Stuknęła czterdziestka? Sięgaj po te produkty, opóźniają proces starzenia
Wieczna młodość? To marzenie wielu osób, które nie chcą godzić się z faktem, że starzenie się jest naturalnym etapem życia. Chociaż nie wszystkie procesy można odwrócić lub zatrzymać, szansę na przedłużenie młodości daje właściwa dieta. Sprawdź, po co sięgać po 40 r.ż., żeby zachować znakomitą kondycję psychofizyczną na dłużej.
Jak spowolnić starzenie po 40 r.ż.?
Mówi się, że współczesna czterdziestka to nowa dwudziestka, ale faktem jest też, że już po 30 r.ż. organizm zaczyna się starzeć. Żeby spowolnić ten proces, warto dbać o codzienną aktywność fizyczną, przebywanie na świeżym powietrzu oraz stymulowanie pracy mózgu, poprzez aktywność zawodową, czytanie książek i uczenie się nowych umiejętności.
Słynna czterdziestka, postrzegana nierzadko jako półmetek życia, stanowi też moment, w którym oprócz dbania o formę i figurę, warto skoncentrować się na dbaniu o zdrowie.
Profilaktyka w tym wieku odgrywa szczególną rolę, bo po 40 r.ż. wzrasta ryzyko zachorowania na szereg nowotworów, choroby serca i układu krążenia oraz dolegliwości trawienne, jak zaparcia, wzdęcia i choroby jelit. Do tego dochodzą objawy zmiany hormonalne, utrata masy mięśniowej, zmiany w tkance kostnej.
Jeśli po czterdziestce wprowadzimy do menu pewne składniki, w kolejnych dekadach możemy sobie pogratulować tej decyzji. Co warto jeść, żeby spowolnić procesy starzenia?
Przyprawy - wpływ na proces starzenia
Zanim przejdziemy do tego, co warto jeść w trosce o młodzieńczy wygląd, warto mieć na uwadze, czego lepiej nie jeść. Na czele listy zakazanych produktów znajduje się „biała śmierć”. Pod tym „pseudonimem” ukrywa się zarówno sól, jak i cukier. Zmniejszenie ich podaży w diecie może skutecznie spowolnić procesy starzenia.
CZYTAJ TEŻ: Przyspiesza starzenie, rujnuje trzustkę i układ krążenia. Polak pochłania 40 kg rocznie
Zamiast soli, warto sięgać po zioła, aby doprawiać potrawy. Natomiast zamiast cukru, można, w uzasadnionych przypadkach, sięgać po miód w ograniczonej ilości.
Wśród przypraw, które mają właściwości przeciwstarzeniowe, warto wymienić kurkumę. To cenny składnik, sprzyjający przeciwdziałaniu tzw. utleniaczom. Kurkumina obecna w kurkumie charakteryzuje się właściwościami przeciwzapalnymi i przeciwutleniającymi.
Owoce, które odmładzają organizm
O borówkach i ich korzystnym wpływie na zdrowie napisano już wiele. Te owoce są bardzo bogate w antyoksydanty, przez co mają właściwości przeciwstarzeniowe i przeciwzapalne. Zauważono, że jedzenie jagód może też spowalniać proces starzenia mózgu, zmniejszając ryzyko zaburzeń pamięci i funkcji poznawczych oraz demencji.
CZYTAJ TEŻ: 50-latko, nie trać formy! Te trzy składniki diety będą kluczowe
Regularne sięganie po owoce jagodowe może zmniejszyć prawdopodobieństwo chorób neurodegeneracyjnych. Uważa się też, że jagody mają korzystny wpływ na regenerowanie mięśni, także po treningach.
Truskawki są nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe. Zawierają dużo witaminy C. Zdaniem badaczy, truskawki mogą mieć udział w spowolnieniu procesów starzenia mózgu i usprawnieniu funkcji poznawczych. Podejrzewa się też, że regularnie spożywane mogą zmniejszać ryzyko rozwoju niektórych nowotworów i chorób serca.
Żurawina oraz jej przetwory mogą spowalniać procesy starzenia, przez co sprzyjają dłuższemu zachowaniu prawidłowej pracy mózgu, w tym procesów poznawczych. Regularne spożywanie żurawiny przez co najmniej 3 miesiące, może sprzyjać m.in. poprawie pamięci. Witamina C obecna w żurawinie przekłada się na odporność organizmu i jędrność skóry.
Granaty są bogate w antyoksydanty, takie jak polifenole. Korzystnie wpływają na stan skóry, jej elastyczność i jędrność, zmniejszają też podatność na uszkodzenia pod wpływem promieniowania UV. Ponadto zmniejszają ryzyko chorób serca, spowalniają proces starzenia mózgu. Zarówno owoce granatu, jak i przetwory z nich niosą wiele korzyści dla zdrowia.
Na liście owoców, po które warto sięgać, żeby wolniej się starzeć, jest również awokado. Doskonale wspiera stan skóry, pozwalając na dłużej zachować jej właściwe odżywienie, jędrność i elastyczność. Obecna w awokado witamina E jest znana ze swojego dobroczynnego wpływu na kondycję skóry.
Orzechy i nasiona spowalniające starzenie
Bogactwo witaminy E znajduje się również w migdałach. Zauważono, że ich regularne spożywanie może sprzyjać spłyceniu zmarszczek. Pistacje również są bogate w przeciwutleniacze. Substancje w nich zawarte mogą spowalniać procesy starzenia i zmniejszać ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Zawarta w nich luteina pozytywnie wpływa na wzrok.
Warzywa, które mogą przedłużyć młodość
Ciemne warzywa liściaste, jak m.in. szpinak i jarmuż, zawierają dużo witaminy E, witaminę A, witaminę C i witaminę K, a także luteinę, beta-karoten, azotany, kwas foliowy.
Dzięki temu korzystnie wpływają na mózg, spowalniając proces jego starzenia i poprawiając funkcje poznawcze. Poza tym ceni się je z uwagi na korzystny wpływ na narząd wzroku. Te warzywa mogą mieć również udział w poprawie kondycji serca i układu krążenia.
Pomidory dzięki zawartości likopenu, również mają właściwości przeciwutleniające. Wspomniany likopen znajduje się także w arbuzach i różowych grejpfrutach.
CZYTAJ TEŻ: Jak dbać o ciało po pięćdziesiątce? 4 sprawdzone sposoby
Ta substancja sprzyja obniżeniu poziomu cholesterolu, wspiera układ sercowo-naczyniowy, a także zmniejsza ryzyko rozwoju niektórych nowotworów, takich jak rak prostaty. Likopen działa również korzystnie na skórę, pomagając redukować przebarwienia.
Najlepsze ryby, by zachować młodość
Dla osób jedzących ryby doskonałym pomysłem jest sięganie po łososia i inne tłuste ryby. To doskonałe źródło chudego białka i kwasów omega-3, które są wyjątkowo cenne z uwagi na dobroczynny wpływ na mózg, serce i układ krążenia.