Ćwiczenia ogólnorozwojowe w domu - przykłady ćwiczeń wzmacniających całe ciało

2020-03-30 12:22

Ćwiczenia ogólnorozwojowe proponowane przez trenerów Adę Jakimowicz i Marcina Markiewicza z łatwością zrobisz w domu. Ćwiczenia mają za zadanie pobudzić całe ciało do ruchu, zmniejszają bóle kręgosłupa, pomagają schudnąć i wzmacniają wszystkie mięśnie. Poznaj przykłady ćwiczeń ogólnorozwojowych z książki Adios Kilogramos wydawnictwa Zwierciadło. Wformie24.pl objęło patronat nad tą publikacją.

Ćwiczenia ogólnorozwojowe w domu - przykłady ćwiczeń wzmacniających całe ciało
Autor: Getty Images Ćwiczenia te z łatwością zrobisz w domu - nie wymagają bowiem specjalnego sprzętu.

Spis treści

  1. Ćwiczenie 1.
  2. Ćwiczenie 2.
  3. Ćwiczenie 3.
  4. Jak ćwiczyć?
  5. Ćwiczenie 4.
  6. Ćwiczenie 5.
  7. Chcesz schudnąć?
  8. Ćwiczenie 6.
  9. Ćwiczenie 7.
  10. Ćwiczenie 8.

Ćwiczenia ogólnorozwojowe przeznaczone są dla każdego, kto chce zachować zdrowie, kondycję i uniknąć bólów kręgosłupa. Nie wymagają dodatkowych przyrządów, więc bez problemu zrobisz je w domu. Ćwiczenia pobudzają do pracy wszystkie mięśnie ciała, zwiększają zakres ruchomości w stawach i poprawiają ogólną sprawność. Są znakomitym uzupełnieniem treningów kardio, przyspieszając w ten sposób spalanie tkanki tłuszczowej.

Poniższe ćwiczenia ogólnorozwojowe zostały opracowane przez dwójkę trenerów i fizjoterapeutów - Adę Jakimowicz i Marcina Markiewicza. Na co dzień specjalizują się oni m.in. w treningu medycznym i rehabilitacyjnym, więc możesz mieć pewność, że ćwiczenia są bezpieczne i skuteczne.

Ćwiczenie 1.

Zrób skłon i dotknij palcami przeciwległej stopy. Wyprostuj się i otwierając klatkę piersiową, wyciągnij rękę za siebie.

Ćwiczenie 2.

Połóż się twarzą do podłogi. Wyciągnij ręce przed siebie, unieś klatkę piersiową nad podłoże i uginając łokcie ściągaj dłonie do tyłu.

Czy sprzątanie mieszkania odchudza? | ESKA XD - Fit vlog #5

Ćwiczenie 3.

Zrób przysiad. Z wydechem wyprostuj się wspinając się na palce. Dla utrudnienia w dłoniach możesz trzymać hantle.

Zobacz też: Trening FBW (Full Body Workout) - plan dla początkujących i zaawansowanych

To ci się przyda

Jak ćwiczyć?

Proponowane ćwiczenia możesz wykonywać jedno po drugim w ramach treningu ogólnorozwojowego.

Zasady są następujące: każde ćwiczenie powtórz 12 razy (przy podziale na strony po 12 razy na każdą stronę). Trening wykonuj 3 razy w tygodniu, między poszczególnymi treningami zachowuj przynajmniej 1 dzień przerwy.

Pamiętaj o rozgrzewce przed treningiem i rozciągnięciu mięśni po skończonym wysiłku - to bardzo ważne! Jeśli nie rozciągniesz mięśni, pozostaną spięte i nie odczujesz ulgi w dolegliwościach bólowych. Możesz też bardziej odczuwać zakwasy.

Ćwiczenie 4.

Zrób deskę na wyprostowanych ramionach. Unieś jednocześnie prawą rękę i lewą nogę. Wytrzymaj 2-3 sekundy, opuść. Powtórz na drugą stronę.

Ćwiczenie 5.

Połóż się na brzuchu. Naprzemiennie podnoś prawą rękę i lewą nogę, i odwrotnie.

To ci się przyda

Chcesz schudnąć?

Oprócz ćwiczeń ogólnorozwojowych trenuj aeroby, czyli aktywności, które podnoszą tętno. Może to być stepper, orbitrek, rowerek stacjonarny, skakanka, pływanie, bieganie.

Trening kardio wykonuj pomiędzy dniami, w których robisz trening ogólnorozwojowy.

Ćwiczenie 6.

Połóż się na plecach, ugnij nogi w kolanach. Ramiona wyciągnij wzdłuż ciała lub skrzyżuj na klatce piersiowej. Z wydechem napnij pośladki i unieś miednicę do góry. Z wdechem opuść.

Ćwiczenie 7.

Stań prosto, wciągnij brzuch, wyprostuj plecy. Z wdechem zrób krok do przodu i ugnij oba kolana pod kątem prostym. Jednocześnie wyciągnij ręce do góry. Z wydechem powróć do pozycji startowej.

Ćwiczenie 8.

Zrób plank. Unieś wyprostowane ramię do przodu. Wykonaj ręką okrężny ruch w tył i po czym wróć do pozycji początkowej bez uginania ręki w stawie łokciowym.

Więcej zestawów ćwiczeń, a także program dietetyczny na 90 dni znajdziesz w książce "Adios Kilogramos" wydawnictwa Zwierciadło. Poradnik zawiera przepisy dietetyczki Katarzyny Błażejewskiej-Stuhr oraz kilka rodzajów treningów, które połączone razem pomogą ci szybko schudnąć.

K. Błażejewska Stuhr, M. Chorębała, Adios kilogramos, okładka
Autor: K. Błażejewska Stuhr, M. Chorębała, "Adios kilogramos", wyd. Zwierciadło