Częściowy brak włosiennic w jelitach. Gdzie szukać pomocy? [Porada eksperta]

2017-03-10 16:14

Mój syn ma 22 lata, jest szczupły, wręcz chudy, ma kłopoty związane z laktozą, nie ma częściowo włosiennic w jelitach, które są odpowiedzialne za tycie i przyswajanie pokarmu. Ciężko pracuje, do tego trenuje, co zje, to wydala. Jest zdrowy, ale chudy. Rozkładam ręce, czytam tylko o dietach i robię doświadczenia, ale nie ma efektów i to wszystkich zniechęca. Do jakiego lekarza mam pokierować już dorosłego syna? Czy istnieje jakaś dieta, która chociaż trochę pomoże mu przytyć?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Najlepiej byłoby wysłać syna do lekarza pierwszego kontaktu, aby wykonał podstawowe badania: morfologia krwi, poziom cukru, lipidogram, poziom elektrolitów, witamina D, kał na pasożyty i krew utajoną. Jeśli syn ma chore jelita, będzie to widoczne w wynikach badań. Kolejny krok to wizyta u gastroenterologa i leczenie jelit z odpowiednią dla nich dietą. Lekarz, a właściwie specjalistyczne badania pokażą, jakie pokarmy powodują chorobę jelit. Po ich wycofaniu z diety, nastąpi szybka poprawa i przyrost masy ciała. Póki co powinno się wykluczyć z diety laktozę, jeśli po niej syn ma problemy jelitowe. Niestety znajduje się ona w odżywkach dla sportowców. Jeśli więc syn je spożywa, można próbować innych z wołowiny czy ryżu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE