Rozgrzewa i podkręca metabolizm. Spróbuj tej herbaty, a efekty murowane

2025-02-05 14:26

Herbata rozgrzewająca najczęściej kojarzy się z imbirem, cytryną i kilkoma goździkami. Jednak wielu z nas zapomniało już chyba o recepturze babć, które przygotowywały prosty napar nie tylko w czasie przeziębienia. Sekret tkwi w dodatku pieprzu.

Rozgrzewa i podkręca metabolizm. Spróbuj tej herbaty, a efekty murowane
Autor: Fot. Getty Images

Korzenne przyprawy dodawane do herbaty stały się modnym i popularnym połączeniem od jakiegoś czasu. Jednak osobiście nie pamiętam, żeby w latach 90. ktoś do szklanki z metalową osłonką wrzucał coś poza cytryną, czy łyżeczką miodu. Z biegiem lat jednak coraz bardziej otwieraliśmy się na nowe smaki, a nasze pokolenie chłonęło nowości niczym gąbka. Choć nie ma w tym nic złego, to czasem zdecydowanie warto wrócić do zwyczajów naszych babć.

Czy herbata jest zdrowa? Jakie właściwości lecznicze posiada herbata?

Co daje herbata z pieprzem? Sekrety babci Tereni

Kiedy byłam mała, widywałam babcię w kuchni, która do ciepłej herbaty dodawała szczyptę świeżo mielonego, czarnego pieprzu. Wlokąc się zmęczona do swojego łóżka, jakoś nie pomyślałam, żeby zapytać, czemu ona to właściwie robi. Może po prostu uznałam, że mi się przywidziało. Tak czy owak, to był pierwszy raz kiedy zauważyłam, jak w szklance babci ląduje czarny pieprz

Nadszedł czas, kiedy nie mieszkałam już z dziadkami, ale i tak bardzo często ich odwiedzałam i właśnie pewnego razu znowu babcia wsypywała przy mnie pieprz do herbaty. Pamiętam, że wróciło do mnie dawne wspomnienie i postanowiłam zapytać, dlaczego tak robi.

Babcia wyjaśniła, że to stara i sprawdzona metoda na niestrawność. Warunkiem było to, żeby domowa herbata była mocno ciepła, nigdy nie gorąca, bo w ten sposób można łatwo podrażnić nie tylko język czy podniebienie, ale i przełyk. 

Wytłumaczyła mi, że dawniej trudno było o różne leki, nawet najprostsze, a i pieprz był drogi. Kiedy jednak ktoś odczuwał dolegliwości żołądkowe, a o lekarza było trudno, sięgał po ciepłą szklankę wody z pieprzem, bo i o herbacie nie było co marzyć. 

Dziś nadal korzysta z tego rozwiązania, np. kiedy zje zbyt ciężkostrawny posiłek. Jak sama zaznacza, pieprz rozgrzewa żołądek i to pomaga a dlaczego tak jest, nie wie. W końcu dawniej medycyna ludowa opierała się głównie na obserwacji.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

Jak działa herbata z pieprzem?

Choć babcia nie wiedziała, jak działa dodanie pieprzu do herbaty, to dziś z racji szerokiego i łatwego dostępu do wiedzy możemy szybko rozwiązać tę zagadkę. Powodem, dla którego ta prosta przyprawa jest w stanie przyspieszyć trawienie, a to z kolei łagodzi dolegliwości po dużej uczcie, czy wspierać proces odchudzania.

Czarny pieprz zawiera kapsaicynę, to za jej przyczyną odczuwamy pikantny smak i kichamy kiedy dostanie się do nosa. To ona również podnosi temperaturę i pobudza krążenie, dlatego babcia mówiła, że pieprz rozgrzewa żołądek. Poza tym w tej pospolitej przyprawie obecna jest również piperyna, o antybakteryjnym i przeciwwirusowym działaniu. 

Jednym słowem herbata z pieprzem bez względu na to czy jest czarna, zielona, czy owocowa może działać przeciwzapalnie i napotnie. A zatem nie tylko będzie pomocna w czasie niestrawności, ale również jako wsparcie w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych.

Przygotowując domową herbatę z pieprzem, trzeba pamiętać, że nie dodajemy zbyt dużo tej przyprawy. Zgodnie z doświadczeniem babci, wystarczy szczypta na szklankę.

Należy jednak podkreślić, że nie każdy powinien pić tego rodzaju mieszankę. Przykładem są osoby z chorobą wrzodową żołądka, zapaleniem jelit, dwunastnicy czy ściany żołądka. Pieprz może zaostrzyć objawy.