Najefektywniejsze ćwiczenia na triceps - z hantlami i bez sprzętu
Aby ćwiczenia na triceps były efektywne i sprzyjały budowie masy, powinny angażować do pracy wszystkie trzy głowy mięśnia trójgłowego. Dlatego warto w swoim treningu uwzględnić różne rodzaje ćwiczeń na triceps: z hantlami, bez sprzętu, z linkami wyciągu górnego. Poznaj najefektywniejsze ćwiczenia na triceps, które wykonasz w domu lub na siłowni oraz wypróbuj przykładowy plan treningowy ułożony przez trenera personalnego i boksera Tomasza Piotrowskiego.
Spis treści
- Budowa anatomiczna tricepsa
- Ćwiczenia na triceps z hantlami
- Ćwiczenia na triceps na siłowni
- Ćwiczenia na triceps bez sprzętu
- Powody, dla których triceps nie rośnie
- Plan treningowy na triceps
Ćwiczenia na triceps powinny stanowić punkt obowiązkowy planu treningowego na siłę i masę, ponieważ triceps to najsilniejszy mięsień ramienia. Niestety osoby rozpoczynające treningi częściej trenują mięsień dwugłowy ze względu na panujące przeświadczenie, że duży biceps stanowi o dobrze zbudowanej sylwetce.
Prawda jest jednak taka, że zdecydowanie większym mięśniem jest trójgłowy ramienia. Stanowi także bardzo ważne ogniwo w arsenale pięściarzy, ponieważ to od niego, a nie bicepsa, zależy w pewnym stopniu siła oraz szybkość uderzenia.
W tym artykule skoncentrujemy się na tym, jak jest zbudowany triceps oraz w jaki sposób go efektywnie trenować, aby był silny i wyraźnie widoczny.
Budowa anatomiczna tricepsa
Mięsień trójgłowy ramienia zajmuje całą tylną powierzchnię ramienia. Jego przyczep początkowy składa się z trzech głów. Głowy bocznej, długiej oraz przyśrodkowej. Początek głowy długiej ukryty jest pod mięśniem naramiennym. Jej podstawową funkcją jest prostowanie stawu łokciowego. Stanowi ona jeden z najsilniejszych mięśni tyłozginających ramie. Najskuteczniejszym sposobem na jej pełną aktywację są ćwiczenia z ramionami trzymanymi nad głową.
Głowa boczna przyczepiona jest do powierzchni tylnej kości ramiennej powyżej bruzdy nerwu promieniowego. Z kolei głowa przyśrodkowa poniżej tejże bruzdy. Jest ona także położona najgłębiej i nie widać jej gołym okiem. Wszystkie trzy głowy łączą się natomiast w jedno ścięgno przyczepione do wyrostka łokciowego.
Efektywny trening tricepsów będzie wykonany jedynie jeśli odpowiednio mocno zaangażujemy wszystkie trzy głowy. W tym celu należy wykonywać ćwiczenia z ramionami nad głową, przed ciałem oraz za ciałem.
Sprawdź: Przykładowy jadłospis na masę mięśniową
Ćwiczenia na triceps z hantlami
Ćwiczenia, które przynoszą najlepsze efekty, można wykonywać z hantlami lub z własnym ciężarem ciała.
- Wyciskanie francuskie
Pierwszym i najbardziej popularnym ćwiczeniem na tricepsy jest tak zwane wyciskanie francuskie, które można wykonywać w leżeniu lub z ramionami nad głową.
W pierwszej wersji kładziemy się na ławce płaskiej. Chwytamy sztangę z odpowiednim dla nas ciężarem na szerokość barków lub nieco węziej. Ustawiamy się w taki sposób aby ręce ułożone były idealnie prostopadle do podłoża. Ściągamy łopatki i napinamy mięśnie brzucha, które odpowiedzialne są za stabilizację ciała podczas ćwiczenia. Bardzo ważne jest to, abyśmy trzymali prosto nadgarstki. Powinny one być przedłużeniem przedramienia. W taki sposób unikniemy nie potrzebnych urazów. Ruch wykonujemy jedynie w stawie łokciowym poprzez ugięcie go i prowadzenie sztangi w dół do momentu aż znajdzie się ona tuż nad naszym czołem. Następnie ponownie prostujemy łokcie wracając do pozycji wyjściowej. Bardzo istotne jest to, aby dobrać ciężar, który pozwoli wykonać to ćwiczenie poprawnie technicznie. Nie należy w trakcie ruchu rozszerzać łokci.
Wyciskanie francuskie z nad głowy możemy wykonywać stojąc bądź siedząc. W tym wypadku możemy wykorzystać albo sztangę albo hantelkę. Kiedy wykorzystujemy chwyt młotkowy, aktywujemy obie głowy krótkie tricepsa: zarówno przyśrodkową, jak i boczną. Ruch następuje również wyłącznie w stawie łokciowym, a nasza uwaga powinna być skoncentrowana na tym, aby łokcie nie rozchylały się na zewnątrz.
Czytaj też:
Wyciskanie żołnierskie - technika, warianty i efekty ćwiczenia
Martwy ciąg - prawidłowa technika i zalety ćwiczenia
- Prostowanie ramienia do tyłu w opadzie tułowia
Kolejnym bardzo popularnym ćwiczeniem na triceps z hantlami jest prostowanie ramienia do tyłu w opadzie tułowia. Naszym zadaniem jest ustawić się w taki sam sposób, jak do wiosłowania jednorącz hantlą. Możemy wykorzystać do tego ławkę płaską i oprzeć się na niej kolanem oraz dłonią. Drugą rękę trzymamy przy samym ciele. Ściągamy łopatki i maksymalnie napinamy wszystkie mięśnie stabilizujące. Ciężarek trzymamy chwytem młotkowym, a ruch wykonujemy jedynie w stawie łokciowym, od zgięcia pod kątem 90 stopni do pełnego wyprostu, ale nie przeprostu.
Ćwiczenia na triceps na siłowni
Bardzo często do treningu mięśnia trójgłowego ramienia wykorzystuje się także linki wyciągu górnego. Tutaj możemy wykonywać kilka ćwiczeń. Między innymi prostowanie ramion nachwytem, podchwytem oraz z linką trzymaną młotkowo. My skoncentrujemy się na wersji prostowania ramion nachwytem.
Jest to bardzo proste ćwiczenie, ponieważ stajemy przed wyciągiem w lekkim pochyleniu - tak, aby łokcie przylegały do ciała, lecz żebyśmy mieli miejsce na ich pełne wyprostowanie. Trzymając drążek oburącz powoli prostujemy staw łokciowy, a następnie powoli ponownie go zginamy. Ważne jest, aby nie rozpoczynać ruchu z barków, co stanowi najczęstszy błąd. Nadgarstki również i w tym przypadku powinny być nieruchomym przedłużeniem przedramienia.
Ćwiczenia na triceps bez sprzętu
Triceps można z powodzeniem wzmocnić i uwydatnić bez dodatkowego obciążenia. Przykładem efektywnego ćwiczenia na mięśnie trójgłowe jest pompka tyłem, czyli pompka tricepsowa. Można ją wykonywać w domu, np. korzystając z krawędzi krzesła.
Zobacz też:
Jak robić prawidłowe pompki na klatkę piersiową i biceps?
Jakie są wizualne efekty robienia pompek?
Ostatnim z najpopularniejszych ćwiczeń na mięśnie trójgłowe, a zarazem tych bardziej efektywnych, są pompki szwedzkie zwane także dipami lub pompkami na poręczach. Ćwiczenie to angażuje cały mięsień trójgłowy ramienia, przednią część mięśnia naramiennego oraz bardzo mocno dolną część klatki piersiowej. Ruch wykonujemy zachowując wąskie ustawienie łokci starając się jak najmniej pochylać w przód.
Powody, dla których triceps nie rośnie
Pierwszym i najważniejszym powodem, dla którego trening mięśni trójgłowych ramienia jest nie efektywny, to nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń. Technika odgrywa bardzo ważną rolę podczas treningu mniejszych grup mięśniowych. Każda zmiana płaszczyzny ruchu powodować będzie przeniesienie części pracy na inne mięśnie. Przez to tricepsy nie będą wystarczająco mocno angażowane i nie rozwiną się.
Kolejną kwestię będzie stanowić zbyt ambitne podejście do treningu i wybór zbyt dużego obciążenia. Warto pamiętać, że sam duży ciężar nie gwarantuje przyrostów, jeśli nie będzie to poparte techniką. Może za to w przypadku złego wykonania ruchu przyczynić się do złapania poważnej kontuzji.
Zdarza się, że triceps dostaje zbyt mały impuls w trakcie tygodnia. Z tego względu warto zwiększyć liczbę sesji treningowych, na których ćwiczymy ten mięsień, do dwóch tygodniowo.
Ponadto ćwiczeń na triceps nie powinno się zawsze wykonywać po treningu klatki czy barków. Gdy wykonujemy ćwiczenia na klatkę piersiową oraz barki, triceps stanowi mięsień pomocniczy, przez co męczy się i nie jest wstanie pracować w pełni efektywnie podczas ćwiczeń przeznaczonych stricte na tę partię.
Plan treningowy na triceps
Warto na początku posiłkować się gotowym planem treningowym, a z czasem, kiedy jednak poznamy lepiej własne ciało i nauczymy się odczytywać jego reakcje, polecam stworzyć swój plan.
Podobnie jak w przypadku każdego innego treningu, najpierw należy się rozgrzać. Wystarczy podstawowa rozgrzewka całego ciała plus dwie trzy serie rozgrzewkowe jakiegoś ćwiczenia na triceps, które mamy w planie na dany dzień.
Czytaj też: Rozgrzewka kulturystyczna - jak się rozgrzać przed treningiem siłowym?
Polecam, aby przeprowadzać dwie sesje treningowe w trakcie tygodnia. W pierwszej wykonujemy następujące ćwiczenia na triceps:
Ćwiczenie | Serie | Powtórzenia |
wyciskanie francuskie leżąc | 4 | 10-12 |
prostowanie ramion za pomocą drążka wyciągu górnego (nachwytem) | 4 | 10-12 |
pompki na poręczach | 4 | 8-10 |
W drugiej sesji, po minimum 48 godzinach przerwy, polecam wykonać ćwiczenia takie jak:
Ćwiczenie | Serie | Powtórzenia |
wyciskanie sztangi wąsko na ławce lekko dodatniej (15-30 stopni) | 4 | 10-12 |
wyciskanie francuskie znad głowy | 4 | 10-12 |
prostowanie ramienia w opadzie tułowia | 4 | 10-12 |
Taki plan treningowy można stosować przez okres 6-8 tygodni i następnie zmienić ćwiczenia, liczbę serii, powtórzeń lub obciążenie.
Najważniejsze jest jednak, aby opanować perfekcyjnie technikę ćwiczeń na triceps, która będzie stanowić najważniejszy element w rozwoju mięśni trójgłowych.
Czytaj też: Trening na masę - 3-dniowy plan i rady dla początkujących
Polecany artykuł: