Ćwiczenia w ciąży

Wykonywanie ćwiczeń w ciąży pomaga zadbać o zdrowie i odporność na co dzień, a także wzmacnia mięśnie posturalne i głębokie. To ważne dla przyszłej mamy, ponieważ w ten sposób łatwiej będzie jej znieść dodatkowe obciążenie organizmu. Ćwiczenia w ciąży zawsze powinny być wykonywane po uprzedniej konsultacji z lekarzem prowadzącym, a w miarę potrzeb również pod nadzorem trenera personalnego. Dzięki temu treningi będą jednocześnie efektywne, i w pełni bezpieczne dla zdrowia …

Fizjoterapia uroginekologiczna to nie tylko leczenie już nabytych schorzeń, ale także profilaktyka zapobiegająca problemom w przyszłości. Ze względu na uwarunkowania biologiczne panie są szczególnie narażone na problemy z obszarem okołomiednicznym. Dlatego badanie mięśni dna miednicy i układu moczowo-płciowego powinna odbyć każda kobieta, niezależnie od wieku. Sprawdź, czy powinnaś zgłosić się na fizjoterapię uroginekologiczną.
Jednym z czynników, które mogą ułatwić zajście w ciążę są ćwiczenia fizyczne. Regularna aktywność przed planowaną ciążą wzmacnia i poprawia ogólną kondycję organizmu obojga rodziców, dzięki czemu ich układ rozrodczy pracuje prawidłowo. Dla kobiet polecane są zwłaszcza ćwiczenia mięśni Kegla, które ułatwiają zapłodnienie oraz odpowiadają za szybki przebieg porodu. Poznaj przykłady ćwiczeń, które ty i twój partner możecie wykonywać przed ciążą.
Ćwiczenia w ciąży wcale nie szkodzą, wprost przeciwnie - mogą tylko pomóc w przygotowaniach do porodu. Przed ciążą byłaś aktywna a teraz myślisz, że ćwiczenia nie są dla ciężarnych? Zalety ćwiczeń w ciąży przekonają do wysiłku każdą przyszłą mamę, która chce zachować zdrowe ciało i dobre samopoczucie. Zobacz wideo i sprawdź, które zajęcia grupowe są stworzone specjalnie dla ciebie.
Trening w II trymestrze ciąży powinien skupiać się na wzmocnieniu mięśni dna miednicy, których kondycja w największym stopniu wpływa na przebieg porodu. Przyszła mama powinna nauczyć się też, jak właściwie oddychać i stabilizować miednicę, aby uniknąć bólów kręgosłupa. Zobacz bezpieczne ćwiczenia w II trymestrze ciąży, które opracowała położna i trenerka Izabela Dembińska.
Narzekasz na bóle kręgosłupa? W ciąży ta dolegliwość dotyka wiele kobiet. Są jednak sposoby na poradzenie sobie z bólem pleców. Wzmocnij mięśnie pleców przy pomocy ćwiczeń z piłką, a nie będziesz cierpieć na bóle kręgosłupa w ciąży.
Ciąża to czas, w którym kobieta powinna szczególnie dbać o siebie, nie rezygnując przy tym z aktywności fizycznej. Nordic walking to bezpieczna, łatwa i bardzo przyjemna forma ruchu. Świetna dla kobiet w ciąży. Nordic walking pozwoli przyszłej mamie zachować dobrą kondycję, odciąży kręgosłup i rozluźni mięśnie pleców.
Joga w ciąży może być uprawiana nie tylko przez kobiety, które już wcześniej ją praktykowały, ale i nowicjuszki w tej dziedzinie. Ćwiczenia jogi przynoszą przyszłym mamom wiele korzyści: pozwalają wyćwiczyć oddech, zrelaksować się, rozciągnąć mięśnie i odpowiednio przygotować do porodu. Przeczytaj, jakie korzyści przynosi joga w ciąży, które asany (pozycje) warto wykonywać oraz jakie są przeciwwskazania do jej praktykowania w tym szczególnym czasie.
Trening siłowy w ciąży na pierwszy rzut oka może wydawać się czymś niewskazanym. Jednak gdy ciąża przebiega prawidłowo, a przyszła mama ma doświadczenie w ćwiczeniach z obciążeniem, taki trening może dać bardzo wiele korzyści. Trzeba jednocześnie pamiętać, że istnieją do niego przeciwwskazania, a każdą tego typu aktywność należy konsultować z lekarzem. Zobacz, jakie ćwiczenia siłowe możesz bezpiecznie wykonywać w ciąży.
Ćwiczenia pilates dla kobiet w ciąży koncentrują się na wzmacnianiu mięśni odgrywających kluczową rolę podczas porodu – przede wszystkim mięśni dna miednicy oraz głębokich brzucha. Ich regularne wykonywanie przynosi ulgę w bólach pleców oraz rozluźnia spięte mięśnie przykręgosłupowe. Zobacz wideo, na którym instruktorka pilatesu Monika Cywińska pokazuje bezpieczne ćwiczenia dla kobiet w I, II i III trymestrze ciąży.
Trening w III trymestrze ciąży służy nie tylko przygotowaniu ciała porodu, ale także rozluźnieniu mięśni dna miednicy. Ćwiczenia na tym etapie ciąży wykonuje się na piłce gimnastycznej, ponieważ taka pozycja odciąża układ rodny i lepiej służy relaksacji. Obejrzyj wideo, na którym położna i instruktorka Izabela Dembicka pokazuje trening dla kobiet w III trymestrze ciąży.
Zastanawiasz się, czy taniec w ciąży nie zaszkodzi twojemu dziecku? Wręcz przeciwnie, taniec, np. taniec brzucha, to wymarzona forma ruchu zwłaszcza dla kobiet w ciąży. Jest bezpiecznym sposobem na wzmocnienie mięśni brzucha, a także zmniejsza ból pleców, opuchliznę nadgarstków, wzmacnia miednicę. Poznaj zalety tańca brzucha w ciąży.
Aqua aerobik to najlepsza forma aktywności dla kobiet w ciąży. Ćwiczenia w wodzie łagodzą dolegliwości bólowe ze strony stawów, kręgosłupa, zapobiegają żylakom i obrzękom. Pomagają też w zachowaniu odpowiedniej wagi, zwalczają cellulit i przygotowują ciało do porodu. Sprawdź, jakie zalety ma aqua aerobik w ciąży i na co zwrócić uwagę wybierając się na takie zajęcia.

