Jak poradzić sobie z nadpotliwością? [Porada eksperta]

2016-07-04 8:55

Jak mogę pomóc mojemu bratu, który po usunięciu prostaty poci się niemiłosiernie? Wszystkie badania są dobre (krzywa cukru, tarczyca). Co jest tylko możliwe, lekarz przepisuje i nic, ten typ tak ma. Ma podwyższone ciśnienie, które leczy, cholesterol bardzo się zmniejszył, dodatkowo przyjmuje witaminy D3 i K2. Co możemy zrobić? Jest to dla niego bardzo uciążliwe, chodzi w mokrej koszuli, to też nie wygląda estetycznie.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Nadmierna potliwość dotyczy około 1% populacji. Powstaje w wyniku nadaktywności gruczołów potowych. Przyczyn może być wiele: stres, wysiłek fizyczny, sposób żywienia, choroby (które zostały u twojego brata wykluczone przez lekarza).

Można spróbować ziół i w przypadku nadpotliwości medycyna ludowa zaleca napary z szałwii, można też (jeśli nie ma przeciwwskazań lekarskich) zastosować toksynę botulinową. Jej działanie polega na blokowaniu czynności gruczołów potowych poprzez zahamowanie przewodnictwa nerwowego. Następstwem tego jest znaczące ograniczenie nadpotliwości w obrębie danego obszaru poddanego zabiegowi. Efekty działania toksyny botulinowej są dosyć krótkie. Mniej więcej po upływie 6-12 miesięcy konieczne jest powtórzenie zabiegu. Ponadto, metoda ta sprawdza się jedynie w przypadku miejscowej nadpotliwości. Za pomocą botoksu nie można leczyć uogólnionej hiperhydrozy (nadpotliwość), która dotyka całego ciała.

O innych sposobach leczenia przeczytasz na www.poradnikzdrowie.pl/uroda/zabiegi-profesjonalne/zabiegi-ktore-pomagaja-usunac-nadmierna-potliwosc_39143.html. Wszystkie wymagają konsultacji lekarza za względu na chorobą, która brat przeszedł.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE