Nie mogę przytyć przy diecie białkowej i częstych ćwiczeniach [Porada eksperta]

2016-02-29 14:57

Mierzę 169 cm, a moja waga to 44 kg. Zależy mi na diecie białkowej, by przytyć, ale przytyć zdrowo i "w mięśniach". Dodam, że ciągle ćwiczę.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Należałoby sprawdzić, czy twoja chudość (BMI ok. 15) nie jest manifestacją jakiejś choroby, np. układu dokrewnego, nietolerancji pokarmowej, czy wreszcie nie jest wywołana obecnością pasożytów w przewodzie pokarmowym. Jak będzie wiadomo, że nie, wtedy należy przystąpić do ułożenia diety dla ciebie.

Po pierwsze, musi być ona odpowiednio kaloryczna; po drugie, zawierać odpowiednią do wysiłku i jego rodzaju ilość węglowodanów i białka. Po ocenie typu twojej sylwetki i typu metabolizmu, może okazać się, że do budowy masy mięśniowej jednak potrzebujesz znacznie więcej węglowodanów, niż ci się wydaje. Aby zbudować masę mięśniową nie powinno się ćwiczyć "ciągle". Jeśli tak robisz, raczej spalasz mięśnie, zamiast je budować (co nie dotyczy tkanki tłuszczowej). Budowanie masy mięśniowej rozpocznij od zrobienia kompletu badań, a potem wizyta u dietetyka i dopiero na końcu siłownia i trening połączony z dietę.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta