Jakie zajęcia fitness wybrać?

2019-12-19 15:35

Ćwiczenia fitness wydają ci się męczące i nudne? Odwiedź fitness klub, a będziesz zaskoczona! Oferowane dziś zajęcia są nie tylko przyjemne i ciekawe, ale też tak różnorodne, że bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie. Sprawdź, jakie zajęcia fitness będą najodpowiedniejsze dla ciebie.

FITNESS - wybierz rodzaj ćwiczeń dla siebie
Autor: thinkstockphotos.com Zajęcia w klubach fitness prowadzone są w grupach - dzięki temu uczestnikom łatwiej zmobilizować się do wysiłku, a przy tym mogą wymieniać się doświadczeniami.

Spis treści

 1. Zajęcia fitness muszą sprawiać ci przyjemność
 2. Zajęcia fitness - treningi wzmacniające
 3. Fitness - zajęcia mentalne
 4. Przekonaj się do siłowni
 5. Choreograficzne zajęcia fitness
 6. Blisko 3 mln Polaków regularnie ćwiczy w klubach fitness. Traktują to jako sposób na poprawę zdrowia i odstresowanie

Marzysz o smukłej sylwetce, poprawieniu kondycji, chciałabyś poruszać się z większą gracją?  Łatwiej osiągniesz rezultaty, jeśli treningi będą skrojone na twoją miarę. Ale jak spośród mnóstwa oferowanych zajęć wybrać coś dla siebie?

Zajęcia fitness muszą sprawiać ci przyjemność

Przede wszystkim realnie oceń swoje możliwości fizyczne. Jeśli od lat nie uprawiałaś żadnego sportu, nie zapisuj się od razu na intensywny trening, bo szybko się zniechęcisz, a ponadto możesz nabawić się kontuzji. Zajęcia dobierz też do swojego temperamentu – jeśli jesteś niespokojnym duchem, szukaj zajęć dynamicznych, które pozwolą ci wyzwolić energię, i urozmaiconych, by nie tracić entuzjazmu.

Pamiętaj, ćwiczenia powinny być dla ciebie przyjemnością. A jeśli będziesz trenować regularnie, przyniosą ci mnóstwo korzyści – podniosą ogólną wydolność organizmu, pomogą uwolnić się od stresu, zniwelować dolegliwości związane z siedzącą pracą. Co ważne, naładują cię też pozytywną energią oraz poprawią samoocenę.

Zajęcia fitness - treningi wzmacniające

Zajęcia odbywają się przy odpowiednio dobranej, rytmicznej muzyce. Obejmują rozgrzewkę, część wzmacniającą wybrane grupy mięśniowe bądź całe ciało, a kończą się stretchingiem. Do treningu używane są różne przybory (m.in. hantle, ciężarki na nogi, step, gumowe pasy), które zwiększają obciążenie i urozmaicają zajęcia. Ćwiczenia poprawiają kondycję fizyczną, wytrzymałość i siłę mięśni, przyśpieszają spalanie tkanki tłuszczowej, pozwalają wymodelować całe ciało. Zajęcia wzmacniające są doskonałym wstępem do trudniejszych choreograficznie form fitnessu.Najpopularniejsze:

 • ABT (abdominal, buttocks, thighs) to ćwiczenia modelujące brzuch, pośladki i uda, o średniej intensywności.
 • BS (body sculping) – ćwiczenia mające na celu wzmocnienie i ujędrnienie wszystkich grup mięśniowych, wykonywane w umiarkowanym tempie, doskonale rzeźbią sylwetkę.
 • TBC (total body conditioning) to ćwiczenia ogólnorozwojowe, poprawiające kondycję i modelujące całe ciało.

Dla kogo: Zarówno dla osób, które dawno nie ćwiczyły, jak i dla zapalonych sportowców. Nie ma też ograniczeń wiekowych.

Fitness - zajęcia mentalne

To różnego rodzaju zajęcia mające na celu wyciszenie, odprężenie oraz poprawę elastyczności mięśni. Ćwiczenia wykonuje się we własnym tempie, przy spokojnej, sprzyjającej relaksowi muzyce. Uczą właściwego oddychania, pomagają pozbyć się złych emocji i zredukować stres. Najpopularniejsze:

 • Joga to ćwiczenia oddechowe i rozciągające, połączone z odprężeniem psychicznym. Poprawiają wydolność układu krążenia, wzmacniają mięśnie podtrzymujące kręgosłup, koją nerwy.
 • Pilates to ćwiczenia, których istotą są długie napięcia izometryczne, połączone z ćwiczeniami oddechowymi. Trening wzmacnia mięśnie głębokie tułowia, uwalnia od bólu pleców i karku, sprawia, że ciało staje się silne i sprężyste. Stanowi doskonałe uzupełnienie każdej aktywności ruchowej.
 • Pilates na piłkach – ćwiczenia stabilizujące i wzmacniające mięśnie głębokie tułowia, z wykorzystaniem piłki rehabilitacyjnej.
 • Stretching to rozciąganie wszystkich grup mięśniowych. Ćwiczenia poprawiają elastyczność mięśni, zapobiegają kontuzjom, likwidują przykurcze mięśniowe.
 • Fit ball – ćwiczenia z piłką o średnicy ponad pół metra. Poprawiają równowagę i koordynację ruchową, wzmacniają mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Usuwają napięcia mięśniowe i nie obciążają stawów. Dają też okazję do zabawy i doskonale relaksują.

Dla kogo: Dla przemęczonych, zestresowanych, wykonujących siedzącą pracę. Dobrze będą się na nich czuć osoby, które długo nie ćwiczyły, cierpiące z powodu bólów kręgosłupa, po kontuzjach, starsze, a także kobiety po porodzie.

Zrób to koniecznie

Przekonaj się do siłowni

Nowoczesna siłownia to miejsce, w którym jest wiele urządzeń przeznaczonych dla kobiet. Trening siłowy pozwala doskonale kształtować sylwetkę, wzmocnić mięśnie i przygotować ciało do bardziej wymagającego wysiłku. W siłowni nie ma narzuconego tempa, jak na zajęciach fitness, a ćwiczenia dopasowane są do naszych oczekiwań. Zajęcia obejmują rozgrzewkę na urządzeniach kardio (stepper, rower, bieżnia), część wzmacniającą (trening na poszczególne grupy mięśni albo obwodowy, czyli na wszystkie partie ciała) i końcową (trening kardio lub interwałowy – wykonywanie ćwiczeń o zmiennej intensywności). Każdy trening – zarówno zajęcia fitness, jak i indywidualne w siłowni – powinien być zakończony stretchingiem.

Czytaj też: Plan treningowy na siłownię dla początkujących kobiet

Choreograficzne zajęcia fitness

Łączą w sobie elementy aerobiku i rozmaitych tańców, np. latynoamerykańskich (salsy, samby), hip-hopu, house, funky, jazzu, a także afrykańskich czy baletu. Treningi są intensywne, poprawiają kondycję i koordynację ruchową. Pomagają spalić zbędną tkankę tłuszczową, świetnie kształtują figurę i nadają ruchom gibkości. Ciekawe, wyszukane choreografie są dalekie od monotonii, a energetyczne rytmy pobudzają do wysiłku, dodają pewności siebie i pozwalają uwolnić emocje.Najpopularniejsze:

 • Step to intensywne ćwiczenia na podeście, wzmacniające dolne partie ciała. Podstawą układu choreograficznego są odpowiednio zmodyfikowane kroki podstawowe oraz elementy tańca.
 • Latin dance – forma zajęć inspirowanych tańcami latynoamerykańskimi (salsa, cha-cha, mambo).
 • Funky dance – układy choreograficzne z elementami hip-hopu i dancehall.
 • Lambaerobica – połączenie aerobiku z lambadą, sambą, tańcami afrobrazylijskimi.
 • Video clip dance – forma tańca teledyskowego z elementami m.in. tańca nowoczesnego, towarzyskiego, salsy i baletu.

Dla kogo: Zajęcia są dużym wyzwaniem dla organizmu, wymagają sprawności i siły, dlatego nie są wskazane dla osób początkujących, mających kłopoty z kręgosłupem i stawami. Świetnie za to odnajdą się na nich osoby o dobrej kondycji, miłośnicy tańca, konkretnych stylów muzycznych, z poczuciem rytmu. Wszyscy, którzy na sali szukają wspaniałej zabawy i pozytywnej energii.

Czytaj też: Bungee fitness - na czym polega? Jaka jest cena zajęć?

miesięcznik "Zdrowie"

Blisko 3 mln Polaków regularnie ćwiczy w klubach fitness. Traktują to jako sposób na poprawę zdrowia i odstresowanie

Źródło: Biznes.newseria.pl