Zapotrzebowanie kaloryczne a kalorczyność prac domowych [Porada eksperta]

2015-08-04 7:51

Chciałabym się dowiedzieć, czy prace domowe - takie jak sprzątanie, mycie garnków, prace w ogrodzie - można zaliczyć do aktywności fizycznej. Jest mi to potrzebne, ponieważ chciałabym sobie obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Prace domowe, prace w ogrodzie (czy w polu), zabawy z dziećmi są podstawowym elementem piramidy aktywności fizycznej. Są to wysiłki siłowo-wytrzymałościowe (tlenowo-beztlenowe). Nie można jednak wrzucić ich do jednego worka. Więcej kalorii zużyjesz podczas mycia okien, inną ilość podczas kopania ogródka, najmniej podczas prasowania czy zmywania naczyń. Na pewno do obliczeń przyda ci się https://wformie24.poradnikzdrowie.pl/odchudzanie/jak-schudnac/ile-kalorii-spalamy-podczas-roznych-czynnosci-tabela-spalania-kalorii-aa-aQ8d-S6ef-HvW4.html. Z kolei na poniższej stronie znajdziesz informacje o kaloryczności konkretnych domowych czynności (jest ich więcej) oraz sportów przy użyciu równoważnika metabolicznego MET, www.whyiexercise.com/metabolic-equivalent.html. Jest to nowszy sposób planowania aktywności fizycznej wspomagającej zdrowie czy kondycję.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE