Dieta norweska: zasady, efekty, skutki uboczne, jadłospis

2017-08-02 11:48

Dieta norweska jest niskokaloryczna i monotonna – jej jadłospis opiera się głównie na jajkach i grejpfrutach. Według autorów diety norweskiej po 14 dniach jej przestrzegania można schudnąć aż 10 kilogramów. Przeczytaj, jakie są zasady diety norweskiej, jakie uzyskasz dzięki niej efekty i dowiedz się, czy powoduje skutki uboczne.

Dieta norweska: zasady, efekty, skutki uboczne. Jadłospis na diecie norweskiej
Autor: thinkstockphotos.com Dieta norweska wymaga spożywania bardzo dużej liczby gotowanych jajek, którym w jadłospisie najczęściej towarzyszą grejpfruty.

Spis treści

  1. Dieta norweska: zasady
  2. Dieta norweska: efekty
  3. Dieta norweska: skutki uboczne
  4. Dieta norweska a metabolizm
  5. Dieta norweska: jadłospis

Dieta norweska miałaby zostać opracowana przez naukowców z Rikshospitalet – Szpitala Uniwersyteckiego w Oslo. Problem jednak w tym, że ani sama instytucja, ani żaden konkretny badacz nie przyznają się do sformułowania jej zasad. Dlaczego? Dieta norweska jest bardzo restrykcyjna i choć może przynieść spodziewane efekty w postaci utraconych kilogramów, nie działa pozytywnie na zdrowie.

Dieta norweska: zasady

1. Nie łącz tłuszczów i węglowodanów w jednym posiłku

Dieta norweska, podobnie jak dieta kopenhaska, jest dietą niskokaloryczną i niskowęglowodanową. Co więcej, jej główna zasada głosi, by nie łączyć w jednym posiłku tłuszczów i węglowodanów. Dzięki temu osoba na diecie norweskiej miałaby zmniejszyć swoje łaknienie i przyspieszyć metabolizm. Słuszności tej tezy nie potwierdzają jednak badania. Jedno z nich przeprowadzili na 54 pacjentach z otyłością naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Genewie1.

Badanych podzielono na dwie grupy: jedna z nich stosowała dietę zbilansowaną, druga taką, w której węglowodany i tłuszcze rozdzielono. Obie grupy otrzymywały posiłki o tej samej liczbie kalorii. Po 6 tygodniach okazało się, że osoby z grupy zbilansowanej straciły 7,5 kg, a te przebywające na diecie z tłuszczami i węglowodanami w osobnych posiłkach – 6,2 kg.

2. Ściśle przestrzegaj czasu trwania diety

Dieta norweska powinna trwać 14 dni i ani dnia dłużej lub krócej. Co więcej, jeśli zdarzy nam się odstępstwo od ściśle określonego jadłospisu, musimy z niej zrezygnować, ponieważ nawet małe zjedzone ciasteczko wyklucza uzyskanie oczekiwanych efektów. Diety norweskiej nie można stosować częściej niż raz w roku – nawet jej tajemniczy autorzy podkreślają bowiem wyniszczające skutki jej działania na organizm.

Czytaj również: Dieta jogurtowa - na czym polega ta dieta 2-tygodniowa?

Dieta norweska uwzględnia drugie śniadanie, ale brakuje w niej kolacji.

3. Produkty dozwolone w diecie norweskiej

Dieta norweska jest bardzo monotonna – jej podstawę stanowią wyłącznie gotowane (na miękko lub twardo) jajka oraz grejpfruty. W doborze menu przejawia się kolejna słabość tego sposobu odżywiania. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca bowiem, by w naszym tygodniowym jadłospisie znajdowało się nie więcej niż 10 jajek, a będąc na diecie norweskiej jemy ich znacznie więcej.

Do produktów dozwolonych na diecie norweskiej, choć spożywanych w znacznie mniejszych ilościach, należą również: chleb razowy, mięso (kurczak lub wołowina) gotowane, ewentualnie pieczone w folii lub grillowane, ryby, surówki skomponowane z pomidorów, marchwi, szpinaku, selera naciowego, ogórków. Surówki spożywamy bez sosów i oleju. Raz pojawia się również surówka owocowa.Jeśli chodzi o napoje, dozwolone są: herbatki ziołowe, słaba kawa bez cukru i mleka, czysta woda – w sumie dziennie spożywamy około 2-3 litrów napojów.

4. Produkty zakazane w diecie norweskiej

Jadłospis na diecie norweskiej zawiera również listę produktów, których nie można spożywać. Należą do nich: sól, śmietana, masło, olej.

Czytaj również: diety kilkudniowe - dieta warzywna, dieta zegarowa, dieta kapuściana

Warto wiedzieć

14-dniowa dieta norweska nie ma nic wspólnego z zupełnie innym sposobem odżywiania, nazywającym się jednak tak samo. Ta "druga" i bardzo zdrowa dieta norweska zawiera w swoim menu potrawy, które rzeczywiście Norwegowie zazwyczaj spożywają: ryby, owoce, warzywa, skorupiaki, orzechy, produkty pełnoziarniste. Ma ona stanowić alternatywę wobec diety śródziemnomorskiej dla osób, które mieszkają w państwach o chłodniejszym klimacie i nie mają dostępu do niektórych niezbędnych do jej przestrzegania świeżych produktów. Warto dodać, że "druga" dieta norweska została opracowana we współpracy z kucharzami pracującymi w słynnej kopenhaskiej restauracji Noma, wyróżnionej dwiema gwiazdkami Michelin i uznanej w 2014 roku przez pismo "Restaurant" najlepszą restauracją świata.

