziaren soi z pieczarkami. Smakuje wyśmienicie!
Wykluczenie mięsa z diety ma też skutki w niedoborze niektórych związków odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
Wartościowymi odpowiednikami białka zwierzęcego są warzywa strączkowe: fasola, bób, soczewica i groch), soja, brązowy ryż i makarony.A źródłem białka i żelaza jest szpinak.
Kolory wielkanocnych potraw
Dieta wegetariańska często zmusza do intensywniejszych poszukiwań kulinarnych niż w przypadku braku ograniczeń w jadłospisie. Dlatego większość potraw wege zachęca kolorami i nieoczywistymi połączeniami smaków.
Między przepisami wielkanocnymi znalazłam propozycję sałatki z gotowanego buraka, ananasa i orzechów włoskich. W panierce z bułki tartej można zapiekać całe pory – zielono, smacznie i wegetariańsko! Jako podstawa dania głównego na talerzu może znaleźć się bób smażony z rozmarynem albo indyjska kofta w aromatycznym sosie.
Zamiast mięsa dużo ciast i wielkanocnych wypieków
Na stole nie może zabraknąć pachnących pomarańczami drożdżowych babek, lukrowanych mazurków i lekkich deserów. Zapach świąt rozniesie babka amarantusowa albo bardzo słodka bezowo-migdałowa rolada z wiśniami.
Bardzo świąteczne są też wykonane własnoręcznie słodkie kuleczki lub pralinki. Znaleźć można wiele przepisów na słodycze bez mleka. Takie smakołyki są bardzo podzielne i efektownie wyglądają na paterze z ciastem.