Jak pomału przytyć po diecie? [Porada eksperta]

2010-09-17 17:59

Od pół roku jestem na diecie. Schudłam ponad 30 kg. Nie wiem jak mam wprowadzać produkty, aby uniknąć efektu jojo. Nie chcę stracić tego, co osiągnęłam. Proszę o porady!

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Na początek koniecznie zacznij od przebadania organizmu. Badania pokażą, czy nie masz niedoborów żelaza, białek i czy poziom cukru jest w normie. Jeśli wszystko jest w porządku, to zacznij od wprowadzania do jadłospisu ok. 300 kcal codziennie w postaci różnych produktów i obserwuj wagę.

Istotne są zmiany na wadze po ok. tygodniu, a nie codzienne. Codzienne ważenie jest bez sensu, bo pokazuje zmiany nawodnienia organizmu a nie poziom masy ciała.

Dodatkowo zaaplikuj sobie codziennie 20 minut dosyć intensywnych zajęć ruchowych . Może być to, np. tak popularne ostatnio bieganie. Liczbę kalorii zwiększaj powoli aż do 2000 kcal. Ta wartość, precyzyjnie powinna być określona przez dietetyka, gdyż sama nie jesteś w stanie tego ustalić (ani tym bardziej ja na odległość). Stąd jeszcze jedna moja rada, abyś koniecznie odwiedziła dietetyka i precyzyjnie ustaliła docelową ilość potrzebnych ci kalorii. Dzięki jego poradzie poznasz także dobre dla ciebie sposoby uniknięcia przyrostu masy ciała.

Dieta na przyszłość musi mieć określone ilości białka, ustalone specjalnie dla twojego organizmu. Prawdopodobnie bardzo obniżyłaś tempo metabolizmu dietą odchudzającą, która sobie zaaplikowałaś. Teraz należy to zmienić i tu konieczna jest interwencja dietetyka!

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE