Karmienie malucha [Porada eksperta]

2013-03-17 10:49

Mój synek urodził się 12.12.2007 r. Prawie od samego początku musimy go dokarmiać. To co dostaje odemnie podczas karmienia piersią mu nie wystarcza. Podajemy mu NAN1 ale i tak musimy go karmic co 1,5 - 2 godz. Biedactwo płacze, bo jest głodne. Co można mu podać? Może zmienić mleko na bardziej kaloryczne? Nie znam się na mieszankach, które są na rynku, które by Pani poleciła? Lekarz pediatra wie o dokarmianiu i nie ma żadnych uwag. Kiedy można zacząc podawać inne pokarmy, mam na wyśli kleik czy kaszkę?

Porada żywieniowca
Autor: Getty Images

Jeśli dobrze liczę dziś Pani synek ma troszkę ponad 2 miesiące. Tak mały niemowlak nie jest jeszcze dojrzały, aby jeść coś innego niż mleko. Najlepsze jest mleko mamy, a gdy mamie pokarmu brakuje podaje się wtedy mleko modyfikowane. W tym wieku zaleca się podawanie tak zwanych mlek początkowych (z numerem 1). Takie mleko jest dostosowane swoim składem do potrzeb i możliwości najmłodszych niemowląt. Obecne na naszym rynku markowe produkty są sprawdzone i bezpieczne. Jeśli Pani zaczęła od mleka Nan 1 proszę kontynuować jego podawanie. Nie jest zbyt korzystne zmienianie produktów co chwilę. Kaszki i kleiki bezglutenowe (np. ryżowe i kukurydziane) wprowadza się do diety dopiero po ukończeniu przez dziecko 4 miesięcy. Dzieci w tym wieku zwykle są głodne co ok. 2 godziny i należy je przystawiać do piersi na żądanie nawet częściej, jeśli dziecko tego potrzebuje. Warto zwrócić uwagę czy płacz nie jest związany z kolką. Być może to jest przyczyna czestego płaczu Pani synka. Jesli dziecko cierpi na kolkę wymaga to zmiany Pani diety a także zmiany mleka. Proszę skonsultować się w tej sprawie z lekarzem.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iwonna Niegowska

Absolwentka Wydziału Żywienia Człowieka warszawskiej SGGW. Członek Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych i Europejskiej Grupy Żywieniowców Unilever Health Institute w Holandii. Od ponad 3 lat pracuje dla firmy Unilever, gdzie jest odpowiedzialna za aspekt żywieniowy między innymi produktów marki Knorr oraz wsparcie dla programu "Jem kolorowo".