Odchudzasz się, a waga nie spada? Eksperci wskazują trzy czynniki
Dlaczego nie widzę rezultatów na wadze mimo zdrowego trybu życia i restrykcyjnej diety? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które stawiają na aktywność fizyczną i deficyt kaloryczny, a mimo to nadprogramowe kilogramy nie chcą zniknąć. Dowiedz się, co ma na to wpływ i jakie kroki można podjąć, aby proces odchudzania przyniósł rezultaty.
Rozpoczęcie lata to dla wielu z nas okazja do zgubienia kilku kilogramów na okres wakacyjny, aby czuć się swobodnie w stroju kąpielowym. Niemniej jednak czasami mimo podjętych wysiłków takich jak regularne ćwiczenia czy dieta niskokaloryczna, waga nie wykazuje oczekiwanych spadków. Czym to jest spowodowane?
Dlaczego nie mogę schudnąć? Dietetyczka odpowiada
Zrzucanie kilogramów nie jest prostą sprawą. Wielu uważa, że kluczem jest zasada balansu pomiędzy kaloriami spożywanymi a spalanymi, jednak rzeczywistość często okazuje się bardziej skomplikowana, a waga nie wykazuje spodziewanej tendencji spadkowej. - Proces ten zależy od wielu czynników, takich jak genetyka, otoczenie, nawyki snu czy masa mięśniowa. Kontrola wagi to niełatwe zadanie – zauważa dietetyczka Amy Gorin, w rozmowie z portalem "EverydayHealth".
Niemniej jednak zrzucanie wagi jest możliwe. Ważne jest skupienie na małych, ale stałych postępach, takich jak regularne spacery czy spożywanie większej ilości warzyw, ale należy także zdawać sobie sprawę z przeszkód, które mogą stanąć na drodze do celu. Jeżeli chcesz schudnąć, dobrze jest skonsultować to z dietetykiem i lekarzem, którzy na podstawie twojego stylu życia i wyników badań, pomogą znaleźć najkorzystniejsze dla twojego organizmu rozwiązania.
Dlaczego nie schudnę mimo restrykcyjnej diety? Zwróć uwagę na te bariery
Jeśli planujesz zrzucić kilogramy, musisz mieć na uwadze kilka przeszkód, które mogą utrudniać ten proces. Niektóre z nich możesz zniwelować, inne są poza twoją kontrolą.
Zajrzyj do swoich jelit. Kirby Walter, dietetyczka i właścicielka The Nourish RD w Chicago, zauważa, że zdrowie jelit i utrata wagi są silnie powiązane z odpowiednim spożyciem probiotyków. Możesz zwiększyć ich ilość w diecie, skupiając się na jedzeniu owoców i warzyw. Pamiętaj o różnorodności (na przykład jednego dnia wybierz fasolkę szparagową, następnego jarmuż, a potem sałatkę z pomidorów).
Genetyka. Jeśli pomimo utrzymywania deficytu kalorycznego nie jesteś w stanie zrzucić wagi, mogą na to wpływać twoje geny. - Genetyka odgrywa kluczową rolę, choć to jest coś, czego wiele osób nie chce słyszeć - mówi Lose It Forever, autor książki "Lose It Forever". Zwraca on również uwagę, że geny mogą odpowiadać nawet za 70% zmienności masy ciała.
Wiek. W okresie menopauzy niektóre kobiety mogą zauważyć wzrost wagi i trudności w zrzucaniu kilogramów. - Kobiety po menopauzie są bardziej podatne na przyrost tkanki tłuszczowej - mówi dietetyczka Amy Gorin.
Amy Gorin zaleca również, aby planować posiłki na cały dzień. Warto kontrolować ilość spożywanych kalorii i w razie potrzeby dostosowywać wielkość porcji do swoich potrzeb.