Dieta dla początkującego sportowca [Porada eksperta]

2014-02-17 14:36

Mam 37 lat. Niedawno zacząłem biegać, do tego chodzę na basen i siłownię (ćwiczenia obwodowe i aeroby). Kompletnie nie wiem, jak się prawidłowo odżywiać przy takiej aktywności. Biegam rano (6:00), siłownia trzy razy w tygodniu (7:00 rano), basen raz w tygodniu, zawsze w sobotę, też rano. Proszę o poradę.  

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Witaj Jakubie!

Aby ustalić zapotrzebowanie na składniki odżywcze i energię, trzeba cię zważyć, a najlepiej określić skład ciała i ilość mięśni. Wiedząc jakiej jesteś budowy i czy tkanki tłuszczowej nie jest za wiele, można zaprojektować sposób żywienia. Ważny jest też twój cel sportowy. Jeśli głównym celem jest bieganie, wtedy siłownia powinna funkcjonalnie pomagać ci w bieganiu (czyli nie siła i rozwój mięśni, ale wzmacnianie tych elementów budowy, które powodują, że biegasz zgarbiony, czy krótkim krokiem, masz słabą pracę ramion ect), wtedy kalorycznie inaczej to wygląda.

Jeśli jest to twój pierwszy, po długim czasie "zryw sportowy" obowiązkowo należy zrobić badania krwi i EKG, może próby wysiłkowe, aby ocenić strefy wysiłkowe. Ale zależy to od tego, czy chcesz przebiec maraton, czy schudnąć. Jak sam widzisz, nie jest to proste. Zapraszam do gabinetu.

Pozdrawiam

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta