Cudowny lek z tajgi wspiera serce i siły witalne. Pokochasz go od razu

2024-04-15 21:20

Sosna syberyjska nazywana jest syberyjskim drzewem życia, a jej nasiona uchodzą nie tylko za przysmak, ale też lekarstwo. Faktycznie, mają mnóstwo zalet i aż dziwne, że w Polsce są prawie nieznane. W kuchni azjatyckiej, ale i europejskiej, znajdują dość szerokie zastosowanie. Możliwe, że w podbijaniu rynku przeszkadza cena.

Cudowny lek z tajgi wspiera serce i siły witalne. Pokochasz, jeśli lubisz orzeszki piniowe
Autor: GettyImages

Lubisz orzeszki piniowe? Bardzo prawdopodobne, że polubisz też nasiona sosny syberyjskiej, czyli orzeszki cedrowe. Jedne i drugie są piniolami - nasionami sosny. Pierwsze - sosny pinii, drugie - syberyjskiej i mają być smaczniejsze od bardziej znanych u nas krewniaków.

Na świecie znanych jest 29 gatunków sosny, które dają jadalne nasiona. Większość występuje tylko lokalnie. Łączy je charakterystyczny, lekko maślany smak "orzeszków" i cenne walory prozdrowotne. Orzeszki cedrowe kupisz też w Polsce. Warto?

Dlaczego warto jeść orzechy?

Orzeszki cedrowe - gdzie kupić

Dostępne w Polsce piniole najczęściej są nasionami uprawianej sosny pinii. Generalnie orzechy są drogie, a te w szczególności - wszak sosna musi rosnąć 15-25 lat, by dała szyszki, a te dojrzewać do 3 lat, by nasiona nadawały się do spożycia. Wtedy dopiero uprawa zaczyna przynosić zyski.

Orzeszki cedrowe pochodzą od sosen dziko rosnących, ale, podobnie jak inne "orzechy", także tanie nie są. Za 100 g trzeba zapłacić ok. 16 zł.

W sprzedaży wysyłkowej bez problemu kupisz orzeszki cedrowe.

Orzeszki cedrowe czym się różnią od innych piniowych?

Znawcy twierdzą, że smak pinioli cedrowych jest bardziej łagodny, słodszy. Niełatwo je jednak odróżnić po wyglądzie, chociaż orzeszki piniowe są bardziej okrągłe, jajowate.

Cedrowe mają prawie dwa razy więcej białka, ale można je stosować jako zamiennik pinii w każdym przepisie. Zrobisz z nich więc także pesto.

Orzeszki cedrowe - dlaczego warto je jeść

Nasiona rodem z tajgi syberyjskiej uchodzą za naturalny lek chroniący serce. Miały to potwierdzić choćby badania, z których wynika, że regularne spożywanie orzechów (2 łyżeczki tygodniowo) zmniejsza ryzyko epizodu sercowo-naczyniowego nawet do 30 proc.

Pomagają regulować ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, dodają energii. Substancje działające wspierająco na układ krążenia zawarte w piniolach cedrowych to kwasy alfa-linolenowe, kwasy tłuszczowe omega 3, magnez, wapń oraz witamina E, nieprzypadkowo nazywana kiedyś witaminą seksapilu.

Dostarczają sześć razy więcej magnezu niż banany. Sporo w nich witaminy K, cynku i kwasów gamma-linolenowych (GLA), wykorzystywanych w łagodzeniu objawów alergii i stanów zapalnych skóry.

Jak inne orzeszki z tej grupy, nasiona sosny syberyjskiej mają też zapobiegać procesom demencyjnym, a nawet spowalniać rozwój próchnicy. Uchodzą także za produkt wspierający układ odpornościowy i nerwowy.