Chlorek sodu - właściwości i zastosowanie. Chlorek sodu a sól

2022-11-14 15:34

Chlorek sodu, czyli inaczej sól, jest jednym ze związków chemicznych. Substancja ta wykorzystywana jest codziennie w domu jako przyprawa nadająca wyjątkowy smak przygotowywanym potrawom. Chlorek sodu ma jednak także inne właściwości, wykorzystywane w różnych branżach.

Chlorek sodu - właściwości i zastosowanie. Chlorek sodu a sól
Autor: Getty Images

Spis treści

 1. Co to jest chlorek sodu?
 2. Do czego jest stosowany chlorek sodu?
 3. Chlorek sodu - zastosowanie
 4. Chlorek sodu - właściwości
 5. Chlorek sodu a sól

Co to jest chlorek sodu?

Chlorek sodu to nazwa związku chemicznego powstałego w wyniku połączenia dwóch pierwiastków – sodu i chloru. Występuję on w środowisku naturalnym w postaci minerału o nazwie halit, który tworzy złoża soli kamiennej. Duże ilości tego związku chemicznego w formie rozpuszczonej znajdują się także w wodzie morskiej oraz w wodach mineralnych (zwłaszcza w solankach).

Jony sodu i chloru które tworzą chlorek sodu, są niezbędne do funkcjonowania organizmu. Oba te jony znajdują się w dużych ilościach w płynie przestrzeni zewnątrzkomórkowej, gdzie zapewniają utrzymanie równowagi elektrolitowej płynów ustrojowych.

W formie 24 - Jak dbać o serce

Do czego jest stosowany chlorek sodu?

Chlorek sodu ma szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu i nie tylko. Jest to bowiem podstawowy składnik soli drogowej, soli warzonej i soli kuchennej. Sól drogowa używana jest w celu rozmrażania i zmniejszania śliskości dróg i chodników. Sól warzona i kuchenna to popularne przyprawy, nadające słony smak potrawą. Wchodzą one także w skład soli peklowej, wykorzystywanej do peklowania mięsa. Jest to proces, który ma na celu przedłużenie przydatności do spożycia mięsa, bez konieczności mrożenia. Sól ma bowiem właściwości konserwujące i hamujące rozwój bakterii gnilnych.

Chlorek sodu jest także niezbędny w przemyśle szklarskim (do produkcji szkła) i w garbarstwie (do produkcji skór). Używa się go w chłodnictwie i spektroskopii (jest to technika analityczna, która analizuje widma różnych cząsteczek). Stanowi również surowiec do produkcji różnych substancji:

 • Sodu
 • Chloru
 • Kwasu solnego
 • Wodorotlenku sodu
 • Węglanu sodu

Chlorek sodu - zastosowanie

Jak już wspomniano, chlorek sodu jest zbudowany z jonu sodu (kationu) i chloru (anionu). Stanowi on główne źródło tych pierwiastków w organizmie człowieka.

Sód spełnia szereg funkcji w organizmie:

 • Bierze udział w utrzymywaniu równowagi kwasowo-zasadowej
 • Zapewnia przewodnictwo nerwowe
 • Aktywuje amylazę ślinową – enzymu trawiącego cukry
 • Zapewnia utrzymanie odpowiedniej ilości płynu w przestrzeni pozakomórkowej
 • Wpływa na ciśnienie tętnicze krwi

Chlor natomiast ma za zadanie:

 • Utrzymać równowagę kwasowo-zasadowa
 • Regulować gospodarkę wodno-elektrolitową
 • Wytwarzanie kwasu solnego w żołądku, służącego do trawienia pokarmów

Chlorek sodu - właściwości

Chlorek sodu jest nieorganicznym związkiem chemicznym należącym do grupy chlorków. Jest solą kwasu solnego i sodu. Tworzy bezbarwne lub białe sześcienne kryształy i ma słony smak. Tworzą go dwa pierwiastki – sód i chlor, połączone przez wiązanie jonowe. Bez problemu rozpuszcza się w wielu rozpuszczalnikach – wodzie, kwasie mrówkowym czy glicerolu.

Chlorek sodu a sól

Chlorek sodu i sól kuchenna nie są tożsami pojęciami. To pierwsze odnosi się do nazwy związku chemicznego, a sól kuchenna to artykuł spożywczy. W swoim składzie zawiera ona jednak w zdecydowanej większości właśnie chlorek sodu. Stanowi on około 99% składu soli kuchennej. Oprócz tego znajdują się w niej inne substancje, takie jak substancja zapobiegająca zbrylaniu, jodan potasu i domieszki innych minerałów.

W polskich warunkach sól kuchenna jest jodowana, czyli wzbogacana o jod. Ma to związek z niedoborem w diecie tego pierwiastka, niezbędnego do prawidłowej pracy tarczycy. Spożywanie soli ma zapewnić uzupełnienie tego pierwiastka.