Taki olej to samo zdrowie. Działa jak smar dla jelit, chroni przed rakiem, wzmacnia serce

2023-03-13 14:13

Ten olej to niezwykła moc kwasów omega-3 i omega-6. Dzięki nim działa zbawienne na skórę, włosy, ale także na cały organizm. Wspomaga pracę jelit, wspiera funkcjonowanie układu nerwowego, pozwala ukoić niepokój i stres. To także pogromca złego cholesterolu i nowotworów. W zanadrzu kryje jeszcze więcej wyjątkowych właściwości prozdrowotnych.

Olej w butelkach
Autor: Getty Images Taki olej to samo zdrowie. Działa jak smar dla jelit, chroni przed rakiem, wzmacnia serce

Uznawany jest za najzdrowszy olej świata

Mowa tu o oleju lnianym, który wytwarzany jest z małych i brązowych nasion lnu tłoczonych na zimno. To dzięki nim obfituje w liczne właściwości, które mają zbawienny wpływ na cały organizm. Zawiera m.in. kwasy omega-3, omega-6 (kwas linolenowy, linolowy i olejowy) oraz kwasy nasycone (mirystynowy, palmitynowy, stearynowy). Do tego można w jego składzie znaleźć wiele witamin (A, C, E i witaminy z grupy B), składniki mineralne (np. fosfor, magnez, wapń), cenne białka i fitosterole.

Ze względu na nieocenione bogactwo cennych składników odżywczych olej lniany warto włączyć do diety, ponieważ pozwala zachować nasz organizm w dobrej formie. Jeśli chcemy go spożywać, to wyłącznie na zimno oraz można dodawać do sałatek i kanapek. Nie wolno na nim smażyć, bo w wysokiej temperaturze traci swoje właściwości.

W formie 24: źródła kwasów omega-3

Niektóre właściwości oleju lnianego 

Za regularne spożywanie oleju lnianego podziękuje organizm. Służy po prostu zdrowiu. Wśród najlepiej znanych jego właściwości można wymienić to, że przyspiesza metabolizm, dobrze wpływa na perystaltykę jelit, zapobiega powstawaniu zaparć, wspomaga pracę układu krwionośnego oraz pozytywnie wpływa na pamięć i koncentrację. Ze względu na dużą zawartość kwasów tłuszczowych omega zmniejsza również ryzyko rozwoju groźnych chorób neurologicznych, z uwzględnieniem alzheimera i parkinsona.

To jednak nie koniec zalet oleju lnianego. Jego obecność w diecie poprawia naszą jakość życia w wieku aspektach. Oprócz tego, że poprawia ogólną kondycję organizmu, ma także zbawienny wpływ na psychikę, m.in. pozwala ukoić niepokój i pomóc w walce z nadmiernym stresem.

Co daje jeszcze spożywanie oleju lnianego? 

W licznych badaniach naukowych udowodniono, że olej lniany poprawia profil lipidowy krwi, mianowicie obniża "zły cholesterol" (LDL) a podwyższa dobry (HDL). To wszystko za sprawą kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 oraz steroli roślinnych, które sprawiają, że cholesterol nie jest wchłaniany w jelitach.

Olej lniany jest także skuteczny zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu raka. Grupa naukowców z Uniwersytetu w Toronto pod nadzorem prof. Liliana Thompsona dowiodła, że ten olej może spowolnić rozwój raka piersi, nawet w zaawansowanym stadium. Z kolei inni uczeni odkryli, że regularne spożywanie siemienia lnianego obniża ryzyko rozwoju nowotworów piersi, jajników, macicy i prostaty.