Szklane opakowania - czy szklane opakowania na żywność są zdrowe?

2013-03-15 13:01

Szkło i szklane opakowania produktów coraz częściej kojarzą się ze zdrowym stylem życia. Co warto wiedzieć o szklanych opakowaniach? Jakie są ich zalety?

Szklane opakowania - czy szklane opakowania na żywność są zdrowe?
Autor: GettyImages Szkło i szklane opakowania produktów coraz częściej kojarzą się ze zdrowym stylem życia. Co warto wiedzieć o szklanych opakowaniach? Jakie są ich zalety?

Szkło ma wiele zalet. Po pierwsze jest chemicznie obojętne, co gwarantuje brak negatywnego wpływu szklanych opakowań na smak i właściwości jego zawartości. Oznacza to, że składniki szkła nie przenikają do znajdującego się w środku produktu i dzięki temu są one w pełni bezpieczne dla konsumenta. - Szkło pozwala zachować smak i witaminy, stanowi barierę przed bakteriami, nadaje się do ponownego użytkowania i dodatkowo jest doskonałym surowcem wtórnym – wylicza Barbara Grzywacz, przedstawiciel Firma Bracia Urbanek, producenta przetworów owocowo-warzywnych z Łowicza, który dołaczył do akcji promującej szkło.

Materiały prasowe

Szkło - bariera nie do pokonania

Odporność szkła na warunki zewnętrzne jest ogromna. Ze względu na swoją strukturę cząsteczki szkła są gazoszczelne. Co to oznacza? Przede wszystkim ochronę dla produktów reagujących z tlenem: szkło jest barierą przed przedostaniem się tlenu do środka opakowania. Szkło nie wiąże i nie wchłania obcych substancji ani z zewnątrz opakowania ani z jego zawartości.

Zalety szkła - zero „chemii”

Szkło pozbawione jest także bisfenolu A, ITX, estrów ftalowych, aldehydu octowego i innych, potencjalnie szkodliwych chemikaliów. Jest to szczególnie istotne w przypadku alergików, dzieci, osób starszych i kobiet w ciąży dla których bezpieczeństwo produktu jest niezwykle ważną kwestią.

W trosce o środowisko - recykling szkła

Szkło idealnie nadaje się do ponownego użycia – możemy wykorzystać do przechowywania żywności i przygotowania przetworów domowych. Szkło jest także doskonałym surowcem wtórnym i nadaje się w 100 proc. do ponownego przetworzenia. Powstałe produkty są ciągle tej samej jakości i zachowują te same, co na początku parametry. Dzięki recyklingowi zużytych butelek i słoików uzyskujemy nowe szkło, oszczędzając przy tym energię i środowisko (o 20 proc. mniej zanieczyszczeń dostaje się do powietrza i o 50 proc. mniej do wody). Aby otrzymać szkło najwyższej jakości wrzucajmy do pojemników tylko szkło opakowaniowe: słoiki i butelki. Takie elementy jak lustra, żarówki, szyby, żaroodporne naczynia, kieliszki i szklanki nie nadają się do ponownego przetworzenia w opakowania szklane.

Jak wygląda proces recyklingu szkła?

Po przewiezieniu do huty szkło zostaje zważone i trafia do kruszarki. Duże elementy zostają usunięte, metalowe części są wyciągane za pomocą magnesu, lekkie odpady dostają się do specjalnego odkurzacza, a światło laserowe wykrywa elementy nieprzeźroczyste np. ceramikę.

Po oczyszczeniu stłuczki następuje proces jej topienia w wannie szklarskiej. Stopione i sklarowane w piecu szklarskim szkło przechodzi do zasilacza, gdzie następuje proces formowania kropli szkła, której nadaje się kształt butelki lub słoika. Powstałe w ten sposób formy wędrują do odprężarki, w której pod wpływem obniżenia temperatury słoiki i butelki zyskują parametry wytrzymałościowe a w kolejnym etapie zostają uszlachetnione dzięki odpowiednim procesom.

Zostań przyjacielem szkła!

W Polsce istnieje Ruch Przyjaciół Szkła, wspierany przez Ardagh Group, którego główną misją jest promowanie opakowań szklanych i recyklingu szkła. Na stronie friendsofglass.com/pl można znaleźć przeróżne ciekawostki dotyczące szkła i rady dotyczące recyklingu.