Ćwiczenia ogólnorozwojowe w domu - przykłady ćwiczeń wzmacniających całe ciało
Ćwiczenia ogólnorozwojowe proponowane przez trenerów Adę Jakimowicz i Marcina Markiewicza z łatwością zrobisz w domu. Ćwiczenia mają za zadanie pobudzić całe ciało do ruchu, zmniejszają bóle kręgosłupa, pomagają schudnąć i wzmacniają wszystkie mięśnie. Poznaj przykłady ćwiczeń ogólnorozwojowych z książki Adios Kilogramos wydawnictwa Zwierciadło. Wformie24.pl objęło patronat nad tą publikacją.
Spis treści
- Ćwiczenie 1.
- Ćwiczenie 2.
- Ćwiczenie 3.
- Jak ćwiczyć?
- Ćwiczenie 4.
- Ćwiczenie 5.
- Chcesz schudnąć?
- Ćwiczenie 6.
- Ćwiczenie 7.
- Ćwiczenie 8.
Ćwiczenia ogólnorozwojowe przeznaczone są dla każdego, kto chce zachować zdrowie, kondycję i uniknąć bólów kręgosłupa. Nie wymagają dodatkowych przyrządów, więc bez problemu zrobisz je w domu. Ćwiczenia pobudzają do pracy wszystkie mięśnie ciała, zwiększają zakres ruchomości w stawach i poprawiają ogólną sprawność. Są znakomitym uzupełnieniem treningów kardio, przyspieszając w ten sposób spalanie tkanki tłuszczowej.
Poniższe ćwiczenia ogólnorozwojowe zostały opracowane przez dwójkę trenerów i fizjoterapeutów - Adę Jakimowicz i Marcina Markiewicza. Na co dzień specjalizują się oni m.in. w treningu medycznym i rehabilitacyjnym, więc możesz mieć pewność, że ćwiczenia są bezpieczne i skuteczne.
Ćwiczenie 1.
Zrób skłon i dotknij palcami przeciwległej stopy. Wyprostuj się i otwierając klatkę piersiową, wyciągnij rękę za siebie.
Ćwiczenie 2.
Połóż się twarzą do podłogi. Wyciągnij ręce przed siebie, unieś klatkę piersiową nad podłoże i uginając łokcie ściągaj dłonie do tyłu.
Ćwiczenie 3.
Zrób przysiad. Z wydechem wyprostuj się wspinając się na palce. Dla utrudnienia w dłoniach możesz trzymać hantle.
Zobacz też: Trening FBW (Full Body Workout) - plan dla początkujących i zaawansowanych
Jak ćwiczyć?
Proponowane ćwiczenia możesz wykonywać jedno po drugim w ramach treningu ogólnorozwojowego.
Zasady są następujące: każde ćwiczenie powtórz 12 razy (przy podziale na strony po 12 razy na każdą stronę). Trening wykonuj 3 razy w tygodniu, między poszczególnymi treningami zachowuj przynajmniej 1 dzień przerwy.
Pamiętaj o rozgrzewce przed treningiem i rozciągnięciu mięśni po skończonym wysiłku - to bardzo ważne! Jeśli nie rozciągniesz mięśni, pozostaną spięte i nie odczujesz ulgi w dolegliwościach bólowych. Możesz też bardziej odczuwać zakwasy.
Ćwiczenie 4.
Zrób deskę na wyprostowanych ramionach. Unieś jednocześnie prawą rękę i lewą nogę. Wytrzymaj 2-3 sekundy, opuść. Powtórz na drugą stronę.
Ćwiczenie 5.
Połóż się na brzuchu. Naprzemiennie podnoś prawą rękę i lewą nogę, i odwrotnie.
Ćwiczenie 6.
Połóż się na plecach, ugnij nogi w kolanach. Ramiona wyciągnij wzdłuż ciała lub skrzyżuj na klatce piersiowej. Z wydechem napnij pośladki i unieś miednicę do góry. Z wdechem opuść.
Ćwiczenie 7.
Stań prosto, wciągnij brzuch, wyprostuj plecy. Z wdechem zrób krok do przodu i ugnij oba kolana pod kątem prostym. Jednocześnie wyciągnij ręce do góry. Z wydechem powróć do pozycji startowej.
Ćwiczenie 8.
Zrób plank. Unieś wyprostowane ramię do przodu. Wykonaj ręką okrężny ruch w tył i po czym wróć do pozycji początkowej bez uginania ręki w stawie łokciowym.
Więcej zestawów ćwiczeń, a także program dietetyczny na 90 dni znajdziesz w książce "Adios Kilogramos" wydawnictwa Zwierciadło. Poradnik zawiera przepisy dietetyczki Katarzyny Błażejewskiej-Stuhr oraz kilka rodzajów treningów, które połączone razem pomogą ci szybko schudnąć.