Oliwa czy olej z awokado? Jeden z nich jest zdrowszy

2024-12-02 14:14

Olej z awokado i oliwa z oliwek cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób dbających o zdrowe wzorce odżywiania. Jednak czasem pojawia się pytanie, która z tych propozycji będzie lepszym wyborem. Analizujemy różnice, proces powstawania i korzyści zdrowotne.

Oliwa czy olej z awokado? Jeden z nich jest zdrowszy
Autor: Fot. Getty Images

Roślinne tłuszcze to zdecydowanie zdrowsze rozwiązanie, aniżeli zwierzęce odpowiedniki. Dzięki nim obniżamy ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Dodatkowo wspierają oczy, czy redukują stany zapalne. Niemniej czy wiemy, co jest lepsze dla zdrowia, olej z awokado, czy klasyczna oliwa z oliwek? Sprawdzamy.

Awokado - kalorie i właściwości smaczliwki. Dlaczego warto jeść awokado?

Jak powstaje oliwa i olej z awokado?

W celu stworzenia oleju z awokado wykorzystywany jest miąższ dojrzałych owoców, które następnie poddawane są tłoczeniu. Pastę miesza się powoli aż do momentu uwolnienia oleju. Wszystko trwa ok. 60 minut, konieczne jest również osiągnięcie odpowiedniej temperatury sięgającej do 48 stopni Celsjusza. Choć to dość wysoka wartość to uznaje się, że olej w tych warunkach jest tłoczony na zimno.

Kolejnym etapem jest rafinowanie. Natomiast nie jest to proces obowiązkowy i część produktów, w tym ekologiczne odpowiedniki pozbawione są tej obróbki. Nierafinowany olej można poznać po kolorze. Wówczas przybiera głęboki zielony kolor. 

Produkcja oliwy polega na tłoczeniu oliwek do momentu otrzymania roślinnego tłuszczu. Podobnie do oleju z awokado możemy spotkać rafinowaną i nierafinowaną wersję. Oliwa z oliwek extra vergine jest najmniej przetworzonym rodzajem i zachowuje mocny, pieprzny smak. Jest również pełna korzystnych związków, takich jak polifenole.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

Czy olej z awokado można zastąpić oliwą z oliwek? Właściwości

Natomiast przyjrzymy się bliżej zaletom poszczególnych produktów, by dokonywać wyboru bardziej świadomie. Po pierwsze w oleju z awokado znajdziemy bogactwo tłuszczy jednonienasyconych, a w szczególności kwas oleinowy.  Poza tym w oleju z awokado znajdziesz takie właściwości prozdrowotne jak:

Ten rodzaj tłuszczu roślinnego chroni wzrok oraz redukuje stany zapalne. Pomaga w redukcji dolegliwości związanych z zapaleniem stawów, a poprzez syntezowanie kolagenu poprawia jakość skóry. 

Wspomniany kwas oleinowy to także źródło korzyści dla serca. W tym możliwość obniżenia poziomu cholesterolu LDL. Natomiast jedno z badań wskazało, że kiedy w kremie znajdował się olej z awokado oraz witamina B12, tego rodzaju połączenie wykazało skuteczność w długotrwałym leczeniu łuszczycy. 

Właściwości oliwy z oliwek są zbliżone do oleju z awokado. Również zawiera dużą ilość kwasu omega-9, czyli oleinowego wspierając układ sercowo-naczyniowy poprzez redukcję cholesterolu LDL. Wybierając ten produkt, dostarczamy także takich składników jak:

  • witamina A, B, C, D, K oraz E,
  • fosfor,
  • magnez,
  • potas,
  • oleuropeina.

Dodatkowo posiada polifenole, chroniąc organizm przed przedwczesnym starzeniem, chorobami nowotworowymi, demencją czy chorobami stawów. Badania opublikowane na łamach National Library of Medicine wskazują, że spożywanie oliwy z oliwek wpływa na choroby przewlekłe.

Wyniki wykazały, że dodając do posiłków 25 g oliwy, udało się zredukować ryzyko chorób serca o 16%, a także zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2 o 22%. Badania sugerują, że spożywanie oliwy z oliwek wiąże się z mniejszym ryzykiem śmierci oraz wpływa pozytywnie na mózg, chroniąc go przed spadkiem funkcji poznawczych.

Co jest lepsze- oliwa z oliwek czy olej z awokado?

Podsumowując zarówno olej z awokado jak i oliwa z oliwek będą zdrowym wyborem. Natomiast w oleju z awokado znajdziemy więcej witaminy E, a tego rodzaju tłuszcz to także więcej kalorii. Poza tym charakteryzuje się wyższą temperaturą dymienia, a to sprawia, że lepiej nadaje się do smażenia.

Natomiast to oliwa z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia ma dużą dawkę polifenoli, dzięki czemu chronimy się przed cukrzycą typu 2, demencją, czy chorobami serca. Oliwa najlepiej sprawdzi się jako dodatek do sałatek oraz potraw przyrządzanych w niskiej lub średniej temperaturze.