Stłuszczenie wątroby: dieta na stłuszczoną wątrobę. Co mogą jeść chorzy ze stłuszczeniem wątroby?

2013-11-14 8:07

Dieta w chorobie, jaką jest stłuszczenie wątroby, to obecnie najskuteczniejsza metoda leczenia tego schorzenia. Odpowiednio skomponowany plan żywieniowy pozwoli nie tylko złagodzić objawy stłuszczenia wątroby, lecz także zlikwidować przyczyny choroby. Sprawdź, jak wygląda dieta na stłuszczoną wątrobę.

Stłuszczenie wątroby: dieta na stłuszczoną wątrobę. Co mogą jeść chorzy ze stłuszczeniem wątroby?
Autor: Photos.com Dieta w chorobie, jaką jest stłuszczenie wątroby, to obecnie najskuteczniejsza metoda leczenia tego schorzenia. Odpowiednio skomponowany plan żywieniowy pozwoli nie tylko złagodzić objawy stłuszczenia wątroby, lecz także zlikwidować przyczyny choroby. Sprawdź, jak wygląda dieta na stłuszczoną wątrobę.

Stłuszczenie wątroby to choroba, której podstawową metodą leczenia jest dieta. Dieta przy stłuszczeniu wątroby powinna być przede wszystkim wysokobiałkowa, ponieważ wątroba jako budulca do regeneracji potrzebuje właśnie tego składnika odżywczego. Ponadto dieta na stłuszczoną wątrobę powinna być niskoenergetyczna i niskotłuszczowa.

Stłuszczenie wątroby: zasady diety na stłuszczoną wątrobę

W diecie przy stłuszczeniu wątroby główną rolę powinno odgrywać białko pełnowartościowe, czyli zwierzęce (białko jaja kurzego, białko mleka, mięs, drobiu, ryb). Szczególnie cenne są produkty mleczne bogate w dobroczynne bakterie z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium. Przy chorobach wątroby zleca się spożywać na dobę ok. 1-2 g białka / kg masy ciała.

Dieta na stłuszczoną wątrobę powinna być uboga w tłuszcze, co nie oznacza, że te w ogóle nie powinny znajdować się jadłospisie chorego. Należy bowiem pamiętać, że tłuszcze są nośnikiem witamin rozpuszczalnych w olejach (A, D, E, K). W stłuszczeniu wątroby poleca się spożywać głównie tłuszcze roślinne tłoczone na zimno, np. olej słonecznikowy, sojowy, oliwa z oliwek. W meny chorego może się znaleźć także masło, niewskazane są natomiast margaryny. Osoby cierpiące na niealkoholowe stłuszczenie wątroby powinny usunąć z jadłospisu produkty bogate w kwasy tłuszczowe nasycone. Zaliczamy do nich m.in. tłuszcz zwierzęcy (smalec) czy mięso wieprzowe oraz sery żółte i topione. Ponadto chorzy powinni ograniczyć spożywanie orzechów.

W trakcie stosowania diety nie zaleca się spożywać produktów smażonych. Jeżeli już jednak zdecydujesz się na potrawy smażone, smaż je na olejach roślinnych.

Polecamy
jesz co lubisz kulinaria

Autor: Time S.A

Indywidualnie dobrana dieta pozwoli Ci jeść zdrowo i smacznie, nawet gdy lekarz zalecił Ci dietę leczniczą. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online od Poradnika Zdrowie i zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ciesz się profesjonalnie skomponowanym menu i stałym wsparciem dietetyka już dziś!

Należy wspomnieć także o zupach, które często są przyrządzane na tłustych wywarach mięsnych i kościach. W przypadku diety na stłuszczoną wątrobę nie są one polecane. Niewskazane jest także dodawanie do zup kwaśnej śmietany i zasmażek, a także grzybów. Zupy powinny być przyrządzane na bazie wywarów z mięsa chudego.

W tego typu diecie powinny dominować węglowodany złożone, czyli skrobia. Wchłania się ona powoli, nie powodując gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi. Zapas skrobi jest przetwarzany na glikogen, który jest niezbędny wątrobie do utrzymywania stałego poziomu cukru we krwi, pomiędzy posiłkami i w czasie snu. Z kolei węglowodany proste, czyli cukry, są szybko wchłaniane z układu pokarmowego, a ich nadmiar może powodować odkładanie się tłuszczu w organizmie, także w wątrobie. Z tego powodu powinno ograniczyć się ich spożywanie. Szczególnie niewskazanym rodzajem cukru jest fruktoza, czyli cukier pochodzący z owoców. Chorym zaleca się więc ograniczenie spożycia owoców do ok. 300 g na dobę, a także rezygnację ze spożycia soków owocowych. Należy pamiętać, że fruktoza jest również składnikiem miodu, dżemów, owocowych jogurtów i deserów mlecznych.

Spożywanie węglowodanów złożonych, powinno zależeć od wagi chorego. Osoby z niedowagą nie powinny ograniczać ich spożycia. Odwrotnie powinny postąpić osoby z nadwagą czy otyłością.

Dieta na stłuszczenie wątroby - co można jeść? Produkty zalecane i niewskazane w diecie przy stłuszczeniu wątroby

Produkty zalecane Produkty niewskazane
Produkty mleczne
 • mleko zsiadłe, jogurt naturalny,
 • kefir, maślanka naturalna
 • ser biały chudy, półtłusty, serki naturalne, homogenizowane chude ew. półtłuste
 • jaja na miękko
 • śmietana
 • ser biały tłusty, serki wiejskie
 • sery żółte i topione
 • sery Feta i pleśniowe
 • jaja na twardo i smażone
Produkty zbożowe
 • pieczywo jasne i ciemne
 • kasze średnioziarniste: jęczmienna mazurska, wiejska, kasza krakowska, jaglana
 • płatki zbożowe: jęczmienne, pszenne, owsiane
 • drobne makarony (nitki)
 • pieczywo z karmelem, z miodem lub ze słodem
 • kasze grube: jęczmienna pęczak, gryczana
 • muesli
 • ryż na sypko, grube makarony
Mięsa i wędliny wędliny i mięso chude, podroby i niektóre chude wyroby z podrobów wędliny i mięso tłuste, niektóre wyroby z podrobów, np. pasztetowa, salceson
Warzywa pomidory i ogórki kwaszone (bez skórki), cykoria, kapusta pekińska, koperek, rzeżucha, młoda natka, starta marchew, sałata krucha i lodowa ogórek świeży, cebula, papryka, por, szczypior, rzodkiewka i rzodkiew, suche nasiona roślin strączkowych: groch, fasola, soja, soczewica, bób, kukurydza
Owoce jabłko (najlepiej starte na mus lub pieczone, albo gotowane)banan, kiwi, brzoskwinia i nektarynki (bez skórki), melon, arbuz, mandarynki winogrona, porzeczki, agrest, maliny, truskawki, jagody, śliwki, gruszki, grejpfruty, pomarańcze, owoce w occie, suszone owoce

Czy znasz swoją wątrobę?

Pytanie 1 z 10
Co jest największym gruczołem w organizmie człowieka?