Dieta norweska: efekty

Według autorów diety norweskiej, osoby jej przestrzegające mogą schudnąć w trakcie tych 2 tygodni nawet do 10 kg. Ci, którzy stosowali ten sposób odżywiania i nie złamali żadnej z zasad, potwierdzają, że udało im się zgubić nawet 10-14 kg. Warto jednak pamiętać, że na diecie norweskiej nie ubywa nam tkanki tłuszczowej, a masy mięśniowej i wody. Co więcej, dieta norweska nie jest zbilansowana, powoduje więc niedobory witamin i składników mineralnych. Dieta norweska opiera się na jajkach, może więc również podwyższać poziom cholesterolu we krwi.

Autorzy diety norweskiej zalecają rezygnację z aktywności fizycznej w trakcie jej przestrzegania – jest zbyt wycieńczająca dla organizmu i nie należy go dodatkowo obciążać.

Dieta norweska: skutki uboczne

Dieta norweska może powodować szereg skutków ubocznych:

  • omdlenia;
  • odwodnienie;
  • problemy z cerą, paznokciami, włosami;
  • drażliwość, większą nerwowość wynikającą z konieczności stosowania tak monotonnej diety;
  • efekt jo-jo – pojawia się bardzo często w przypadku diet niskokalorycznych; tego rodzaju diety powodują zbyt szybką utratę wagi w krótkim czasie, a następnie równie szybki powrót do starych nawyków żywieniowych - monotonną i rygorystyczną dietę traktujemy bowiem jako zło konieczne, a po jej zakończeniu chcemy sobie te cierpienia "wynagrodzić" ulubionymi słodkościami czy wysokokalorycznymi potrawami.
To ci się przyda

Dieta norweska a metabolizm

Zwolennicy diety norweskiej twierdzą, że ma ona przyspieszać metabolizm. W rzeczywistości jest jednak inaczej – dieta uboga w kalorie wywołuje skutek odwrotny – spowalnia proces spalania materii. Ograniczenia kaloryczne powodują, że organizm zaczyna zachowywać się jak w okresie głodu – spowalnia się tempo procesów życiowych, a więc i ilość zużywanej energii. Nie doprowadzimy więc do przyspieszenia metabolizmu, spożywając mniejszą liczbę kalorii niż wskazywałaby na to nasza podstawowa przemiana materii – (PPM, a z ang. BMR – basal metabolic rate). BMR w przypadku każdej osoby należy obliczać indywidualnie, przyjmuje się jednak, że u kobiet pomiędzy 19. a 50. rokiem życia dzienne zapotrzebowanie kaloryczne wynosi 2200 kcal, a u mężczyzn w tym samym wieku – 2900 kcal. Tymczasem będąc na diecie niskokalorycznej, do których należy również dieta norweska, spożywamy dziennie zaledwie 800-1500 kcal.

Dieta norweska: jadłospis

Jadłospis na diecie norweskiej jest rozpisany na 7 dni – w drugim tygodniu spożywamy te same produkty, co w konkretne dni tygodnia poprzedzającego. Zazwyczaj na pierwsze i drugie śniadanie spożywamy 1-2 jajka – nigdy surowe, zawsze gotowane na miękko lub twardo (wyjątkiem jest dzień pierwszy, kiedy możemy ich zjeść 3) i grejpfruta, a na obiad gotowane mięso lub rybę.

Dzień I

I śniadanie: 3 gotowane jajkaII śniadanie: 3 gotowane jajka, 1 grejpfrut, słaba kawa lub herbataObiad: surówka warzywna bez sosów i oleju, 3 jajka, 1 kromka chleba, słaba kawa lub herbata

Dzień II

I śniadanie: 1-2 gotowane jajkaII śniadanie: 1-2 gotowane jajka, grejpfrut, słaba kawa lub herbataObiad: gotowana wołowina, seler naciowy, pomidor, ogórki, słaba kawa lub herbata

Dzień III

I śniadanie: 1-2 gotowane jajka, słaba kawa lub herbataII śniadanie: 1-2 gotowane jajka, gotowany szpinak z łyżką jogurtuObiad: 2 kotlety (jagnięce lub z kurczaka), seler naciowy, ogórki, pomidor, słaba kawa lub herbata

Dzień IV

I śniadanie: 1-2 gotowane jajka, słaba kawa lub herbataII śniadanie: seler naciowy, ogórki, pomidor, grejpfrut, słaba kawa lub herbataObiad: 1-2 gotowane jajka, gotowany szpinak, biały ser, kromka chleba

Dzień V

I śniadanie: 1-2 gotowane jajka, słaba kawa lub herbataII śniadanie: 1-2 gotowane jajka, szpinak, słaba kawa lub herbataObiad: ryba, surówka warzywna, kromka chleba, słaba kawa lub herbata

Dzień VI

I śniadanie: 1-2 gotowane jajka, słaba kawa lub herbataII śniadanie: sałatka owocowa, słaba kawa lub herbataObiad: gotowana wołowina, pomidor, seler naciowy, ogórki kiszone, słaba kawa lub herbata

Dzień VII

I śniadanie: 1-2 gotowane jajka, słaba kawa lub herbataII śniadanie: plaster zimnego mięsa z kurczaka lub z indyka, pomidor, grejpfrutObiad: zupa jarzynowa, pomidor, seler naciowy, gotowana kapusta, słaba kawa lub herbata

Źródła:

1. Dostęp do badania na stronie: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10805507