Ciało przyszłej mamy stopniowo zmienia się w okresie ciąży. Czynności, które wcześniej nie powodowały żadnych problemów mogą wydawać się męczące, a myśl o wysiłku fizycznym wywołuje niechęć. Utrzymanie regularności ćwiczeń w ciąży ma jednak zbawienny wpływ na organizm. Kobiety chętnie wybierają takie dyscypliny jak joga, nordic walking, pilates, czy aqua aerobik. Dużą popularnością cieszą się też zajęcia wzmacniające mięśnie pleców lub brzucha. Wcześniejszej rozmowy z lekarzem z pewnością wymagają takiej aktywności jak bieganie lub podnoszenie ciężarów, które mogą podnosić ciśnienie w jamie brzusznej i dodatkowo obciążać kręgosłup.

Aktywność fizyczna w ciąży pozwala wzmocnić mięśnie i poprawić kondycję. Każda mama przez 9 miesięcy musi radzić sobie z powiększonym brzuchem, który utrudnia wiele codziennych czynności. Mocne plecy, brzuch, pośladki i nogi z pewnością się przydadzą! To także sprawdzony sposób na zmniejszenie ryzyka rozstępów, które mogą pojawiać się nie tylko na brzuchu, ale również na udach czy pośladkach. Ruch sprawia, że organizm jest lepiej dotleniony, a przez to skóra staje się bardziej elastyczna, a nogi i ręce mniej puchną.

Przedstawiciele medycyny są zgodni także co do tego, że ćwiczenia w ciąży regulują czas jej trwania. Kobiety, które są aktywne znacznie rzadziej rodzą przedwcześnie lub z opóźnieniem.

Przeciwwskazaniem do aktywności fizycznej może być ciąża zagrożona. W tym przypadku bezwzględnie należy skonsultować treningi z lekarzem, aby nie powodować niepotrzebnego niebezpieczeństwa dla przyszłej mamy lub malucha.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza